İstanbul Güncel Akaryakıt Fiyatları

İstanbul’da güncel akaryakıt fiyatları konusunda merak ettiklerinizi sayfanın devamında bulabilir, şirketiniz için indirimli akaryakıt teklifini OfisPaneli’nden alabilirsiniz.

İNDİRİMLİ AKARYAKIT TEKLİFİ AL

İstanbul’da Akaryakıt Pompa Fiyatları Ne Kadar?

Akaryakıt fiyatları, kısaltılmışı EPDK olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenen taban ve tavan fiyatlar baz alınarak belirlenmektedir. Fiyat belirlenirken dünyanın lider petrol şirketlerinden Platss’ın açıkladığı petrol fiyatları referans alınmaktadır. Çünkü Platss ülkemize en yakın ve en büyük dış pazarın girişi olan Genoa-Lavera limanındadır. Dünya çapında referans fiyat belirleme yetkisine sahip olan Platts, akaryakıtın lojistik maliyetleri ve lojistik sırasında meydana gelebilecek kazalardan alıcının sorumlu olduğu FOB fiyatları veya bu gider ve risklerden satıcının sorumlu olduğu CIF fiyatları belirler. Doğal olarak akaryakıt şirketleri bu risklerden oluşabilecek giderleri minimize edebilmek için bir takım sigorta anlaşmaları gerçekleştirmektedirler. Bu sigorta maliyetleri de akaryakıt fiyatlarına etki etmektedir. Ayrıca ABD doları da akaryakıt fiyatlarına etki eden önemli faktörlerden biridir. Akaryakıtın pompa fiyatı belirlenirken, Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), EPDK payı ve şirketlerin kendi politikaları göz önünde bulundurulmaktadır. Her yer için geçerli olduğu gibi İstanbul’da da akaryakıt pompa fiyatları belirlenirken bu faktörler de hesaplamalara dahil edilir ve sonuç olarak ortaya çıkan fiyatın, EPDK tarafından belirlenen taban ve tavan fiyatlar arasında olması gerekir.

Akaryakıt pompa fiyatlarını öğrenmek için tıklayınız: http://www.epdk.org.tr/TR/Petrol/Veri/PompaFiyatlari

Image
istanbul-akaryakit

Akaryakıt Fiyatları İstanbul İlçelerine Göre Neden Farklı?

Akaryakıt fiyatları İstanbul’un farklı bölgelerinde değişiklik gösterebildiği gibi aynı bölgedeki farklı akaryakıt şirketleri arasında da değişiklik gösterebilmektedir. Bu durum şirket politikalarıyla alakalı olabileceği gibi, nakliye giderleriyle de alakalı olmaktadır. Şirketler akaryakıtın nakliye masraflarını da hesaplamalara dahil etmekte ve fiyatları buna göre belirlemektedir. Ancak bu fiyatlar ne kadar farklı olursa olsun EPDK tarafından açıklanan taban ve tavan fiyatlar arasında olmak zorundadır. Bu alt ve üst limitler, serbest rekabet piyasasının bozulmaması için belirlenmektedir. Limitlerin dışındaki fiyatlardan akaryakıt satımı gerçekleştiren şirketler hakkında cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Şirketlerin tedarikçi anlaşmalarına yönelik avantajlı teklifler sunan OfisPaneli ile siz de şirket giderlerinizi düşürebilir, avantajlı bir akaryakıt anlaşmasına sahip olabilirsiniz.

Akaryakıt teklifi almak için hemen buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz 3. şahıslar ile paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA