Akaryakıt fiyatları, akaryakıt istasyonlarında satışa sunulan benzin, motorin, LPG vb. yakıtların TL cinsinden tutarını göstermektedir. En güncel akaryakıt, benzin, mazot ve dizel fiyatlarına ulaşabilir, detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Güncel Akaryakıt Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Güncel akaryakıt fiyatları, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmektedir. Bu fiyatları belirleyen en önemli iki etkenden biri Amerikan Doları, diğeri ise ülkeye en yakın mesafede yer alan dış petrol pazarının giriş limanındaki fiyattır. Türkiye’ye en yakın ve en büyük kapasiteye sahip olan pazar, Avrupa’nın Akdeniz Pazar girişidir. Bu yüzden ülkemizdeki güncel akaryakıt fiyatlarını belirleyen unsurların temelinde bu pazardaki fiyatlar vardır. İtalya’da Genova-Lavera Limanı’nda yer alan bu pazar girişinde dünyanın lider akaryakıt şirketleri arasında bulunan Platts, global çapta fiyat belirleme yetkisine sahiptir. Referans fiyatlar belirlenirken petrolün maliyetinin yanı sıra lojistik giderleri de göz önünde bulundurulur. Lojistik faaliyetler sırasındaki riskler ise alıcı tarafın sorumluluğu altındadır ve bu risklerden kurtulmak için bazı sigortalar bulunmaktadır. EPDK, güncel yakıt fiyatlarını belirlerken Platts şirketinin fiyatlarını baz almaktadır. Bu fiyatla vergiler, gelir payı, ABD Dolar kuru gibi faktörler de değerlendirilerek akaryakıt fiyatları belirlenir. Bu fiyatların alt ve üst sınırı EPDK tarafından çizilir. Bu sınırlar içerisinde fiyatlar farklılıklar gösterebilir.

Akaryakıt Pompa Fiyatları Nasıl Öğrenilir?

Akaryakıt pompa fiyatları, şirketlerin resmi internet sayfalarında her gün güncellenerek yayımlanmakta; ayrıca EPDK tarafından da online olarak sunulan hizmetler arasında yer almaktadır.

İl ve ilçe seçerek EPDK üzerinden en güncel akaryakıt fiyatlarına ulaşabilirsiniz.
Sorgulama için aşağıdaki görsele tıklayınız.

akaryakıt fiyatları

Güncel Yakıt Fiyatları Neden Farklı?

Güncel akaryakıt fiyatları, içinde bulunulan zaman dilimindeki akaryakıt fiyatlarını belirtmektedir ve akaryakıt satış işlemi gerçekleştiren firmalara göre farklılık gösterebilmekteyken şehirlere ve hatta ilçelere göre de farklılıklar gösterebilmektedir. Bu farklılıkların sebebi bazı müşteriler tarafından bilinmediği için bazen şikayetlere sebep olabilmektedir. Ancak güncel akaryakıt fiyatlarının şehirlere göre değişim göstermesi büyük ölçüde söz konusu yakıtların nakliyesi ile alakalı olmaktadır.  Bunun dışındaki farklılıklar ise şirketlerin inisiyatifindedir. Türkiye Cumhuriyeti Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, akaryakıt fiyatlarındaki farklılıkların, serbest rekabet piyasasına uygun olduğu sürece herhangi bir sorun teşkil etmediğini açıklamıştır. Yani akaryakıt fiyatlarındaki farklılık, serbest rekabet piyasasındaki akaryakıt istasyonlarının rekabetini engelleyecek veya bozacak bir durumda ise bu durum şikayet edilebilmekte; Rekabet Kurumu tarafından incelenmekte ve gerekli işlemler gerçekleştirilmektedir.

Fiyatlar değişiklik gösterdiği için, müşteriler genellikle en uygun fiyatların sunulduğu şirketleri tercih etmeye özen göstermektedirler. Akaryakıt şirketleri de hayata geçirdikleri akaryakıt kampanyaları ile müşterilerin, yakıt ihtiyaçlarını daha avantajlı bir şekilde karşılamaları için fırsatlar sunmaktadır.

 

En Güncel Benzin Fiyatları

Benzin litre fiyatı, akaryakıt istasyonlarından nihai tüketicilere satılan benzinin litre üzerinden birim fiyatını, yani diğer bir deyişle benzinin litresinin ne kadar olduğunu göstermektedir.
Benzin fiyatı, satış işlemini gerçekleştiren firmaya göre farklılık göstermesinin yanı sıra, satışın yapıldığı bölgeye göre de farklılıklar göstermektedir. Benzin fiyatı diğer birçok akaryakıt gibi litre üzerinden hesaplanmaktadır. Satışa sunulan benzin fiyatına Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu payı, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Katma Değer Vergisi gibi vergi tutarları da dahil olmaktadır. Benzin fiyatının farklılıklar göstermesi ise hem nakliye işlemleri, hem de serbest rekabet piyasası gereği şirketlerin kendi politikalarıyla alakalı olmaktadır. Firmalar gerçekleştirdikleri akaryakıt kampanyaları ile müşteri memnuniyetini artırarak akaryakıt satışlarını artırmaya yönelik stratejiler geliştirmektedirler. EPDK’nın açıkladığı limitler dahilinde olmak şartıyla benzin litre fiyatı değişkenlik gösterebilmektedir.

benzin fiyatlari

Benzinin Litresi Ne Kadar?

Gerek ilgili akaryakıt şirketlerinin resmi internet sitelerinden gerekse Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK’nın resmi web sitesinden benzinin litresinin ne kadar olduğunu anında öğrenebilirsiniz. Benzinin litresi ne kadar olursa olsun OfisPaneli’nin şirketiniz için en uygun fiyatlardan akaryakıt anlaşması yapmanızı sağladığını unutmayın. Benzinin hangi şehrin hangi ilçesinde, hangi akaryakıt şirketleri tarafından ne kadara satıldığını öğrenmek için EPDK resmi web sitesi: http://www.epdk.org.tr/TR/Petrol/Veri/PompaFiyatlari

 

Kurşunsuz Benzin Litre Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Kurşunsuz benzin litre fiyatı belirlenirken Türkiye Cumhuriyeti Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından açıklanan taban ve tavan fiyatlar baz alınmaktadır. EPDK ise fiyat belirlerken Genoa-Lavera Limanı’ndaki Platts şirketini fiyatlarını referans alır. Çünkü Türkiye’ye en yakın dış pazarın girişi bu limandır. Dünya genelinde referans fiyat belirleme yetkisine sahip olan Platts; akaryakıtın lojistiği esnasındaki giderlerin ve risklerin alıcı sorumluluğunda olduğu FOB fiyatları, ya da bu gider ve risklerin satıcı sorumluluğunda olduğu fiyatları belirlemektedir. Bu fiyatlara EPDK payı, KDV, ÖTV ile şirket politikaları gibi faktörler de etki ederek kurşunsuz benzin pompa fiyatlarını oluşturmaktadır.

kurşunsuz benzin

Kurşunsuz Benzin Fiyatları Neden Farklı?

Kurşunsuz benzin fiyatları lokasyona göre farklılık gösterebildiği gibi akaryakıt şirketleri arasında da farklılıklar gösterebilmektedir. Bu farklılıklar şirket politikalarına da bağlı olmakla birlikte, temel olarak nakliye giderleri sebebiyle oluşmaktadır. Bu yüzden akaryakıt rafinerilerine daha yakın mesafede olan bölgelerde akaryakıt fiyatları daha düşük olmakta; rafineriye daha uzak olan bölgelerde ise fiyatlar daha yüksek olabilmektedir. Bu durum aynı akaryakıt şirketinin şubeleri arasında fiyat farklılığı oluşturabilmektedir. Aynı bölgedeki farklı akaryakıt şirketleri arasındaki fiyat değişikliği ise bu akaryakıt şirketlerinin kendi politikalarıyla alakalıdır. Ancak bilinmelidir ki fiyatlar ne kadar farklı olursa olsun EPDK tarafından belirlenen taban ve tavan fiyatlar arasında olmak zorundadır. Taban ve tavan fiyatlar, serbest rekabet piyasasını bozmayacak şekilde düzenlenmiştir ve bu limitler dışındaki fiyatlardan satış yapan şirketler hakkında cezai yaptırım uygulanmaktadır.
Siz de şirketinizin akaryakıt anlaşması için hemen OfisPaneli’nden teklif alabilir; en avantajlı kurşunsuz benzin fiyatlarından faydalanabilirsiniz.

