Trafik sigortası genel şartları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmekte ve resmi gazetede yayımlanmaktadır.

Trafik Sigortası Genel Şartları

Hazine Müsteşarlığı’nın belirlediği zorunlu trafik sigortası genel şartları, tüm sigorta şirketleri için standart olmak zorundadır. Ancak sigorta şirketleri bu genel şartlara ek teminatlar, hizmetler vb. faktörler ekleyebilmektedir. Bu durum dolayısıyla zorunlu trafik sigortası fiyatları, teminat kapsamı, ödeme planı vb. unsurlar sigorta şirketlerine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Zorunlu trafik sigortası olarak bilinen sigortanın diğer adı Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’dır. Bu sigortayı yaptırmak her motorlu araç için bir zorunluluk olup, trafik sigortası bulunmayan araçlar için cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Trafik sigortası olmayan araçlar anında trafikten men edilmekte ve araç sahibine para cezası kesilmektedir. 1 yıl geçerliliği olan bu sigortanın her yıl yenilenmesi gerekmektedir.

trafik-sigortasi-genel-sartlari

Zorunlu Trafik Sigortası Genel Şartları 2016

2981 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereğince her motorlu taşıt sahibi aracına / araçlarına trafik sigortası yaptırmakla mükelleftir. Aksi hal, cezai yaptırımlara sebep olmaktadır. Trafik sigortası, karşı tarafın maddi – manevi hasarlarını trafik poliçesinde yer alan teminatlar ve limitler çerçevesinde karşılamaktadır. Sorumlu olunmayan kaza durumlarında karşı tarafın aracında meydana gelen hasarı, sürücüsünde veya 3. şahıslarda ortaya çıkan yaralanmadan kaynaklanan tedavi masraflarını veya ölüm gibi maddi – manevi tazminatları da kapsamaktadır. Trafik sigortası, tüm motorlu taşıtlar için zorunlu olan bir sigortadır ve her yıl yenilenmelidir.

2016 yılında geçerli olan zorunlu trafik sigortası genel şartları da Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmiştir.

OfisPaneli, şirketlerin en faydalı tedarikçi anlaşmalarını sağlayan bir çözüm ortağıdır. Diğer tüm tedarikçi anlaşmalarında şirketler için uygun teklifler sunan OfisPaneli, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası yani trafik sigortası konusunda da şirketlere yönelik avantajlı teklifler sunmakta ve çözüm ortağı olduğu şirketler için artı değer oluşturmaktadır. Siz de şirket araçlarınızın trafik sigortasını yaparken en ucuz fiyatlardan faydalanmak ve efektif bir sigorta anlaşması gerçekleştirmek için OfisPaneli’nden teklif alabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Genel Şartları Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortasının genel şartlarını belirleyen Hazine Müsteşarlığı, bu şartları Resmi Gazete’de yayımlatmaktadır.  Resmi gazetede yayımlanan şartları yazının devamında bulabilir veya aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Resmi gazetede yayımlanan zorunlu trafik sigortası şartları için tıklayınız: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/05/20150514-5.htm