Güncel Akaryakıt Fiyatları

EPDK tarafından belirlenen güncel benzin ve motorin fiyatlarına sayfanın devamında ulaşabilir, OfisPaneli ile şirketiniz için indirimli akaryakıt anlaşması yapabilmeniz için hemen teklif alabilirsiniz.

İNDİRİMLİ AKARYAKIT TEKLİFİ AL

Güncel Akaryakıt Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Güncel akaryakıt fiyatları, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmektedir. Bu fiyatları belirleyen en önemli iki etkenden biri Amerikan Doları, diğeri ise ülkeye en yakın mesafede yer alan dış petrol pazarının giriş limanındaki fiyattır. Türkiye’ye en yakın ve en büyük kapasiteye sahip olan pazar, Avrupa’nın Akdeniz Pazar girişidir. Bu yüzden ülkemizdeki güncel akaryakıt fiyatlarını belirleyen unsurların temelinde bu pazardaki fiyatlar vardır. İtalya’da Genova-Lavera Limanı’nda yer alan bu pazar girişinde dünyanın lider akaryakıt şirketleri arasında bulunan Platts, global çapta fiyat belirleme yetkisine sahiptir. Referans fiyatlar belirlenirken petrolün maliyetinin yanı sıra lojistik giderleri de göz önünde bulundurulur. Lojistik faaliyetler sırasındaki riskler ise alıcı tarafın sorumluluğu altındadır ve bu risklerden kurtulmak için bazı sigortalar bulunmaktadır. EPDK, güncel yakıt fiyatlarını belirlerken Platts şirketinin fiyatlarını baz almaktadır. Bu fiyatla vergiler, gelir payı, ABD Dolar kuru gibi faktörler de değerlendirilerek akaryakıt fiyatları belirlenir. Bu fiyatların alt ve üst sınırı EPDK tarafından çizilir. Bu sınırlar içerisinde fiyatlar farklılıklar gösterebilir.

Image
benzin-fiyatlari

Akaryakıt Pompa Fiyatları Nasıl Öğrenilir?

Akaryakıt pompa fiyatları, şirketlerin resmi internet sayfalarında her gün güncellenerek yayımlanmakta; ayrıca EPDK tarafından da online olarak sunulan hizmetler arasında yer almaktadır.

İl ve ilçe seçerek EPDK üzerinden en güncel akaryakıt fiyatlarına ulaşabilirsiniz.
Sorgulama için aşağıdaki görsele tıklayınız.

Image
akaryakit-fiyatlari

Güncel Yakıt Fiyatları Neden Birbirinden Farklı?

Güncel akaryakıt fiyatları, içinde bulunulan zaman dilimindeki akaryakıt fiyatlarını belirtmektedir ve akaryakıt satış işlemi gerçekleştiren firmalara göre farklılık gösterebilmekteyken şehirlere ve hatta ilçelere göre de farklılıklar gösterebilmektedir. Bu farklılıkların sebebi bazı müşteriler tarafından bilinmediği için bazen şikayetlere sebep olabilmektedir. Ancak güncel akaryakıt fiyatlarının şehirlere göre değişim göstermesi büyük ölçüde söz konusu yakıtların nakliyesi ile alakalı olmaktadır.  Bunun dışındaki farklılıklar ise şirketlerin inisiyatifindedir. Türkiye Cumhuriyeti Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, akaryakıt fiyatlarındaki farklılıkların, serbest rekabet piyasasına uygun olduğu sürece herhangi bir sorun teşkil etmediğini açıklamıştır. Yani akaryakıt fiyatlarındaki farklılık, serbest rekabet piyasasındaki akaryakıt istasyonlarının rekabetini engelleyecek veya bozacak bir durumda ise bu durum şikayet edilebilmekte; Rekabet Kurumu tarafından incelenmekte ve gerekli işlemler gerçekleştirilmektedir.

Fiyatlar değişiklik gösterdiği için, müşteriler genellikle en uygun fiyatların sunulduğu şirketleri tercih etmeye özen göstermektedirler. Akaryakıt şirketleri de hayata geçirdikleri akaryakıt kampanyaları ile müşterilerin, yakıt ihtiyaçlarını daha avantajlı bir şekilde karşılamaları için fırsatlar sunmaktadır. 

Güncel Benzin Fiyatları

Benzinin litre fiyatı, akaryakıt istasyonlarından nihai tüketicilere satılan benzinin litre üzerinden birim fiyatını, yani diğer bir deyişle benzinin litresinin ne kadar olduğunu göstermektedir.

Benzin fiyatı, satış işlemini gerçekleştiren firmaya göre farklılık göstermesinin yanı sıra, satışın yapıldığı bölgeye göre de farklılıklar göstermektedir. Benzin fiyatı diğer birçok akaryakıt gibi litre üzerinden hesaplanmaktadır. Satışa sunulan benzin fiyatına Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu payıÖzel Tüketim Vergisi (ÖTV), Katma Değer Vergisi gibi vergi tutarları da dahil olmaktadır. Benzin fiyatının farklılıklar göstermesi ise hem nakliye işlemleri, hem de serbest rekabet piyasası gereği şirketlerin kendi politikalarıyla alakalı olmaktadır. Firmalar gerçekleştirdikleri akaryakıt kampanyaları ile müşteri memnuniyetini artırarak akaryakıt satışlarını artırmaya yönelik stratejiler geliştirmektedirler. EPDK’nın açıkladığı limitler dahilinde olmak şartıyla benzin litre fiyatı değişkenlik gösterebilmektedir.

Gerek ilgili akaryakıt şirketlerinin resmi internet sitelerinden gerekse Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK’nın resmi web sitesinden benzinin litresinin ne kadar olduğunu anında öğrenebilirsiniz. Benzinin litresi ne kadar olursa olsun OfisPaneli’nin şirketiniz için en uygun fiyatlardan akaryakıt anlaşması yapmanızı sağladığını unutmayın.

Benzinin hangi şehrin hangi ilçesinde, hangi akaryakıt şirketleri tarafından ne kadara satıldığını öğrenmek için EPDK resmi internet sitesi: http://www.epdk.org.tr/TR/Petrol/Veri/PompaFiyatlari

Yorum Yap

E-posta adresiniz 3. şahıslar ile paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA