Ticari araçların zorunlu trafik sigortası fiyatları, diğer araçlara göre bir takım farklılıklar göstermektedir.

Ticari Araç Trafik Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Ticari araç trafik sigortası fiyatları, sigorta şirketlerine göre değiştiği için, araç sahiplerinin kafasını karıştırmakta olan bir konuydu. Hazine müsteşarlığı bu karmaşanın önüne geçmek için üst limitler belirleyerek ticari araç trafik sigortası fiyatlarının maksimum tutarını belirlemiş oldu. Bu kapsamda, sigorta şirketleri, belirlenen üst limiti geçen trafik sigortası poliçeleri kesememektedir. Ticari araçların tipine göre sigorta fiyatları değişmektedir. Kamyonet, kamyon, taksi, minibüs, 18-30 arası koltuk kapasitesine sahip otobüs, 31 ve daha fazla koltuk kapasitesine sahip otobüs olmak üzere gruplandırılan ticari araçlar için farklı trafik sigortası fiyatları uygulanmaktadır. Şirketler, sigorta fiyatlarını belirlerken kendi istatistiklerini, ek hizmetlerini ve benzeri faktörleri göz önünde bulundurmaktadırlar. Tüm bu faktörler hesaplamalara dahil edildikten sonra ticari araç trafik sigortası, Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen üst limiti geçmeyecek şekilde ayarlanmaktadır.

ticari-arac-trafik-sigortasi-fiyatlari

Trafik Sigortası Ticari Araçlar için Zorunlu Mudur?

Karayolları Trafik Kanunu gereğince trafik sigortası, trafiğe çıkan tüm araçlar için zorunlu bir sigortadır. Yapılmaması durumunda cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Zorunlu trafik sigortası, kaza esnasında karşı tarafa verilen hasarları karşılamak amacıyla düzenlenmektedir. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmadan veya sigortasının vadesi bittiğinde yenilemeyen ticari araçlar da diğer araçlar gibi trafikten anında men edilmektedirler. Ayrıca sigortasız trafiğe çıkıldığı için para cezasına çarptırılmakta ve araç, trafik şubelerinin otoparklarına çekilmektedir. Aracı yeniden alabilmek için trafik sigortasını yaptırıp poliçeyi otopark yetkililerine götürmek, kesilen para cezasını ödemek ve aracın otoparkta kaldığı gün sayısı göz önünde bulundurularak ortaya çıkan otopark ücretini ödemek gerekmektedir.

OfisPaneli’nin sunduğu fırsatları kaçırmadan trafik sigortası teklifi alın; zorunlu trafik sigortanızı yaptırmadan trafiğe çıkmayın.

En Uygun Ticari Araç Trafik Sigortası Teklifi OfisPaneli’nde!

OfisPaneli, şirketlerin en kazançlı tedarikçilerle anlaşma yapmaları için en avantajlı teklifleri sunmakta ve efektif bir çözüm ortağı olmaktadır. Siz de şirketiniz için zahmetsiz bir şekilde OfisPaneli üzerinden teklif alabilir; ticari araç trafik sigortanızın en uygun fiyatlardan gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Tüm tedarikçi anlaşmalarında olduğu gibi, en uygun ticari araç trafik sigortası teklifi de OfisPaneli’nde.