şirket yakıt masraflarını düşürme

Sürekli artan akaryakıt fiyatları, planlanandan fazla yakıt tüketen araçlar, birçok işletme için baş ağrısı olmaya devam ediyor. Eğer siz de bunlardan biri iseniz, bu yazı sizin için çok faydalı olabilir.

Özellikle çok sayıda aracı olan ve satış/destek ekipleri sürekli sahada olan şirketler için akaryakıt masrafları en büyük gider kalemlerinden biri. Bir de araçları kullanan çalışanlar düzenli şekilde takip edilmiyorsa iş içinden çıkılmaz bir hale gelebiliyor.

İş harici kullanımlardan veya araçların kötü ve hor kullanılmasından patronların ne yazık ki haberi olmuyor. Buna benzer olarak araçların ne kadar yol yaptığından da… Aslında bunu takip etmek hiç zor değil.

Hatta akaryakıt masraflarını düşürmek de hiç zor değil.

 

Şimdi okuyacağınız adımları takip ederek akaryakıt giderlerinizde hatırı sayılır bir düşüş yakalayabilir ve tüm araçlarınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Akaryakıt anlaşmanızı OfisPaneli ayrıcalığı ile yapın,
işletmenizin giderlerini düşürmeye hemen başlayın.


1. Avantajlı Akaryakıt Anlaşmaları Yapın

akaryakit-giderlerin-dusurun

Şirket araçlarınız için yapacağınız akaryakıt anlaşması ile yakıt masrafınızı büyük oranda düşürebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu anlaşma ile hem paranızın bir kısmı cebinizde kalır, hem de tek fatura sisteminin kolaylığı ile mali işlemlerdeki zaman kaybınız da minimuma iner. Ayrıca sizi ve çalışanlarınızı akaryakıt fişi toplama, raporlama derdinden de kurtarır. 

Yapacağınız anlaşma sonrası alacağınız Taşıt Tanıma Sistemi ile her yakıt alımında ödeme yapmayacağınız için istasyonlarda harcadığınız zamanı artık harcamazsınız. 

Şirketinize bağlı ister 1, ister 100 aracınız olsun, akaryakıt anlaşmasından faydalanmanız mümkün. 

Tüm süreçlerin internet üzerinden, en basit şekilde yürüdüğü OfisPaneli aracılığıyla indirimli akaryakıt anlaşması yapabilirsiniz. OfisPaneli, şirketlere avantajlı anlaşmalar sunan bir araçtır ve sizin için akaryakıt firmaları ile iletişime geçerek şirketiniz için en avantajlı fiyatları bulmaya çalışır. Ayrıca araçlarınızın akaryakıt tüketim raporlarına da OfisPaneli ile ulaşabilirsiniz.

Hemen buraya tıklayarak şirketiniz için akaryakıt anlaşması yapmak üzere fiyat teklifi isteyebilirsiniz.


2. Araç Takip Sistemi Kullanın

arac-takip

Araçlarında takip sistemi kullanan şirketlerin, yakıt giderlerinde %15’e kadar düşüş olduğu gözlemlendi. Siz de araç takip sistemleri kullanarak şirket araçlarınızı internet üzerinden anlık takip edebilirsiniz.

Araç takip sistemi ile gereksiz yakıt tüketimi ve kötü kullanıma bağlı yıpranmaları önleyebilir, iş dışındaki kullanımlarını azaltabilir, işe başlama ve bitirme zamanlarını kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca iş dışı kullanımların önüne geçerek gereksiz yapılan sürüşleri azalttığınız gibi ani hızlanma ve yavaşlamalar, aşırı hız yapılması gibi sorunlardan kaynaklanan fazla yakıt tüketiminin önüne geçebilirsiniz.

Araç takip sistemi, iş harici yakıt kullanımını engeller, böylelikle siz de akaryakıt giderlerinizden tasarruf edersiniz. Aynı zamanda şirket araçlarının takibi ve organizasyonu sonucunda ortaya çıkan iletişim giderlerinizi de düşürmüş olursunuz.

Buraya tıklayarak OfisPaneli ayrıcalığıyla avantajlı araç takip sistemi için fiyat teklifi isteyebilirsiniz.


3. Küçük Ayrıntıları Gözden Kaçırmayın

Daha az yolculuk yapın

Arabaların motoru soğuduğu zaman, kalkıştan sonra ilk 7-8 km daha fazla yakıt tüketirler. Bu yüzden eğer yapabilirseniz, günlük yolculuklarınızı 1 büyük yolculukta toplayın.

İş çıkışı saatlerinde trafikte kalmamaya çalışın

Arabalar trafikte her durduğunda, tekrar kalkışa geçmek için büyük bir miktar yakıta ihtiyaç duyarlar. Eğer mümkünse, önünüzdeki aracı izleyerek sabit-yavaş bir hızla devam etmeye çalışın. Aracınızı ne kadar durdurursanız o kadar iyi.

