Kurşunsuz Benzin Litre Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Kurşunsuz benzin litre fiyatı belirlenirken Türkiye Cumhuriyeti Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından açıklanan taban ve tavan fiyatlar baz alınmaktadır. EPDK ise fiyat belirlerken Genoa-Lavera Limanı’ndaki Platts şirketini fiyatlarını referans alır. Çünkü Türkiye’ye en yakın dış pazarın girişi bu limandır. Dünya genelinde referans fiyat belirleme yetkisine sahip olan Platts; akaryakıtın lojistiği esnasındaki giderlerin ve risklerin alıcı sorumluluğunda olduğu FOB fiyatları, ya da bu gider ve risklerin satıcı sorumluluğunda olduğu fiyatları belirlemektedir. Bu fiyatlara EPDK payı, KDV, ÖTV ile şirket politikaları gibi faktörler de etki ederek kurşunsuz benzin pompa fiyatlarını oluşturmaktadır.
Şirketlere yönelik avantajlı tedarikçi anlaşmaları sunan OfisPaneli ile şirket araçlarınızın kurşunsuz benzin giderlerini minimize edebilir; tüm akaryakıt işlemlerinizi tek bir panel üzerinden yönetebilirsiniz.

kurşunsuz benzin

Kurşunsuz Benzin Fiyatları Neden Farklı?

Kurşunsuz benzin fiyatları lokasyona göre farklılık gösterebildiği gibi akaryakıt şirketleri arasında da farklılıklar gösterebilmektedir. Bu farklılıklar şirket politikalarına da bağlı olmakla birlikte, temel olarak nakliye giderleri sebebiyle oluşmaktadır. Bu yüzden akaryakıt rafinerilerine daha yakın mesafede olan bölgelerde akaryakıt fiyatları daha düşük olmakta; rafineriye daha uzak olan bölgelerde ise fiyatlar daha yüksek olabilmektedir. Bu durum aynı akaryakıt şirketinin şubeleri arasında fiyat farklılığı oluşturabilmektedir. Aynı bölgedeki farklı akaryakıt şirketleri arasındaki fiyat değişikliği ise bu akaryakıt şirketlerinin kendi politikalarıyla alakalıdır. Ancak bilinmelidir ki fiyatlar ne kadar farklı olursa olsun EPDK tarafından belirlenen taban ve tavan fiyatlar arasında olmak zorundadır. Taban ve tavan fiyatlar, serbest rekabet piyasasını bozmayacak şekilde düzenlenmiştir ve bu limitler dışındaki fiyatlardan satış yapan şirketler hakkında cezai yaptırım uygulanmaktadır.
Siz de şirketinizin akaryakıt anlaşması için hemen OfisPaneli’nden teklif alabilir; en avantajlı kurşunsuz benzin fiyatlarından faydalanabilirsiniz.

95 Oktan Kurşunsuz Benzin Fiyatı Ne Kadar?

95 oktan kurşunsuz benzin fiyatları ile ilgili bilgi vermeden önce oktanın ne olduğundan kısaca bahsetmek gerekir. Oktan, benzinin vuruntu kalitesini belirtmek amacıyla kullanılır. Bir başka deyişle oktan, benzinin vuruntuya karşı gösterdiği dirençtir. Oktan sayısı yükseldikçe benzinin yanma kalitesi ve zor koşullara karşı dayanıklılığı da yükselir. Vuruntuyu engellemek ve motoru daha sağlıklı kullanmak için benzinin daha geç yanması, yani ısıya daha dayanıklı olması gerekir. Oktan sayısı yüksek olan benzin daha zor tutuşur ve vuruntuyu engelleyerek motor ömrünün artmasını sağlar.
Doğaya verilen zararı minimuma indirmek amacıyla ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülke kurşunlu benzin satışını yasaklamıştır. Kurşunsuz benzini oktanına göre tanımlamak gerekirse, normal benzin 90 oktanlı, süper benzin ise 95 oktanlı benzin olmaktadır.
95 oktan benzin fiyatları ve diğer tüm akaryakıt fiyatları için tıklayınız: http://www.epdk.org.tr/TR/Petrol/Veri/PompaFiyatlari

Şirketlerin en ucuz kurşunsuz benzin fiyatlarından faydalanarak akaryakıt anlaşması gerçekleştirmelerini sağlayan OfisPaneli’nden hemen teklif alın, şirket giderlerinizin minimuma düşmesini sağlayın! OfisPaneli; tedarikçi anlaşmaları konusunda şirketlerin en efektif çözüm ortağı!