95 Oktan Kurşunsuz Benzin Fiyatı Ne Kadar?

95 oktan kurşunsuz benzin fiyatları ile ilgili bilgi vermeden önce oktanın ne olduğundan kısaca bahsetmek gerekir. Oktan, benzinin vuruntu kalitesini belirtmek amacıyla kullanılır. Bir başka deyişle oktan, benzinin vuruntuya karşı gösterdiği dirençtir. Oktan sayısı yükseldikçe benzinin yanma kalitesi ve zor koşullara karşı dayanıklılığı da yükselir. Vuruntuyu engellemek ve motoru daha sağlıklı kullanmak için benzinin daha geç yanması, yani ısıya daha dayanıklı olması gerekir. Oktan sayısı yüksek olan benzin daha zor tutuşur ve vuruntuyu engelleyerek motor ömrünün artmasını sağlar.
Doğaya verilen zararı minimuma indirmek amacıyla ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülke kurşunlu benzin satışını yasaklamıştır. Kurşunsuz benzini oktanına göre tanımlamak gerekirse, normal benzin 90 oktanlı, süper benzin ise 95 oktanlı benzin olmaktadır.

 

En Güncel Motorin Fiyatları

Güncel motorin fiyatları, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından bazı faktörler göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır. Bu faktörlerin en önemlilerinden biri Amerikan Doları, diğer ise en yakın dış pazarın liman girişindeki fiyattır. Türkiye için bu liman İtalya’nın Genova-Lavera Limanı’dır. Dünyanın öncü akaryakıt şirketleri arasında olan ve dünya çapında fiyat belirleme yetkisine sahip Platts, bu limanda küresel çapta referans olan FOB motorin fiyatlarını belirlemektedir. FOB fiyatlarında alıcı taraf lojistik esnasındaki risklerden sorumlu olduğu için, bu risklerden dolayı oluşabilecek zararı telafi etmeye yönelik sigortalar yaptırmaktadırlar. Platss’ın belirlediği CIF rafineri fiyatlarında ise nakliye işlemleri ve riskler satıcı sorumluluğundadır. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından Özel Tüketim Vergisi, EPDK payı, Dolar kuru, Katma Değer Vergisi gibi değerler göz önünde bulundurularak hesaplama işlemi yapılmakta ve güncel motorin fiyatları belirlenmektedir.

motorin fiyatlari

Motorin Litre Fiyatı Neden Farklı?

Motorin litre fiyatı, satış faaliyeti gerçekleştiren akaryakıt şirketleri arasında farklı olabildiği gibi aynı akaryakıt şirketinin şubeleri arasında da farklılık gösterebilmektedir. Peki motorin litre fiyatı neden farklı olmakta, her yerde aynı olmamaktadır? Çünkü serbest rekabet piyasası vardır ve akaryakıt firmaları şirket politikalarına göre fiyat belirlemektedirler. Ayrıca nakliye maliyeti de bu hesaplamaya dahil edilmektedir. Bu yüzden aynı firmanın farklı şubelerinde akaryakıt fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Rafineriye yakın olan şubelerdeki fiyatlar, uzak olan şubelerdeki fiyatlara nazaran daha ucuz olabilmektedir. Ancak EPDK tarafından, serbest rekabet piyasasının bozulmaması için limitler açıklanmaktadır ve akaryakıt şirketleri mazot litre fiyatını belirlerken bu limitler dahilinde olacak şekilde belirlemek zorundadır.

Motorinin Litresi Ne Kadar?

Motorinin litresi ne kadar farklılık gösterse de aynı limitler dahilinde olmak zorundadır. OfisPaneli, motorinin litresini en uygun fiyatlardan almanıza olanak sağlayan akaryakıt anlaşması teklifi sunmaktadır. Siz de şirket araçlarınızın akaryakıt giderlerini düşürmek için hemen OfisPaneli’nden teklif alabilir, ayrıca tüm muhasebe işlemlerinizi tek bir panel üzerinden yöneterek artı zaman oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra hangi şirket aracınızın ne kadar  tükettiğini görerek, araçlarınızın akaryakıt performansını ölçebilir ve filonuzu en yüksek verimi saplayacak şekilde güncelleyebilirsiniz.

