Zorunlu Trafik Sigortası, adından da anlaşılacağı üzere, trafiğe çıkan her motorlu taşıt için yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Dolayısıyla trafik sigortası olmadan trafiğe çıkan araçlar tespit edildiğinde söz konusu araç bağlanır ve araç sahibine ilgili kanun gereğince cezai yaptırım uygulanır. Yaptırılması zorunlu bir sigorta olduğu için insanlar genellikle bu yükümlülüğü yerine getirmiş olmak için araçlarını sigortalar. Bu durum da zorunlu trafik sigortası hakkında bir bilinçsizlik oluşmasına yol açar. Bu yüzden öncelikle trafik sigortasının ne olduğundan, neleri karşıladığından ve kapsadığından bahsedeceğiz.
Zorunlu Trafik Sigortası hakkında çoğunlukla yanlış bilinen konu poliçenin neyi karşıladığıdır. Bu konuyu şu şekilde açıklayabiliriz. Bir aracınız var ve elbette aracınıza trafik sigortası yaptırdınız. İşte bu sigorta, olası bir kaza yapmanız halinde sizin aracınızın aldığı hasarı karşılamaz. Aksine aracınızla diğer araçlarda ve/veya kişilerde yol açtığınız zararı karşılar. Benzer şekilde sizin aracınızda yer alan kişi veya kişilerde meydana gelebilecek sağlık prolemlerini de karşılamaz, karşı tarafta sebep olduğunuz sağlık sorunlarının karşılanmasını teminat altına alır. Karşı tarafta olası vefat durumlarında da belirlenen miktarlar dahilinde tazminat öder. Yani kısaca özetlemek gerekirse, Zorunlu Trafik Sigortası, kaza durumlarında karşı tarafa verilen zararların tamamen veya kısmen karşılanmasını teminat altına alan bir sigorta türüdür. Kazada sizin hata oranınıza göre sizin trafik sigortanız karşı tarafın hasarını; karşı tarafın hata oranına göre de onun trafik sigortası sizin hasarınızı karşılar.

Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanır? Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zorunlu Trafik Sigortası kapsamında yer alan limitler ve teminatlar devlet tarafından belirlenmiş olup, tüm sigorta şirketleri tarafından aynı olarak verilmesi gerekir. Buna karşın sigorta şirketlerine yapılacak ödeme planları, sigorta primleri farklılık gösterir. Bütçenize en uygun zorunlu trafik sigortası fiyatları hakkında araştırma yapabilir, şirketiniz için en avantajlısını seçebilirsiniz. Ofis Paneli olarak bu konuda iddialı olduğumuzu belirtelim.
Sigorta şirketleri tarafından genellikle hasarsızlık indirimi uygulanır ve eğer sigorta süreniz boyunca hiç kaza yapmadıysanız, yani poliçenizden yararlanacak bir durum yaşamadıysanız, şirketiniz yeni sigorta anlaşmanızda hasarsızlık indirimi uygular. Bu durumun tersi de geçerlidir. Kaza yaptınız ve hatalı olduğunuz için sigortanız karşı tarafa verdiğiniz zararı karşıladı diyelim, bu durumda da yeni sigorta anlaşmanızda fiyat artırımına gidilecektir.
Sigorta hesaplamada söz konusu aracın markası ve modeli de önem arz eder. İlk bakışta mantıklı görünemeyebilir fakat aksine oldukça mantıklı bir konudur. Zira eski model araçların kaza yapma riski daha yüksektir. Yeni model araçlarda ise gerek fren sistemleri, gerek çeşitli akıllı sistemler vb. sayesinde kaza riski daha düşük olur. Benzer şekilde sürücünün yaşı da önemlidir. 60+ yaşında olan sürücülerin refleksleri zayıflamış olduğu için kaza yapma riskleri daha yüksektir. Henüz yeni ehliyet sahibi olan kişilerde de tecrübe eksikliğinden dolayı kaza yapma riski yüksek olarak görülür. Tüm bu durumlar zorunlu trafik sigortası hesaplamasına etki eder.
Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplama işlemindeki en önemli faktör ise sürücüler için baz alınan basamak sistemidir. Buna kademe sistemi de denir. Bu sisteme göre toplam 7 kademe vardır. 1. kademe en yüksek risk grubunu belirtirken 7. kademe ise en düşük risk grubunu belirtir ve sigorta hesaplamalarında bu risk grupları göz önünde bulundurularak belirli miktarlarda indirim veya artış uygulanır.
