Plakadan trafik sorgulama işlemi, geliştirilen online sistemler sayesinde ilgili panele kimlik bilgileri ve plaka bilgileri girilerek kolayca gerçekleştirilebilmektedir.

Plaka ile Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik sigortası sorgulama işlemleri için ilgili sigorta şirketlerine gitme gerekliliği, günümüz teknolojisiyle birlikte artık tarih oldu. Online sistemler üzerinde yer alan ilgili kısımlar doldurularak ve hatta sadece plaka ve TC kimlik no kullanılarak da sorgulama işlemi yapmak artık mümkün. Her yıl yenilenmesi gereken ve Karayolları Trafik Kanunu gereğince yapılması zorunlu olan trafik sigortası, kaza esnasında karşı tarafta oluşan hasarı karşılamak amacıyla hayata geçirilmektedir. Trafik sigortasının Kasko’dan farkı, sigorta sahibinin değil, karşı tarafın bedensel veya maddi hasarlarının bir kısmını karşılamasıdır.

plakadan-trafik-sigortasi-sorgulama

Trafik Sigortası Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Trafik sigortası sorgulama işlemleri iki farklı amaçla gerçekleştirilmektedir. Bunlardan birisi sigorta şirketlerinin sunduğu teklifleri sorgulamak iken diğeri aracın sigorta durumunu öğrenmek ve sigortanın kontrol ve takibini gerçekleştirmektir. Söz konusu iki koşulda da online sistemleri kullanmak ve trafik sigortası sorgulama işlemini zahmetsizce gerçekleştirmek mümkündür. OfisPaneli üzerinden teklif sorgulayabilir, OfisPaneli anlaşmalı sigorta şirketlerinin şirketiniz için sunduğu avantajlı trafik sigortası teklifini görebilirsiniz. Halihazırda var olan sigortanzın durumu hakkında bilgi almak için ise e-devlet panelini kullanabilirsiniz. Mevcut sigortanızı gerçekleştirmiş olduğunuz sigorta şirketi ile iletişime geçerek veya söz konusu şirketin web sitesinden de sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz mümkün olabilmektedir. Bazı online sistemler plaka ile sorgulama imkanı da sunmaktadır.

Trafik Sigortası Sorgulama Neden Yapılır?

Trafik sigortası sorgulama işlemleri en uygun ödeme planına, primlere vb. faktörlere sahip sigortanın bulunması için yapılabileceği gibi, mevcut sigorta durumu hakkında bilgi almak için de gerçekleştirilebilmektedir. Mevcut sigorta hakkında bilgi almak ve vadesinin dolup dolmadığını öğrenmek oldukça önemli bir konudur. Çünkü zorunlu trafik sigortasının her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Aksi halde, ilgili yasa gereğince cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. En uygun trafik sigortasını bulmak için ise OfisPaneli üzerinden teklif alabilir ve şirketinizin en avantajlı trafik sigortası anlaşmasını yapmasını sağlayabilirsiniz. OfisPaneli, anlaşmalı firmalar aracılığıyla, şirketler için en efektif tedarikçi anlaşmalarını sunmakta ve vazgeçilmez bir çözüm ortağı olmaktadır.