Proje yönetimi düzenli planlama gerektiren ve sürekli devam eden bir iş türüdür. Başarılı bir reklam kampanyası yürütmekten rakip bir firmayla yarışa girmeye kadar her şey aslında aynı kuralları izlemeniz gereken birer projedir.

İşte size projelerinizi yönetmenize yardımcı olabilecek 10 adım;

1. Projeden beklentilerinizi belirleyin


Bir projede tek başınıza çalışıyor olsanız bile projeden beklentilerinizi belirleyip sıralamak çok önemlidir. Açık bir şekilde hedef konulmadan başlanan projeler genelde sizi kargaşaya götürür ve projeyi tamamlama sürecini uzatıp, boş yere zamanınızı çalabilir.

Projenin menajeri olarak sizin projeden beklentileri doğru bir şekilde anlamanız kadar, takım arkadaşlarınızın da anladığından emin olmanız gerekir. Projeye başlarken sorular sorarak takım arkadaşlarınızın kafalarından geçenleri anlamaya çalışın ve onlarında projeden beklentinizin ne olduğunu net bir şekilde anlamalarına izin verin.

2. Projenin kapsamını iyi anlayın


Projeyi gereksiz ölçüde büyütüp oyalanmak istemezsiniz. Bunun içinden patronunuzun sizden bu projede neler beklediğini iyi anlayın. Sorular sormaktan çekinmeyin.

Takım arkadaşlarınıza ilk günden üst üste yapılacakları söylemek yerine sabırlı olun ve onlarla birlikte ilerleyin. Yapılacaklara karar vermeden önce de ekip arkadaşlarınız ile beyin fırtınası yapın ve onlardan gelen önerilere kulak açın. Onlardan gelen tavsiyelerin bütçenizi ve projeyi bitirme tarihinizi nasıl etkileyeceğini düşünün. Bunlardan sonra ise yapılacak işerin yol haritasını çizip takım arkadaşlarınıza aktarın.

3. Gerekli yeteneklere erişiminiz olduğundan emin olun


Projenin menajeri olarak ilk yapmanız gerek işlerden birisi de yapacağınız proje için gereken takım arkadaşlarınızı iyi belirlemektir. Takımınızda yapılacaklara uygun yetenekte ekip arkadaşlarınız olduğundan emin olun. Eğer ekibinizde yeterince gerekli yeteneklere sahip insan yoksa, ekibinizden birilerini eğitmeniz veya ekibinize yeni birilerini eklemeniz gerekebilir.

4. Ekip içerisinde görev dağılımı yapın


Ekibinizdeki herkesin projedeki yerini anladığından ve kendisinden neler beklendiğini anladığından emin olun. Ekip arkadaşlarınıza görevlerini anlatmaktan ve onları gereken şekilde yönlendirmekten çekinmeyin.

5. Risk analizi yapın


Her projenin riskleri vardır. Başlangıçta biraz zaman ayırarak projenizde nelerin kötü gidebileceği üstüne beyin fırtınası yapın ve projenizi aksatabilecek durumlara karşı önleminizi alın. Bu tarz durumlarda olabilecek en kötü ihtimali baz alarak hazırlık yapmak her zaman sizin yararınıza olur.

6. B planınız olduğundan emin olun


Hatalar yapabileceğinizi en baştan kabul edin ve bu durumlara karşı bir b planı hazırlayın. Eğer planlarınız beklentiniz doğrultusunda gitmezse ne yapacağınız konusunda bir fikrinizin olması her zaman iyidir.

7.İletişiminiz iyi olsun


Ekip içi iletişim bu tarz projelerde en önemli konulardan biridir. İletişim eksikliğinden kaynaklanan yanlış anlaşılmalar, karıştırılan teslim tarihleri ve kafa karışıklıkları projeleri başarısızlığa uğratan en büyük sorunlardandır.