Peki kademeler nasıl mı belirlenir? Trafiğe yeni çıkıyorsanız otomatikman 4. Kademe olarak değerlendirilirsiniz. Bundan sonra kaza istatistikleriniz kademenizi değiştirecek ve buna göre de sigortanızda indirim veya artış uygulanacaktır. Basamaklarınız yükseldikçe kaza riski düşük olan sürücü sınıfına girersiniz, basamaklarınız düştükçe de kaza riskiniz yüksek olarak değerlendirilir.
Yani sigortanızın birinci senesini hasar ile tamamlarsanız 3. Kademeye gerilersiniz ve sigortanızda %50 gibi bir artış yapılır. Sigortanızın ikinci senesini de hasar ile tamamlarsanız bir kademe daha gerilersiniz ve 2. Kademe olursunuz. Bu durumda %100 civarında artış yaşanır. Sigortanızın üçüncü senesinde de hasara sebep olursanız yine bir kademe daha gerileyerek en düşük kademe yani 1. Kademe olursunuz. 1. Kademedeyseniz en yüksek risk grubundasınız demektir ve %150’lere varan artış uygulanır. Yani kaza ile tamamladığınız yılların sayısı arttıkça siz artık kaza yapma olasılığı yüksek olan bir sürücü sınıfına girersiniz ve dolayısıyla sigortanıza daha fazla ödersiniz. Benzer şekilde kazasız geçirdiğiniz yıl sayısı arttıkça da kaza riski düşük bir sürücü olarak değerlendirilirsiniz ve buna bağlı olarak da sigortanızda indirim uygulanır. Yani -başlangıçta herkes 4. Kademede başlar- sigortanızın ilk senesini hasarsız bir şekilde tamamlarsanız bir kademe yükselerek 5. Kademeye çıkarsınız ve %15 civarında bir indirimden faydalanırsınız. İkinci seneyi de hasarsız bir şekilde atlatırsanız 6. Kademeye yükselir ve %30 indirim kazanırsınız. Sigortanızın üçüncü senesinde de hasarsızlık olursa en yüksek kademe olan 7. Kademeye yükselirsiniz ve poliçenize %45 indirim uygulanır. Bu sistem sayesinde sürücülerin trafikte daha bilinçli ve dikkatli bir şekilde yol almalarının sağlanması amaçlanır. Lütfen siz de bilinçli bir sürücü olarak, trafikte daha dikkatli yol alın; hem bütçenizi rahatlatın hem de yaşama ve medeniyete katkı sağlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Sanal POS Nedir, Nasıl Kurulur? Günlük hayatta mağazadan kredi kartı ile alışveriş sırasında kullanılan POS cihazları, internet ortamında karşımıza Sanal POS ya da diğer adıyla VPOS (Virtual Point of Sale) olarak çıkıyor. İnternet tabanlı bu poslar sayesinde Visa, Mastercard, Ameri...
Küçük İşletmeleri Büyütecek 5 Tasarruf Önerisi Küçük işletmeler için kolay uygulanabilir 5 yöntem ile hem işinizi daha hızlı büyütebilir hem de tasarruf sağlayabilirsiniz. Daha Fazla İş Yükü Alın Söylemesi kolay dediğinizi duyar gibiyiz. Yine de çalışan ihtiyacı duyduğunuz işlerin bir kısmını...
Damacana Su Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Ev ve iş yerlerinde belki de en çok kullandığımız tüketim ürünlerinden olan damacana su alımlarında dikkatli olmak gerekir. Seçeceğiniz markayı detaylı olarak araştırmak ve ona göre siparişinizi vermek, ileride oluşabilecek sağlık problemlerinizin de...
Alternatif İş Yeri Tasarruf Önerileri Sayesinde Hem Giderlerinizi Düşürün, Hem Dünyayı Düşünün!... Tasarruf konusu, hem şirketlerin giderlerini azaltmak hem de dünya üzerindeki tüketim miktarını düşürmek açısından önemli bir konudur. Yani tasarruf ederek hem iş yerleri açısından hem de dünyamız açısından kazanç sağlayabiliriz. Bu yüzden, bir şirke...
Banka Masraflarınızı Azaltmak için 4 İpucu Banka masrafları, banka dosya masrafları, eft ücreti, havale ücreti, dosya masrafı gibi giderlerinizi minimuma indirmek için uygulayabileceğiniz basit adımlar; 1.Bankanızın İnternet ve Mobil Uygulamalarını Kullanın, Banka Masrafları Düşsün Hesabını...

OfisPaneli ile tüm hizmetlere en avantajlı koşullarla erişin,
boşa harcadığınız para ve zamanı, şirketinizi büyütmek için kullanın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir