Sigorta Primi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

blog

Sigorta Primi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Sigorta, bir konu ile ilgili risklerin gerçekleşmesi durumunda oluşacak zararların karşılanması için kullanılan finansal bir araçtır. Sigorta primi ise, teminat altına alınan tutar karşılığında ödenen ücrettir. Ofispaneli olarak bu yazımızda sigorta primi ve hesaplaması ile ilgili olarak merak edilen konulara değindik.

SGK Primi Nedir?

Sosyal güvenlik sistemine yapılan; hastalık, maluliyet, kaza ya da emeklilik gibi durumlarda sigortalının haklarını güvence altına alan ve Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yönetilen sisteme yapılan ödemelere SGK primi denilmektedir.

SGK Primi Nasıl Hesaplanır?

Asgari ücret üzerinden SGK Prim tutarı hesaplama işlemi karışık gelebilir fakat bazı bilgiler kullanılarak SGK primini hesaplamak oldukça kolaydır. Asgari ücretli bir çalışan için ödenmesi gereken SGK prim tutarı için dikkate alınması gereken kalemler şunlardır;

  • Brüt asgari ücret tutarı: 2020 yılı asgari ücret tutarı brüt 2.943 Türk Lirası’dır.
  • Genel Sağlık Sigortası primi: GSS’nin prim oranı normalde %12,5’tir fakat işverenin prim borçlarını düzenli ödemesi durumunda %5’lik bir indirim sağlanır.
  • Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi: Maluliyet, emeklilik ya da sigortalının ölümü gibi durumlarda sağlanan hizmetler için ödenen bu prim asgari ücretin %20’si oranındadır.
  • İşsizlik sigortası primi: SGK’lı bir çalışanın kendi rızası dışında ve haklı bir sebep gösterilmeden işten çıkarılması durumunda kendisine maaş ödenmesini sağlayan bu sigortanın primi asgari ücretin %3’ü kadardır.
  • Kısa vadeli sigorta kolları primi: SGK’lı çalışanın iş kazası geçirmesi, hastalanması, doğum yapması ve meslek hastalığına yakalanması gibi durumları güvence altına alan kısa vadeli sigorta kolları primi, brüt asgari ücretin %2’si oranındadır.

Normal bir asgari ücretli için ödenmesi gereken tutar, eğer herhangi bir indirim söz konusu değilse; 12,5 + 20 + 3 + 2 = %37,5 olarak hesaplanır. İşveren düzenli bir ödeme geçmişine sahipse, prim oranı %32,5’e düşer.

Part Time (Yarı Zamanlı) Çalışan İşçilerin SGK Primi Nasıl Hesaplanır?

Bir işyerinde part time (yarı zamanlı) olarak çalışmanın bazı şartları vardır. Bu şartların başında, haftalık çalışma süresinin 30 saati geçmemesi gelmektedir. Bir diğer şart ise, haftada en az 1 gün hafta tatili verilmesi gerekir. Part time çalışanlar, tam zamanlı çalışanlarla oransal olarak aynı haklara sahiptirler. Bu nedenle, part time çalışanlar için de SGK primi ödenmesi gerekmektedir.

Part time çalışanların SGK primi hesaplanırken dikkat edilmesi gereken konu, toplam çalışma saatlerinin bir ay içerisinde kaç güne denk geldiğini bulmaktır. İş kanununa göre günlük çalışma saati 7,5 olduğundan, part time çalışan bir kişinin toplam çalışma süresi 7,5’e bölünür ve küsurat olarak kalan saatleri de tam gün olarak ele alınır.

Örneğin;

Bir kişi ay içerisinde 85 saat çalışmışsa, bu süre 7,5’e bölünür. Çıkan sonuç 11,3 olur. Yani, bu çalışan 11 tam gün ve 2,5 saat çalışmıştır. Bu durumda, geriye kalan 2,5 saat de tam gün sayılır ve toplam çalışma süresi 12 gün üzerinden hesaplanıp, sigorta primi gün sayısına göre yatırılır.

Çeşitli konularda bilgiler ve ipuçları içeren diğer yazılarımıza ulaşmak için OfisPaneli Blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz 3. şahıslar ile paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA

OfisPaneli ile tüm hizmetlere en avantajlı koşullarla erişin,
boşa harcadığınız para ve zamanı, şirketinizi büyütmek için kullanın.
ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Şirket giderlerinizi düşürecek tasarruf ipuçlarından haberdar olun.

CAPTCHA