Trafik sigortası sorgulama işlemleri, geliştirilen online sistemler sayesinde dilediğiniz yerden, dilediğiniz zaman kolayca gerçekleştirilebilen işlemler arasında yer almaktadır.

Trafik Sigortası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik sigortası, Karayolları Trafik Kanunu’nda yer alan ilgili maddeye göre, yapılması zorunlu olan bir sigortadır. Yapılmadığı taktirde söz konusu araç trafikten men edilmekte ve bununla birlikte bir takım giderlere sebep olmaktadır. Men edilen araçlar bağlanarak trafik şubelerinin otoparklarına çekilmektedirler. Aracı otoparktan alıp yeniden trafiğe çıkabilmek için zorunlu trafik sigortasını yaptırıp poliçeyi otopark yetkililerine göstermek, sigorta olmadığı için kesilen para cezasını ödemek ve aracın otoparkta kaldığı süreye bağlı olarak otopark ücretini ödemek gerekmektedir.
Trafik sigortası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek, günümüz teknolojisiyle oldukça kolay bir hale gelmiştir. E-devlet üzerinden veya ilgili sigorta şirketinin web sitesi üzerinden online olarak oldukça zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirilebilen sorgulama işlemleri, böylece araç sahiplerinin sigorta kontrol ve takibini kolaylaştırmaktadır.

trafik sigortası sorgulama

Trafik Sigortası Sorgulama İşlemi Neden Önemlidir?

Trafik sigortası, araç sahiplerinin yapmakla yükümlü oldukları bir sigorta türü olduğu için sorgulama işlemini gerçekleştirmek oldukça önemli olmaktadır. Trafik sigortasının vadesi dolmuşsa ve bu şekilde trafiğe çıkılmışsa olası bir kaza durumunda veya olası bir kontrol durumunda araç sahipleri cezaya çarptırılmakta ve araç trafikten men edilmektedir. Kaza durumlarında karşı tarafın hasarlarını karşılamak amacıyla yapılan zorunlu trafik sigortası, her yıl yenilenmek zorundadır. Aksi halde Karayolları Trafik Kanunu gereğince ilgili cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Trafikte güvenle Seyehat etmek için, zorunlu trafik sigortanızı yaptırmayı ve her yıl yenilemeyi unutmayın.

Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulama ve Yenileme İşlemleri

Zorunlu trafik sigortası sorgulama ve yenileme işlemlerini OfisPaneli’nin sunduğu ayrıcalıklı hizmetler dahilinde gerçekleştirebilirsiniz. Zorunlu trafik sigortası her yıl yenilenmesi gereken bir sigortadır. OfisPaneli farkıyla, trafik sigortanızın vadesi dolmadan yeni sigorta teklifini alabilir ve zorunlu trafik sigortası yenileme işlemini zahmetsizce gerçekleştirebilirsiniz. Böylece sigortanızın vadesinin dolup dolmadığını kontrol etme stresinden de kurtulmuş olursunuz. Ayrıca OfisPaneli sayesinde trafik sigortası ödeme planını ve primlerini tek bir panel üzerinden kolayca görebilir, ödeme işlemlerinizi bu panel üzerinden yapabilirsiniz. OfisPaneli, şirketiniz için en avantajlı trafik sigortası teklifini sunmaktadır.