Taşıt Tanıma Sistemi Nedir?

 

Taşıt Tanıma Sistemi, firmanızın akaryakıt giderlerini kontrol altına alma konusunda gelişmiş bir teknolojik takip ve ödeme sistemidir. Taşıt tanıma sistemi ile araç sürücüleri hiçbir ödeme yapmadan, fatura beklemeden, hatta aracından bile inmeden akaryakıt alımlarını sağlayabilmektedir.

Akaryakıt alımında kolaylık sağlayan taşıt tanıma sistemi, akaryakıt giderleri takibinde de kolaylık sağlamaktadır. Akaryakıt alım kontrolünün yanında, tüketim kontrolü, kilometre hesabı ve akaryakıt giderlerinde doğrudan pompa fiyatı üzerinden tasarruf sağlayan sistem, belirlediğiniz limitler dahilinde yakıt alımına izin verme özelliği ile de ön plana çıkar.

Taşıt tanıma sistemi takip ve kontrol mekanizması, ticari araçların zaman kaybetmeden sıfır risk ile sahip olabilecekleri akaryakıt yönetim sistemi olarak da tanımlanabilir. Taşıt tanıma sistemi genellikle aynı zamanda araç tanıma sistemi, ya da  kısaltılarak TTS olarak ifade edilmektedir.

 

taşıt tanıma sistemi

Taşıt Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Taşıt tanıma sistemi (TTS) taşıt bilgilerinin üzerinde tutulduğu bir cihazın, pompa ile veri paylaşımı yapması sayesinde çalışır.

Taşıt kimlik ünitesi olarak adlandırılan sistem aracın bilgilerini içerir. Bu sistem araca monte edilebildiği gibi, anahtarlığa takılabilecek şekilde de kullanılabilir. Bu ünite sayesinde dolum anında akaryakıt pompası ile taşıt kimlik ünitesi iletişim kurarak araç bilgilerini aktarır. Sistem uydu üzerinden hizmet vererek, araca ikmal edilen yakıt miktarını ve tutarını kaydederek iletir. Böylece, TTS sistemi kullanan araçlara tüketim tutarı bu veri üzerinden akaryakıt firması tarafından fatura edilebilir.

Taşıt Tanıma Sisteminin Önemli Avantajları Nelerdir?

Taşıt tanıma sisteminin kullanım kolaylığından muhasebe kolaylığına geniş bir kapsamı vardır.

  • Araçlarınızın akaryakıt alımlarında tam kontrol elde edebilirsiniz. Hangi aracınızın hangi istasyonda, kaç litre yakıt aldığını kolayca analiz edebilir, günlük, haftalık ve aylık raporlar halinde görüntüleyebilirsiniz.
  • Hızlı akaryakıt ikmalini yapabilirsiniz. İstasyonda ödeme yapılmadığı için vakit kaybetmezsiniz.
  • Muhasebe kolaylığı elde edersiniz. Lüzumsuz fişler, nakit ödemeler, kredi kartı ile ödemeler gibi sorunları ortadan kaldırarak yönetimi tek bir merkezden gerçekleştirebilirsiniz.
  • Sahip olduğunuz ticari araçlara kısıtlama getirmek, limit getirmek oldukça basittir. Şirket araçlarınızın aylık toplam yakıt alımını limitleyebilir, ya da mesai saatleri dışında yakıt harcaması yapmasını engelleyebilirsiniz.
  • Online olarak internetten tanımlanan şifre ile giriş yaparak tüm kontrolleri belirlediğiniz kriterlere uygun yönetebilirsiniz.

 

Firma sahibi, muhasebe ve araç sürücüleri üçgeninde meydana gelen sorunları arka planda bırakan araç tanıma sistemi, güven sorununu ortadan kaldırır. Gerçekçi olmayan suni olarak depoya akaryakıt yerine hava basılması gibi suistimallerin önüne geçer. Araç sürücülerinin aldatılmasını engeller. Kolaylıklarla dolu araç tanıma sistemi, düzenli ve planlı bir biçimde elektronik ortamda rapor gönderildiği gibi, elle herhangi bir veri girişinin oluşmasının da önüne geçer. Tüm istasyonların online bağlantısının olması sayesinde tüm işlem limitleri ve kontrolleri anında yapılabilmektedir.

 

Taşıt Tanıma Sistemi Kimler İçin? Nasıl Dahil Olunur?

Taşıt tanıma sistemi ticari firmaların kolayca yararlanabildiği akıllı akaryakıt yönetim sistemidir.

Taşıt tanıma sistemi sürecine dahil olmak isteyen ticari araç sahiplerinin başvuru süreci ve gereken evrakları hazırlamaları gerekmektedir. Bununla beraber banka hesabı tanımlanması, taşıt tanıma sistemi cihazlarının gönderimi, taşıt tanıma ünitelerinin montajı gibi sürece dahi olma konularında OfisPaneli destek vermektedir. Hizmet kanalından ve hizmet sisteminden yararlanmak isteyen ticari araç firmaları OfisPaneli’nden destek alarak taşıt tanıma sistemine kolayca dahil olabilirler. Hemen OfisPaneli taşıt tanıma sistemi anlaşması için buraya tıklayarak teklif isteyin!