Güncel Motorin Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Güncel motorin fiyatları, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından bazı faktörler göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır. Bu faktörlerin en önemlilerinden biri Amerikan Doları, diğer ise en yakın dış pazarın liman girişindeki fiyattır. Türkiye için bu liman İtalya’nın Genova-Lavera Limanı’dır. Dünyanın öncü akaryakıt şirketleri arasında olan ve dünya çapında fiyat belirleme yetkisine sahip Platts, bu limanda küresel çapta referans olan FOB motorin fiyatlarını belirlemektedir. FOB fiyatlarında alıcı taraf lojistik esnasındaki risklerden sorumlu olduğu için, bu risklerden dolayı oluşabilecek zararı telafi etmeye yönelik sigortalar yaptırmaktadırlar. Platss’ın belirlediği CIF rafineri fiyatlarında ise nakliye işlemleri ve riskler satıcı sorumluluğundadır. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından Özel Tüketim Vergisi, EPDK payı, Dolar kuru, Katma Değer Vergisi gibi değerler göz önünde bulundurularak hesaplama işlemi yapılmakta ve güncel motorin fiyatları belirlenmektedir.

motorin fiyatlari

Motorin Litre Fiyatı Neden Farklı?

Motorin litre fiyatı, satış faaliyeti gerçekleştiren akaryakıt şirketleri arasında farklı olabildiği gibi aynı akaryakıt şirketinin şubeleri arasında da farklılık gösterebilmektedir. Peki motorin litre fiyatı neden farklı olmakta, her yerde aynı olmamaktadır? Çünkü serbest rekabet piyasası vardır ve akaryakıt firmaları şirket politikalarına göre fiyat belirlemektedirler. Ayrıca nakliye maliyeti de bu hesaplamaya dahil edilmektedir. Bu yüzden aynı firmanın farklı şubelerinde akaryakıt fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Rafineriye yakın olan şubelerdeki fiyatlar, uzak olan şubelerdeki fiyatlara nazaran daha ucuz olabilmektedir. Ancak EPDK tarafından, serbest rekabet piyasasının bozulmaması için limitler açıklanmaktadır ve akaryakıt şirketleri mazot litre fiyatını belirlerken bu limitler dahilinde olacak şekilde belirlemek zorundadır.
Şirketlerin tedarikçi anlaşmaları konusunda avantajlı teklifler sunan OfisPaneli, en kazançlı akaryakıt anlaşmasının yapılmasını sağlayarak en efektif çözüm ortağı olmaktadır.

Motorinin Litresi Ne Kadar?

Motorinin litresi ne kadar farklılık gösterse de aynı limitler dahilinde olmak zorundadır. Ofis Paneli, motorinin litresini en uygun fiyatlardan almanıza olanak sağlayan akaryakıt anlaşması teklifi sunmaktadır. Siz de şirket araçlarınızın akaryakıt giderlerini düşürmek için hemen OfisPaneli’nden teklif alabilir, ayrıca tüm muhasebe işlemlerinizi tek bir panel üzerinden yöneterek artı zaman oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra hangi şirket aracınızın ne kadar  tükettiğini görerek, araçlarınızın akaryakıt performansını ölçebilir ve filonuzu en yüksek verimi saplayacak şekilde güncelleyebilirsiniz.
OfisPaneli; şirketlerin tedarikçi anlaşmaları konusunda vazgeçilmez çözüm ortağı! Hemen teklif alın, en avantajlı fırsatlardan faydalanın.
Güncel motorin fiyatlarını öğrenmek için tıklayınız: http://www.epdk.org.tr/TR/Petrol/Veri/PompaFiyatlari