Dizel Litre Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Dizel litre fiyatı, dizel motorlarda kullanılan akaryakıtın litre cinsinden birim fiyatını ifade eden bir söylemdir. Bu tür motorlarda kullanılan yakıta mazot veya motorin denilmektedir. Mazot veya motorinin kullanıldığı motorlar dizel motor olduğu için bu akaryakıt dizel yakıt olarak da adlandırılabilmektedir. Dizel yakıt, benzin fiyatları göz önüne alındığında daha ekonomik bir yakıt türü olduğu için özellikle son yıllarda mazota olan talep oldukça artmıştır. Dizel yakıtı olan mazotun yoğunluğu benzinden daha fazladır ve benzine nazaran daha zor yanmaktadır.
Dizel litre fiyatı, Türkiye Cumhuriyeti Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen akaryakıt fiyatları referans alınarak oluşturulmaktadır. EPDK ise fiyat belirlerken İtalya’daki Platts şirketinin fiyatlarını referans alır. Ülkemize en yakın dış pazarın girişindeki fiyatlar baz alındığı için, Genoa-Lavera Limanı’ndaki Platss’ın fiyatlarını referans alan EPDK, bu fiyatlara ek olarak lojistik ve vergiler gibi bir takım maliyetleri de hesaba katmakta ve serbest rekabet piyasasını bozmayacak şekilde taban ve tavan fiyatları açıklamaktadır. Platss, tüm dünyada referans fiyatları belirleyebilecek yetkiye sahip bir şirket olma özelliği taşımaktadır. Akaryakıt için FOB ve CIF fiyatları belirlenmektedir. FOB fiyatlarında, akaryakıtın lojistik işlemleri sırasında meydana gelebilecek risklerden alıcı taraf sorumludur. CIF fiyatlarında ise lojistik işlemler ve bu esnadaki tüm risklerden satıcı taraf sorumludur. Risklerin olası maliyetlerini minimuma indirmek için şirketler bir takım sigorta anlaşmaları gerçekleştirmektedir. Bu sigorta maliyetleri de dizel litre fiyatı belirlenirken göz önünde bulundurulmakta ve hesaplara dahil edilmektedir. Bunun yanı sıra akaryakıt şirketleri Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Katma Değer Vergisi (KDV), EPDK payı gibi vergileri de dahil ederek şirket politikalarına göre motorin fiyatları belirlemektedir.
Siz de en uygun fiyatlardan dizel teklifini OfisPaneli’nden alabilir, şirket araçlarınızın akaryakıt giderlerini düşürebilirsiniz. OfisPaneli, tedarikçi anlaşmaları konusunda en efektif çözüm ortağınız olmak için hazır!

dizel-fiyatlari

Dizel Yakıt Fiyatları Neden Farklı?

Dizel yakıt fiyatları, şirketler arasında farklılık gösterebildiği gibi aynı şirketin farklı şubeleri arasında da değişiklikler gösterebilmektedir. Bu yüzden dizel yakıt fiyatlarının neden farklı olduğu, akaryakıt tüketicileri tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Tüm akaryakıt türlerinde olduğu gibi mazot fiyatları da farklı olabilmektedir ve bu farklılığın en büyük sebebi nakliye masraflarıdır. Rafinerilere yakın olan bölgelerdeki dizel yakıt fiyatları, uzak olan bölgelerdeki fiyatlara nazaran daha az olmaktadır. Vergiler, nakliye masrafları gibi giderlerin yanı sıra akaryakıt şirketlerinin kendi politikaları da fiyat belirlemede önemli bir etkendir. Ancak tüm akaryakıtlar gibi mazot fiyatları da EPDK tarafından belirlenen taban ve tavan fiyatlar arasında olmak zorundadır. Bu durum, serbest rekabet piyasasının bozulmaması için oldukça önemlidir.

Dizel ve Eurodizel Ne Kadar?

Dizel yakıtları zamana bağlı olarak motorda tortu bırakmakta ve bu tortu motor parçaları üzerinde birikerek motor performansını olumsuz etkilemektedir. Bazı durumlarda enjektörün yakıt pompalamasına da engel olabilmektedir. Eurodizel ise temizleyici bir madde karışımı içerdiğinden dolayı bu tortulanmaya engel olmakta ve hatta motor performansını yükseltmektedir. Peki dizel ve eurodizel ne kadar?
Güncel Dizel ve eurodizel pompa fiyatlarını öğrenmek için tıklayınız: http://www.epdk.org.tr/TR/Petrol/Veri/PompaFiyatlari

Şirketlerin tedarikçi anlaşmaları konusunda en avantajlı teklifleri sunan OfisPaneli ile şirket giderlerinizi düşürebilir; OfisPaneli’nin muhasebe kolaylığı paneli ile tüm akaryakıt işlemlerinizin kontrol ve takibini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca OfisPaneli sayesinde şirket araçlarınızın akaryakıt performans takibini yapabilir, araç filonuzu en yüksek verimi sağlayacak şekilde güncelleyebilirsiniz.
OfisPaneli’nden hemen teklif alın, en avantajlı fiyatlardan faydalanma fırsatını kaçırmayın!