 

Dizel Litre Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Dizel litre fiyatı, dizel motorlarda kullanılan akaryakıtın litre cinsinden birim fiyatını ifade eden bir söylemdir. Bu tür motorlarda kullanılan yakıta mazot veya motorin denilmektedir. Mazot veya motorinin kullanıldığı motorlar dizel motor olduğu için bu akaryakıt dizel yakıt olarak da adlandırılabilmektedir. Dizel yakıt, benzin fiyatları göz önüne alındığında daha ekonomik bir yakıt türü olduğu için özellikle son yıllarda mazota olan talep oldukça artmıştır. Dizel yakıtı olan mazotun yoğunluğu benzinden daha fazladır ve benzine nazaran daha zor yanmaktadır.
Dizel litre fiyatı, Türkiye Cumhuriyeti Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen akaryakıt fiyatları referans alınarak oluşturulmaktadır. EPDK ise fiyat belirlerken İtalya’daki Platts şirketinin fiyatlarını referans alır. Ülkemize en yakın dış pazarın girişindeki fiyatlar baz alındığı için, Genoa-Lavera Limanı’ndaki Platss’ın fiyatlarını referans alan EPDK, bu fiyatlara ek olarak lojistik ve vergiler gibi bir takım maliyetleri de hesaba katmakta ve serbest rekabet piyasasını bozmayacak şekilde taban ve tavan fiyatları açıklamaktadır. Platss, tüm dünyada referans fiyatları belirleyebilecek yetkiye sahip bir şirket olma özelliği taşımaktadır. Akaryakıt için FOB ve CIF fiyatları belirlenmektedir. FOB fiyatlarında, akaryakıtın lojistik işlemleri sırasında meydana gelebilecek risklerden alıcı taraf sorumludur. CIF fiyatlarında ise lojistik işlemler ve bu esnadaki tüm risklerden satıcı taraf sorumludur. Risklerin olası maliyetlerini minimuma indirmek için şirketler bir takım sigorta anlaşmaları gerçekleştirmektedir. Bu sigorta maliyetleri de dizel litre fiyatı belirlenirken göz önünde bulundurulmakta ve hesaplara dahil edilmektedir. Bunun yanı sıra akaryakıt şirketleri Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Katma Değer Vergisi (KDV), EPDK payı gibi vergileri de dahil ederek şirket politikalarına göre motorin fiyatları belirlemektedir.

dizel-fiyatlari

Dizel Yakıt Fiyatları Neden Farklı?

Dizel yakıt fiyatları, şirketler arasında farklılık gösterebildiği gibi aynı şirketin farklı şubeleri arasında da değişiklikler gösterebilmektedir. Bu yüzden dizel yakıt fiyatlarının neden farklı olduğu, akaryakıt tüketicileri tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Tüm akaryakıt türlerinde olduğu gibi mazot fiyatları da farklı olabilmektedir ve bu farklılığın en büyük sebebi nakliye masraflarıdır. Rafinerilere yakın olan bölgelerdeki dizel yakıt fiyatları, uzak olan bölgelerdeki fiyatlara nazaran daha az olmaktadır. Vergiler, nakliye masrafları gibi giderlerin yanı sıra akaryakıt şirketlerinin kendi politikaları da fiyat belirlemede önemli bir etkendir. Ancak tüm akaryakıtlar gibi mazot fiyatları da EPDK tarafından belirlenen taban ve tavan fiyatlar arasında olmak zorundadır. Bu durum, serbest rekabet piyasasının bozulmaması için oldukça önemlidir.