Camlarınızı kapatın

Camdan gelen rüzgar sesini duyuyorsanız, bilin ki aracınız o anda daha fazla yakıt tüketiyor.

Gereksiz ağırlıkları taşımayın

Hiç gerekli olmadığı bir anda ağır bir sırt çantası taşır mısınız? Arabanız için de aynısını düşünün.

Lastik basıncını düzenli olarak kontrol edin

Arabanın lastik basıncı düşük ise, harekete geçebilmesi için daha fazla yakıt tüketecektir. 15-20 günde bir lastik basıncınızı kontrol edin.

Klima kullanımını azaltın

Klima kullanımı sandığınızdan daha fazla yakıt tüketimine sebep olabilir. Dikkatli kullanın. 

Port bagaj kullanımına dikkat edin

Port bagajınız boş olduğunda bile sürtünmeyi arttırarak arabanızın daha fazla yakıt tüketmesine neden oluyor. Bu yüzden kullanmadığınız zamanlarda port bagajından kurtulun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Sipariş Karşılama Sürecinde Tasarruf Etmenin Yolları E-ticaret mağaza sahiplerinin sipariş karşılama sürecinde bu kadar çok para harcamalarının en önemli nedeninin ne olduğunu biliyor musunuz? Sipariş karşılama işlemlerinin oldukça yüksek bir yatırım gerektiğini ve çok pahalı olduğunu artık herkes bil...
Şirketler için Taşıt Tanıma Sistemleri Karşılaştırması Taşıt tanıma sistemi, şirket araçlarının yaptığı yakıt harcamalarının kontrolü ve muhasebesinin tek merkezde toplanmasını amaçlayan bir filo yönetim sistemidir. Türkiye’ye Shell tarafından tanıtılan taşıt tanıma sistemi günümüzde çok sayıda akaryakıt...
İşletme Sahipleri için 13 Tasarruf Yöntemi Tasarruf yöntemleri denince akla hep klasik şeyler gelir, bu klişelerden biz de sıkıldı bu yüzden işletmeniz için uygulayabileceğiniz kolay tasarruf yöntemleri altında tümünü derledik. Tüm KOBİler bilir ki, küçük veya orta ölçekli bir işi yürütebilm...
Google Dokümanlar ile Kolay Harcama Takibi Nasıl Yapılır? Harcama takibi yapmak şirket sahipleri için her zaman zorlu olmuştur. Özellikle sonsuz sayıda faturayı ve e-posta gelen kutunuza düşen çok sayıda e-faturayı bir türlü takip edemiyorsanız, değişiklik yapma zamanı gelmiştir. Düzenli harcama takibi yap...
Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplaması Hakkında Bilmeniz Gerekenler Zorunlu Trafik Sigortası, adından da anlaşılacağı üzere, trafiğe çıkan her motorlu taşıt için yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Dolayısıyla trafik sigortası olmadan trafiğe çıkan araçlar tespit edildiğinde söz konusu araç bağlanır ve ara...

OfisPaneli ile tüm hizmetlere en avantajlı koşullarla erişin,
boşa harcadığınız para ve zamanı, şirketinizi büyütmek için kullanın.

2 Yorum

 1. Murat Yılmaz

  Yıllara göre benzin fiyatları ve asgari ücretin ortalamaları;
  2000 – 0,59 ₺ – 86.92 ₺
  2001 – 1,24 ₺ – 122.19 ₺
  2002 – 1,62 ₺ – 184.25 ₺
  2003 – 1,8 ₺ – 225.99 ₺
  2004 – 2,29 ₺ – 318.23 ₺
  2005 – 2,57 ₺ – 350,15 ₺
  2006 – 2,75 ₺ – 380,46
  2007 – 3,06 ₺ – 419,15
  2008 – 2,78 ₺ – 503,26
  2009 – 3,38 ₺ – 546,48
  2010 – 3,87 ₺ – 599,12
  2011 – 4,29 ₺ – 658,95
  2012 – 4,57 ₺ – 739,79
  2013 – 5,00 ₺ – 803,68
  2014 – 4,60 ₺ – 891,04
  2015 – 4,45 ₺ – 1.000,55
  2016 (8 ay ortalaması) – 4,36 ₺ – 1.300,99 ₺

 2. Nusret Doğan

  Tatil için yola çıkarken tavan bagajı takıp, klimayı sonuna kadar açardım. Hani cam açıkken aerodinamiği bozuyor diye. 100 kilometrede 6,2 litre civarı tüketim yapıyorum. Şimdi tavan bagajına bir şey yapamayacağım ama klimayı biraz daha azaltıcam. Bakalım ne kadar etkiliyormuş.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir