Sigorta şirketleri, Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen sabit teminatları ve limitleri göz önünde bulundurarak kendi verilerine ve ek hizmetlerine göre en uygun zorunlu trafik sigortası hesaplama işlemlerini  gerçekleştirmektedirler.

Trafik Sigortası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası, her motorlu taşıt sahibinin yaptırmakla mükellef olduğu bir sigorta türüdür. Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddesince, zorunlu trafik sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkan şahısların araçları trafikten men edilmektedir. Zorunlu trafik sigortası hesaplama, Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen sınırlar arasında olmak şartıyla, sigorta şirketlerine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Söz konusu sınırlar dahilinde sigorta şirketleri; ek hizmetleri, promosyonları ve kendi gerçekleştirdikleri istatistiki çalışmalara göre trafik sigortasının fiyatını ve ödeme planını belirlemektedirler.

trafik sigortası hesaplama

Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplama Kapsamında Olan Hasarlar

Motorlu araç sahipleri tarafından yapılması kanunen gerekli olan zorunlu trafik sigortası, kaskoya göre bazı farklılıklar göstermektedir. Bu farkların en önde geleni, zorunlu trafik sigortasının, karşı tarafın hasarlarını karşılamak amacıyla düzenlenen bir sigorta olmasıdır. Bu sigortaya göre,kaza anında sadece karşı tarafın uğradığı bedensel ve maddi hasarlara göre hesaplama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Zorunlu trafik sigortası hesaplama kapsamına giren hasarlar; karşı tarafın aracında oluşan maddi hasarlar, karşı tarafta ve üçüncü kişilerde meydana gelen yaralanma hasarları ve ölüm gibi durumlardır. Bu durumlara göre farklı hesaplama işlemleri yapılır. Bu hesaplama işlemleri araç tipine ve modeline göre de farklılıklar gösterebilmektedir. Sigorta şirketleri kendi belirledikleri kriterlere göre bazı araçlar için farklı hesaplamalar yapabilmektedirler ve bu durumu söz konusu sigorta anlaşmasında açıkça belirtmekle yükümlüdürler.

En Uygun Trafik Sigortası Hesaplama Teklifi

Geçen yılın verilerine göre ülkemizde 1 milyon 250 binin üzerinde trafik kazası kayıtlara geçmiştir. Bu yüzden trafik sigortası zorunlu olmasının yanı sıra araç sahiplerini maddi olarak da güvence altına aldığı için önem arz etmektedir. Şirketiniz için en uygun trafik sigortası hesaplama işlemlerinden faydalanmak ve en avantajlı poliçe teklifi almak için OfisPaneli ile iletişime geçebilirsiniz. OfisPaneli, şirketlerin en kazançlı tedarikçi anlaşmalarını yapmalarını sağlayarak efektif bir çözüm ortağı olmaktadır. OfisPaneli’nin sunduğu avantajlı tedarikçi anlaşması fırsatlarını kaçırmayın.