 

Petrol Pompa Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Petrol pompa fiyatlarını belirleyen kurum temel olarak Enerji Piyasası düzenleme Kurumu’dur (EPDK). Şirketler petrol pompa fiyatlarını EPDK’nın belirlediği alt ve üst limitler dahilinde olmak şartıyla, nakliye masrafları, şirket politikaları gibi faktörlere göre belirlemektedirler. Peki EPDK petrol fiyatlarını nasıl belirler? Petrol fiyatını etkileyen en önemli iki unsur bulunmaktadır. Bunlardan birisi ABD Doları, diğeri ise ülkeye en yakın konumdaki dış pazarın giriş limanında uygulanan fiyattır. EPDK, fiyat belirlerken bu unsurları göz önünde bulundurmaktadır. Türkiye’ye en yakın pazar Avrupa’nın Akdeniz pazar girişidir. Burası İtalya’nın Genova-Lavere limanında yer almaktadır. Küresel çapta lider akaryakıt şirketleri arasında yer alan Platts, bu kapsamda global çapta fiyat belirleme yetkisi bulunan bir şirket olma özelliği taşımaktadır. Platts, petrol maliyetlerinin yanı sıra lojistik gibi giderleri de hesaplamalara dahil ederek petrol için referans fiyatı belirlemektedir. Ülkemizde de akaryakıt fiyatları belirlenirken Platts tarafından sunulan fiyatlar referans olarak alınmaktadır. Bu fiyatlara EPDK payı, özel tüketim vergisi (ÖTV), servis tutarı ve Katma Değer Vergisi (KDV) eklenerek petrol pompa fiyatları oluşturulmaktadır. Akaryakıt şirketleri, kendi politikaları, nakliye masrafları gibi unsurları göz önünde bulundurarak, EPDK tarafından belirlenen limitler dahilinde olmak şartıyla fiyat belirlemektedir.

petrol fiyatlari

Petrol Pompa Fiyatları Neden Farklılık Gösterir?

Petrol pompa fiyatları, serbest rekabet piyasasını bozmayacak şekilde, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenen sınırları geçmeyecek şekilde farklılıklar gösterebilmektedir. Farklı şirketlerde petrol pompa fiyatları farklı olabileceği gibi aynı firmanın farklı şubelerinde de birbirinden farklı olabilmektedir. Bunun sebebi ise söz konusu petrolün şubelere nakliyesi sırasında oluşan maliyettir. Bu yüzden rafinerilere daha yakın olan yerlerde petrol pompa fiyatı, uzak olan yerlere kıyasla daha düşük olmaktadır.

Otogaz Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Otogaz fiyatları, rafineri çıkış fiyatları baz alınarak belirlenmektedir. Akaryakıt şirketleri otogaz fiyatlarını belirlerken, rafineriden aldıkları fiyatı, şirket politikalarını, lojistik maliyetleri ve Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen vergileri de göz önünde bulundurarak kendi satış fiyatlarını oluşturmaktadır. Ancak bu fiyatların, serbest rekabet piyasası koşullarına uygun olacak şekilde, belirlenen taban ve tavan fiyatlar arasında belirlenmesi zorunludur. Ayrıca firmalar, müşteri memnuniyetini artırmak ve satışları artırmak için akaryakıt kampanyaları gerçekleştirerek bir nevi fiyatlar üzerinde dolaylı yoldan değişiklik de yapabilmektedir.

otogaz fiyatlari

Otogaz Fiyatları Neden Farklılık Gösterir?

Otogaz fiyatları, özellikle iller arasında büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Bu farklılıklar, otogaz tüketicilerinin dikkatini çekmektedir. Müşteriler özellikle neden farklı firmalardaki veya illerdeki otogaz fiyatlarının birbiriyle aynı olmadığını merak etmektedir. LPG’nin araçlarda yakıt olarak kullanılabilecek hale getirilmişi olan otogazın fiyat farklılığı göstermesinin temel sebebi serbest rekabet piyasasıdır. Dünya serbest rekabet piyasası koşulları gereğince, belirlenen alt ve üst (taban ve tavan) fiyatlar arasında olmak şartıyla, akaryakıt fiyatları değişken olabilmektedir. Otogazın şubelere taşınması sırasında oluşan maliyet de fiyatlar belirlenirken akaryakıt şirketleri tarafından göz önünde bulundurulmaktadır. Yani otogaz fiyatları, şirket politikaları ve nakliye masrafları da dahil edilerek hesaplanmaktadır. Dolayısıyla şirket politikalarına ve bu maliyelere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bu farklılıklar, serbest rekabet piyasası koşullarına göre belirlenen alt ve üst limitler dahilinde olmalıdır. Otogaz fiyatlarının taban ve tavan fiyatlar arasında olup olmadığı ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu denetimindedir.