Ulaşılabilir olmak ve ekip arkadaşlarınızı iletişim kurmaya cesaretlendirmek hızlı bir ilerleme kaydetmek istiyorsanız olmazsa olmazlarınızdandır. Ekip arkadaşlarınızla sağlıklı bir iletişiminizin olması aynı zaman ekibinize de moral desteği sağlayacaktır.

8.Teslim tarihlerinizi gerçekçi ayarlayın


Gerçekçi olmayan teslim tarihleri patronunuzu etkilemez tam tersinde onda negatif bir etki uyandırabilir. Bu durum aynı zamanda ekip arkadaşlarınızın stresli olmalarına ve dikkatsiz davranmalarına yol açabilir. Sonuç olarak da bu durum projenizi olumsuz etkiler.

Teslim tarihlerinizi belirlerken gerçekçi olmanın yanında her zaman bir şeylerin ters gitme olasılığına karışı, fazladan bir pay bırakmanız sizin yararınıza olacaktır.

9. Bütçenizi iyi belirleyin


Yeterli kaynaklarınız olmadığı takdirde projenizin başarısız olması kaçınılmazdır. İşini bilen insanlar ve gerekli ekipmanlar olmadan düzgün bir iş yapamazsınız ve bunları da bütçeye katmanız gerekir.

Projeniz için gerek bütçeyi düşük göstermek kısa dönemde patronunuza etkileyebilir ancak fazladan kaynak istediğiniz zaman hem siz hem de ekibiniz iyi hazırlanmamış ve başarısız planlama yapmış olarak gözükecektir. Bu da size negatif bir şekilde dönüş yapacaktır.

10. Çalışanlarınızı birlikte tutmaya özen gösterin


Özensiz çalışanlar projenizi yavaşlatabilir hatta tamamlamanızı engelleyebilir. Ekip arkadaşlarınızla bir arada olmanız onları odaklanmaya ve daha verimli çalışmaya teşvik edecektir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Verimli Toplantı Saatleri İçin 9 Öneri – İnfografik İş hayatının en sevilmeyen aktivitesi olan toplantıları daha verimli ve etkili geçirmek için sunduğumuz 9 öneri.
Çalışanlar Şirketlerden Maaş Dışında Neler Bekler? Geçmiş yıllarda yapılan araştırmalara baktığımızda, bir çalışanın aynı şirkette uzun vadede çalışmaya devam etmesi için en önemli kriter maaş olarak görülüyor olabilir. Peki gelişen bilişim çağında, daha fazla rekabetin olduğu bir ortamda sadece maaş...
İşe Alım Sürecinde Tinder Kullanılabilir Mi? İşe alım süreçlerinde artık alışılmışın dışında yöntemler deneniyor. Bunlardan biri de Tinder. Bildiğiniz üzere Tinder, piyasada en çok kulanılan flört uygulaması. Uygulamaya Facebook ile giriş yaptıktan sonra 2-160 km arasındaki diğer Tinder kullan...
Instagram Satışlarınızı Arttırmanız İçin 12 Kritik Tüyo Kurulduğu günden itibaren kullanım oranları hızla artan ve kendinden önce kurulmasına rağmen Twitter’ı geride bırakan Instagram, bu şekilde ilerlerse yakın bir gelecekte tüm dünyanın en fazla tercih ettiği sosyal ağ olacak. Instagram’ın gerek bu özel...
Satış Ekibinizi Motive Etmenin 9 Yolu Satış ekibi motivasyonu en yüksek nasıl olur? Satış ekibi mutluluğu için neler yapmak gerekir? Bu motivasyonu sağlamak tüm satış yöneticilerine kolay görünse de, aslında riskli durumlar ortaya çıkabilir. Satış ekibi motivasyonunda daha önce denenip ...

OfisPaneli ile tüm hizmetlere en avantajlı koşullarla erişin,
boşa harcadığınız para ve zamanı, şirketinizi büyütmek için kullanın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir