Petrol Pompa Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Petrol pompa fiyatlarını belirleyen kurum temel olarak Enerji Piyasası düzenleme Kurumu’dur (EPDK). Şirketler petrol pompa fiyatlarını EPDK’nın belirlediği alt ve üst limitler dahilinde olmak şartıyla, nakliye masrafları, şirket politikaları gibi faktörlere göre belirlemektedirler. Peki EPDK petrol fiyatlarını nasıl belirler? Petrol fiyatını etkileyen en önemli iki unsur bulunmaktadır. Bunlardan birisi ABD Doları, diğeri ise ülkeye en yakın konumdaki dış pazarın giriş limanında uygulanan fiyattır. EPDK, fiyat belirlerken bu unsurları göz önünde bulundurmaktadır. Türkiye’ye en yakın pazar Avrupa’nın Akdeniz pazar girişidir. Burası İtalya’nın Genova-Lavere limanında yer almaktadır. Küresel çapta lider akaryakıt şirketleri arasında yer alan Platts, bu kapsamda global çapta fiyat belirleme yetkisi bulunan bir şirket olma özelliği taşımaktadır. Platts, petrol maliyetlerinin yanı sıra lojistik gibi giderleri de hesaplamalara dahil ederek petrol için referans fiyatı belirlemektedir. Ülkemizde de akaryakıt fiyatları belirlenirken Platts tarafından sunulan fiyatlar referans olarak alınmaktadır. Bu fiyatlara EPDK payı, özel tüketim vergisi (ÖTV), servis tutarı ve Katma Değer Vergisi (KDV) eklenerek petrol pompa fiyatları oluşturulmaktadır. Akaryakıt şirketleri, kendi politikaları, nakliye masrafları gibi unsurları göz önünde bulundurarak, EPDK tarafından belirlenen limitler dahilinde olmak şartıyla fiyat belirlemektedir.

petrol fiyatlari

Petrol Pompa Fiyatları Neden Farklılık Gösterir?

Petrol pompa fiyatları, serbest rekabet piyasasını bozmayacak şekilde, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenen sınırları geçmeyecek şekilde farklılıklar gösterebilmektedir. Farklı şirketlerde petrol pompa fiyatları farklı olabileceği gibi aynı firmanın farklı şubelerinde de birbirinden farklı olabilmektedir. Bunun sebebi ise söz konusu petrolün şubelere nakliyesi sırasında oluşan maliyettir. Bu yüzden rafinerilere daha yakın olan yerlerde petrol pompa fiyatı, uzak olan yerlere kıyasla daha düşük olmaktadır.
Şirketlerin tedarikçi anlaşmaları konusunda en efektif çözüm ortağı olan OfisPaneli, sunduğu ayrıcalıklı teklifler ile şirket giderlerinin minimize edilmesinde etkin bir rol oynamaktadır. Siz de şirket araçlarınız için en uygun petrol pompa fiyatları üzerinden akaryakıt anlaşması gerçekleştirmek için OfisPaneli’nden hemen teklif alabilir birçok avantajdan faydalanabilirsiniz. OfisPaneli ile, tüm akaryakıt işlemlerinizi tek bir panel üzerinden yönetebilir; şirket araçlarınızın akaryakıt performans takibini gerçekleştirerek şirketiniz için en verimli araç filosunu oluşturabilirsiniz.
Güncel petrol pompa fiyatlarını öğrenmek için tıklayınız: http://www.epdk.org.tr/TR/Petrol/Veri/PompaFiyatlari