Akaryakıt fiyatları, akaryakıt istasyonlarında satışa sunulan benzin, motorin, LPG vb. yakıtların TL cinsinden tutarını göstermektedir.

Güncel Akaryakıt Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Güncel akaryakıt fiyatları, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmektedir. Bu fiyatları belirleyen en önemli iki etkenden biri Amerikan Doları, diğeri ise ülkeye en yakın mesafede yer alan dış petrol pazarının giriş limanındaki fiyattır. Türkiye’ye en yakın ve en büyük kapasiteye sahip olan pazar, Avrupa’nın Akdeniz Pazar girişidir. Bu yüzden ülkemizdeki güncel akaryakıt fiyatlarını belirleyen unsurların temelinde bu pazardaki fiyatlar vardır. İtalya’da Genova-Lavera Limanı’nda yer alan bu pazar girişinde dünyanın lider akaryakıt şirketleri arasında bulunan Platts, global çapta fiyat belirleme yetkisine sahiptir. Referans fiyatlar belirlenirken petrolün maliyetinin yanı sıra lojistik giderleri de göz önünde bulundurulur. Lojistik faaliyetler sırasındaki riskler ise alıcı tarafın sorumluluğu altındadır ve bu risklerden kurtulmak için bazı sigortalar bulunmaktadır. EPDK, güncel yakıt fiyatlarını belirlerken Platts şirketinin fiyatlarını baz almaktadır. Bu fiyatla vergiler, gelir payı, ABD Dolar kuru gibi faktörler de değerlendirilerek akaryakıt fiyatları belirlenir. Bu fiyatların alt ve üst sınırı EPDK tarafından çizilir. Bu sınırlar içerisinde fiyatlar farklılıklar gösterebilir.

Güncel Yakıt Fiyatları Neden Farklı?

Güncel akaryakıt fiyatları, içinde bulunulan zaman dilimindeki akaryakıt fiyatlarını belirtmektedir ve akaryakıt satış işlemi gerçekleştiren firmalara göre farklılık gösterebilmekteyken şehirlere ve hatta ilçelere göre de farklılıklar gösterebilmektedir. Bu farklılıkların sebebi bazı müşteriler tarafından bilinmediği için bazen şikayetlere sebep olabilmektedir. Ancak güncel akaryakıt fiyatlarının şehirlere göre değişim göstermesi büyük ölçüde söz konusu yakıtların nakliyesi ile alakalı olmaktadır.  Bunun dışındaki farklılıklar ise şirketlerin inisiyatifindedir. Türkiye Cumhuriyeti Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, akaryakıt fiyatlarındaki farklılıkların, serbest rekabet piyasasına uygun olduğu sürece herhangi bir sorun teşkil etmediğini açıklamıştır. Yani akaryakıt fiyatlarındaki farklılık, serbest rekabet piyasasındaki akaryakıt istasyonlarının rekabetini engelleyecek veya bozacak bir durumda ise bu durum şikayet edilebilmekte; Rekabet Kurumu tarafından incelenmekte ve gerekli işlemler gerçekleştirilmektedir.

Fiyatlar değişiklik gösterdiği için, müşteriler genellikle en uygun fiyatların sunulduğu şirketleri tercih etmeye özen göstermektedirler. Akaryakıt şirketleri de hayata geçirdikleri akaryakıt kampanyaları ile müşterilerin, yakıt ihtiyaçlarını daha avantajlı bir şekilde karşılamaları için fırsatlar sunmaktadır.

Akaryakıt Pompa Fiyatları Nasıl Öğrenilir?

Akaryakıt pompa fiyatları, şirketlerin resmi internet sayfalarında her gün güncellenerek yayımlanmakta; ayrıca EPDK tarafından da online olarak sunulan hizmetler arasında yer almaktadır.

Şirket araçlarınızın akaryakıt anlaşmaları için için en uygun fiyat teklifini OfisPaneli’nden alabilir; akaryakıt pompa fiyatlarını öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

http://www.epdk.org.tr/TR/Petrol/Veri/PompaFiyatlari