Kargo Kapıda Ödeme Nasıl Yapılır?

OfisPaneli'nin sunduğu hizmetlerden faydalanarak, içinde bulunduğumuz teknoloji çağının avantajlarını kullanabilir; şirketiniz için en mantıklı kargo anlaşmasını gerçekleştirerek şirket giderlerinizi önemli oranlarda düşürebilirsiniz.

Kargo Anlaşması Teklifi İste

Ülkemizde son zamanlarda e-Ticaret sitelerinin yoğun bir şekilde kullanılmasıyla birlikte kargo şirketleri tarafından peş peşe yenilikler getirilmektedir. İnternet üzerinden alışveriş yapmak çeşitli avantajları beraberinde getirdiği gibi bazı sorunları da içerisinde barındırmaktadır. Bunlar güvenli olmayan sitelerden alışveriş yapılması halinde ürünlerin gönderilmemesi, yanlış ürün gönderimi ya da üründe hata bulunması şeklindedir. Kargo şirketleri ise özellikle alıcı ile satıcı arasındaki güveni arttırmak ve problemleri çözmek amacıyla kapıda ödeme hizmetini sunmaktadır. Bu hizmet sayesinde ürün kapıya gelene kadar alıcı herhangi bir ödeme yapmamakta ve ürünü gördükten sonra bedelini kredi kartı ya da nakit olarak gerçekleştirmektedir.

Kapıda Ödeme Nedir?

Kargo firmaları tarafından geliştirilen kapıda ödeme hizmeti, oldukça basit bir işleyişe sahiptir. Kapıda ödeme sistemi sayesinde alıcılar ürün kapıya gelene kadar herhangi bir ödeme yapmamakta ve ürün üzerinde gerekli kontrolleri yaptıktan sonra isteğine bağlı olarak ücreti tahsil etmektedir. Ayrıca ürünün sorunlu çıkması halinde yine herhangi bir bedel ödemeden iade etmesi ya da değiştirilmesini talep etmesi mümkündür. Bu sistem sayesinde hem alıcı ürün konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamamakta hem de satıcının güvenilirliği artmaktadır.

Image
kargo kapıda odeme

Kapıda Ödeme Nasıl Yapılır?

Müşterilerin ilk olarak internet sitesi üzerinden satın alacağı ürünleri sepetine eklemesi ve ödeme ekranına gelmesi gerekmektedir. Her sitede olmadığı gibi günümüzde çoğu internet sitesi kapıda ödeme hizmetini kullanmaktadır. Ödeme ekranında kapıda ödeme hizmetini seçmeniz halinde herhangi bir kart bilgisi girmeden ürünü satın alma sürecini başlatmış olursunuz. Ürün elinize geldikten sonra kapıda gerekli incelemeleri yapabilir ve kargo şirketinin personeline ödemenizi kredi kartı ya da nakit olarak yapabilirsiniz. Ayrıca ürünün problemli çıkması halinde kargo personeline rapor tutturarak iade ettirme ya da değişiklik isteme hakkınız da bulunmaktadır.

Kapıda Ödeme Sisteminin Avantajları

Kapıda ödeme hizmeti beraberinde alıcı ve satıcılar için birbirinden farklı avantajları getirmektedir. Özellikle güvenlik, cayma hakkı, müşteri memnuniyeti ve hizmet açısından kapıda ödeme sisteminin birçok avantajı bulunmaktadır.

Güvenlik

İnternet üzerinden alışveriş yapan bireylerin en çok tedirgin olduğu konular arasında ürünlerin bozuk, kalitesiz ya da belirtilenden farklı şekilde gelmesidir. Ayrıca internet üzerinden kullanılan Sanal POS uygulamaları da bazı güvenlik açıklarını içerisinde barındırır. Kapıda ödeme sistemi sayesinde hem güvenlik açıkları kapatılmakta hem de ürünün bozuk ya da eksik gelmesi engellenmektedir. Ayrıca ürünün kargoya verilmemesi ya da satıcı tarafından gönderilmemesi halinde herhangi bir ücret ödemezsiniz. Bu da satıcı firmanın ürünü satmak ve karşılığını almak için daha hızlı bir gönderim yapacağı anlamına gelir.

Cayma Hakkı

Her ne kadar internet üzerinden alınan ürünlerde cayma hakkı bulunsa da bazı e-Ticaret siteleri bu konuda esnek davranmamakta ya da ödeme sonrasında destek vermemektedir. Ancak kapıda ödeme sistemi sayesinde gelen ürünü inceledikten sonra iade edebilir ya da cayabilirsiniz. Bu işlem sayesinde hem ödeme yapmamakta hem de gelen ürünün iadesi için herhangi bir prosedür beklemek zorunda kalmazsınız.

Müşteri Memnuniyeti

İnternet üzerinden gerçekleştirilen alışverişler üzerinde yapılan incelemeler sonucunda kullanıcıların kapıda ödeme sistemi kullanan satıcılardan çok daha memnun olduğu görülmektedir. Ayrıca kapıda ödeme ile müşteri memnuniyeti en üst seviyeye çıkarken, bir yandan da ürün satışları artış göstermektedir.

Kapıda Ödeme Sisteminin Dezavantajları

Kapıda ödeme sistemi son dönemde alıcılar ve satıcılar için oldukça avantajlı bir hizmet olarak gösterilse de içerisinde bazı dezavantajları da barındırır.

-Kapıda ödeme sistemi kargo şirketlerinin ek hizmet ücretleri almasına neden olmaktadır. Bu sebeple kapıda ödeme hizmetini seçmeniz halinde ödeyeceğiniz ücret 7 ile 10 TL arasında artış gösterir.

-Zaman zaman kargo personelleri ürünün fiyatını almadan inceleme yapılmasına izin vermemektedir. Bu durum beraberinde kişinin ilk olarak ödeme yapmasına ve sıkıntı yaşamasına yol açabilir.

-Kapıda ödeme hizmeti kredi kartı ile sağlansa da kargo şirketlerinin durumuna bağlı olarak kredi kartı bazı süreçlerde alınamamaktadır. Alıcı ödemeyi nakit olarak ya da kargo şubesinde kredi kartı ile yapmak zorunda kalmaktadır.

Yorum Yap

E-posta adresiniz 3. şahıslar ile paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA