Benzin Fiyatları İstanbul İçinde Neden Farklı?

Benzin fiyatları her yerde olduğu gibi İstanbul içinde de farklılıklar gösterebilmektedir. Bu farklılıklar temel olarak iki sebepten kaynaklanır. Birincisi, benzinin rafineriden akaryakıt şirketinin şubesine nakliyesi sırasında oluşan giderler, ikincisi ise akaryakıt şirketlerinin kendi politikalarıdır. Rafineriye daha yakın olan, bir başka deyişle daha düşük giderlerle nakliye gerçekleştirilen bölgelerde, rafineriye daha uzak olan yani nakliye masrafı daha fazla olan bölgelere kıyasla benzin fiyatları biraz daha fazla olabilmektedir. Aynı yerdeki farklı akaryakıt şirketlerinin benzin fiyatlarındaki farklılık durumunda ise şirket politikaları devreye girmektedir. Ancak bu fiyat farklılıkları ne kadar olursa olsun, belirlenen benzin fiyatı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından açıklanan taban ve tavan fiyatları aşmamalıdır. Bu alt ve üst limitler serbest rekabet piyasasının bozulmaması için büyük önem arz eder. Bu limitler dışındaki fiyatlardan satış gerçekleştiren akaryakıt şirketleri hakkında ilgili kanun gereğince yasal yaptırımlar uygulanmaktadır.
Şirketlerin tedarikçi ihtiyaçlarına yönelik en avantajlı anlaşmaları sunarak şirket giderlerinin düşmesine doğrudan etki eden OfisPaneli’nden siz de hemen teklif isteyin, İstanbul’daki en uygun benzin fiyatları üzerinden akaryakıt anlaşması gerçekleştirin!

İstanbul Benzin Pompa Fiyatları Ne Kadar?

İstanbul’da benzin pompa fiyatları tüm Türkiye’de olduğu gibi EPDK tarafından açıklanan taban ve tavan fiyatlar arasında olmak zorundadır. Benzinin fiyatını belirleyen en önemli etkenlerden birisi Amerikan Doları, diğer ise ülkeye en yakın mesafede bulunan dış pazar girişindeki fiyattır. Türkiye’ye en yakın ve en büyük dış pazarın girişi ise İtalya’nın Genoa-Lavera Limanı’dır. Burada bulanan ve dünyanın en önemli petrol şirketlerinden biri olan Platts, tüm dünya genelinde referans olan akaryakıt fiyatları belirleyebilme yetkisine sahiptir. Platss’ın fiyatlarını referans alan EPDK tarafından; Katma Değer Vergisi, Özel Tüketim Vergisi, EPDK payı gibi faktörler de göz önünde bulundurularak akaryakıt fiyatları konusunda alt ve üst limitleri açıklar. Akaryakıt şirketleri de kendi şirket politikalarını göz önünde bulundurarak bu limitler dahilinde fiyat belirlerler. Petrol şirketlerinin İstanbul’daki şubeleri de bu şekilde belirlenen fiyatlardan akaryakıt satışı gerçekleştirirler.
İstanbul’daki benzin pompa fiyatlarını öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayarak açılan sayfadan İstanbul’u ve fiyat öğrenmek istediğiniz bölgeyi seçebilirsiniz: http://www.epdk.org.tr/TR/Petrol/Veri/PompaFiyatlari

Siz de şirket giderlerinizi düşürmek için hemen OfisPaneli’nden teklif isteyebilir, en avantajlı benzin pompa fiyatlarından faydalanabilirsiniz. Şirketlerin tedarikçi anlaşmaları konusundaki vazgeçilmez çözüm ortağı olan OfisPaneli ile, tüm akaryakıt işlemlerinizi tek bir panel üzerinden yönetebilir; ayrıca şirket araçlarınızın akaryakıt performans takibini gerçekleştirerek araç filonuzu en verimli olacak şekilde güncelleyebilirsiniz.