Trafik sigortası, Karayolları Trafik Kanunu gereğince yaptırılması zorunlu olan bir sigorta olup ne kadar karşılayacağı, söz konusu sigorta poliçesinde yer alan şartlara göre belirlenmektedir.

Trafik Sigortasının Ne Kadar Karşıladığı Nasıl Hesaplanır?

Trafiğe çıkan her aracın, ilgili kanun gereği trafik sigortası yaptırması zorunludur. Bu yüzden bu sigortaya zorunlu trafik sigortası denmektedir. Yapılmadığının tespit edildiği durumlarda araç hemen trafikten men edilir. Zorunlu trafik sigortası, sadece karşı tarafa verilen hasarların karşılanmasını kapsamaktadır. Kaza esnasında karşı tarafta oluşan bedensel ve maddi hasarların bir kısmı trafik sigortası tarafından karşılanmaktadır. Trafik sigortasının ne kadar karşılayacağı ise, poliçedeki teminatlara, limitlere ve şartlara göre belirlenmektedir.

trafik-sigortasi-ne-kadar-karsilar

Zorunlu Trafik Sigortası Ne Kadar Öder?

Olası bir kaza durumunda karşı tarafın aracına, şoförüne veya 3. şahıslara verdiğiniz hasar için trafik sigortasının ne kadar ödeyeceği, poliçenizde yer alan genel şartlar dahilinde aracınızın türüne ve kaza şekline göre hesaplanmaktadır. Bu yüzden poliçenizdeki şartlar çok önemlidir. Standart teminatlar ve limitler tüm sigorta şirketlerinde aynı olup, sigorta şirketlerinin sunacağı ek hizmetler, teminatlar vb. maddelerle birbirlerine göre farklılık göstermektedirler. Zorunlu trafik sigortasının her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Sigorta vadesi dolan araçlar artık sigortasız olacağı için trafikte olası bir kontrol durumunda trafik polisleri tarafından trafikten anında men edilerek trafik şubelerinin otoparklarına çekilirler. Çekilen aracı tekrar geri almak için öncelikle trafik sigortasının yaptırılması ve sigortasız trafiğe çıkıldığı için kesilen para cezasının ödenmesi gerekir. Ayrıca aracın otoparkta kaldığı süre üzerinden otopark ücreti de ödenmelidir.

Zorunlu Trafik Sigortası Hangi Durumları Karşılar?

Zorunlu trafik sigortası, hatalı olunan kaza durumlarında diğer aracın uğradığı maddi hasarları karşılamakla birlikte araç sürücüsünün tedavi masraflarını da karşılamaktadır. Diğer araç sürücüsünün vefat durumlarını, 3. kişilerin vefat ile yaralanma gibi tedavi masraflarını da karşılamaktadır. Zorunlu trafik sigortası herkes için önemlidir. Çünkü karşı tarafın hatalı olduğu kaza durumlarında da sizin masraflarınız karşı tarafın sigortası aracılığıyla karşılanmaktadır.

Şirketlerin en uygun tedarikçi anlaşmalarını yapmaları için aracı olan OfisPaneli, trafik sigortası konusunda da en avantajlı teklifi sunarak şirketlere değer katan bir çözüm ortağı olmaktadır. Siz de şirketinizin trafik sigortası anlaşmaları için OfisPaneli’nden zahmetsizce teklif alın; en avantajlı fiyatlardan faydalanın.