Shell TTS Müşteri Hizmetleri ile Neler Yapabilirim?

Shell TTS müşteri hizmetleri ile satın aldığınız ürünler için Türkiye’nin her noktasından ulaşmanız mümkündür. Shell taşıtmatik ile sorunsuz filo yönetimi, Shell Taşıt Tanıma sistemi hakkında detaylı bilgiyi müşteri danışma Hattı ile 24 saat hizmet almanız mümkündür.
Bunun yanında; Shell Taşıt Tanıma sistemi hakkında yardım, Shell TTS yakıt alımına açma ya da kapama araç iptal işlemlerine ilişkin işlemler, her türlü soru, istek ve önerilerinizi kurumsal müşteri hizmetleri yetkilisine aktararak destek talebinde bulunabilirsiniz.
Satın alma ve satın alam sonrasında meydana gelebilecek aksaklıklar için, servis ve montaj hizmetlerinin hangi noktalardan ulaşılabileceği, yönetilen yönetim panelinde zorlandığınız teknik sorunlar, kurumsal müşteri olarak Shell TTS giriş sayfalarında yaşadığınız tüm sorunlara ilişkin Shell TTS müşteri hizmetlerini arayarak kısa süre içinde işlemlerinizi hallederek sonlandırabilirsiniz.

shell-tts-musteri-hizmetleri

Shell Türkiye Merkez Ofis Bilgileri

OfisPaneli üzerinden Shell Türkiye merkez ofis bilgilerine ulaşarak merkeze iletmek istediğiniz konulara ilişkin iletişim sağlayarak destek alabilirsiniz. Shell Türkiye ürün ve hizmetleriyle ilgili sorularınız ve geri bildirimleriniz için ise, aşağıda yer alan adres ve telefonlardan ilgili birimlere ulaşabilirsiniz.
Shell Türkiye Merkez Adres Bilgileri: Karamancılar İş Merkezi Gülbahar Mah.Salih Tozan Sok. No:18 B Blok Esentepe Şişli 34394
Telefon numarası: 0 212 376 00 00
Faks numarası: 0 212 376 06 00

Shell Türkiye Müşteri Hizmetleri Kurumsal İletişim Bilgileri

Shell – Turcas Akaryakıt Satış ve Filo Servisleri
Shell -Turcas Akaryakıt – Otogaz –Ticari ve Perakende Satışlar: 444 1 502
Shell -Turcas Ticari Bayilerimiz için Filo- Taşıt Tanıma Sistemi: 444 33 33
Shell – Turcas Madeni Yağ ve Gres – Ticari Satışlar: 444 1 503
Shell Denizcilik Ticari Satışları: 444 1 506