Trafik sigortası fiyatları her şirket için teminatlar ve limitler sabit olmakla birlikte sigorta şirketlerine göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Trafik Sigortası Fiyatları Neden Farklıdır?

Trafik sigortası, kaza esnasında karşı tarafa verilen hasarların karşılanmasına olanak sunan bir sigorta türüdür ve Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddesi gereğince, yaptırılması zorunludur. Trafik sigortasına sahip olmayan araçlar trafikten men edilmekte ve sigorta olmadığı için söz konusu araçlara cezai yaptırım uygulanmaktadır. Trafikten men edilen araç trafik şubelerinin otoparklarına çekilir ve sigorta olmadığı için kesilen para cezasının yanı sıra aracın otoparkta kaldığı süre toplamında da otopark ücreti ödenmesi gerekir. Sadece bu ödemelerle aracı almak mümkün değildir; trafik sigortasının yapılarak ilgili belgenin de otopark görevlilerine sunulması gerekmektedir. Trafik sigortası, sigorta şirketlerine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bu farklılıkların sebebi ise şirketlerin sunduğu ek hizmetler, ödeme koşulları vb. etkenlerdir.

trafik sigortası fiyatları

Zorunlu Trafik Sigortası Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

Zorunlu trafik sigortasının teminatları ve limitleri tüm şirketler için standarttır. Şirketler bu standart teminatlar ve limitleri göz önünde bulundurarak, kendi istatistiklerine, ek hizmetlerine, ödeme koşullarına göre trafik sigortası ücretlerini belirlemektedirler. Bu durum şirketler arası sigorta fiyatlarında farklılıklara sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra bazı sigorta şirketleri, araç türüne göre de farklı fiyatlar uygulamaktadır. Ticari araçlara farklı ücretler uygulayan şirketler var olduğu gibi marka ve modele göre farklı fiyatlar sunan şirketler de bulunmaktadır. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği, sigorta şirketlerine örnek olması açısından öneri niteliğinde trafik sigortası fiyatları açıklamaktadır. Sigorta şirketleri ise bu öneri fiyatları göz önünde bulundurarak yukarıda bahsi geçen faktörleri de hesaplamalara eklemekte ve zorunlu trafik sigortası ücretlerini buna göre belirlemektedirler.

En Uygun Trafik Sigortası Fiyatları OfisPaneli’nde

Şirketler, trafik sigortası giderlerini minimize edebilmek için kendileri için en uygun trafik sigortası fiyatlarından faydalanmak istemektedirler. Gerçekleştirdiği iş birlikleri ile, şirketlerin en avantajlı tedarikçi anlaşmalarını yapmalarını sağlayan OfisPaneli, zorunlu trafik sigortası konusunda da şirketler için efektif bir çözüm ortağı olmakta ve trafik sigortasının en uygun fiyatlardan hayata geçirilmesine olanak sunmaktadır.