Şirketinizde Hangi Yemek Kartını Kullanmalısınız?

blog

Şirketinizde Hangi Yemek Kartını Kullanmalısınız?

Şirketinizde vergi avantajı, ödeme ve muhasebe kolaylığı sağlamak; çalışan memnuniyetini arttırmak için hangi yemek kartını kullanmalısınız? Ticket, Sodexo, Multinet, SetCard, WinWin, Metropol? Hangi firma sizin için avantajlı olur yazının devamında karar verebilirsiniz.

Öncelikle yemek kartı firmalarını da ayrı ayrı tanıtarak başlayalım;

Multinet

1999 yılında kurulan Multinet, aynı yıl içinde Türkiye’de ilk kez akıllı kart teknolojisinin kurumsal harcamalar için kulanılmasına imkan verdi. 2010 yılına kadar hediye kartı Giftcard, akaryakıt giderleri çözümü Petronet, kurumsal konaklama ve seyahat çözümleri Otelnet ile büyümeye devam eden Multinet, 2010’da Fransız şirketi olan Groupe UP’a satıldı. Bu tarihten sonra şirket güvenliği ve mesai takibi için Passnet, kampüs harcamaları için Okulnet kuruldu. 2013 yılında hayata geçirilen Parantez uygulaması ile Multinet kart kullanıcılarının yaptıkları harcamalardan ekstra Multinet bakiyesi kazanmaları sağlandı. Yakın zamanda ise mobil ödeme sistemine geçen Multinet teknolojik anlamda kullanıcı dostu çözümleri ile dikkat çekiyor.

Sodexo

Türkiye’de 1992 yılında faaliyete başlayan Sodexo, 1966 yılında Fransa’nın Marsilya şehrinde kurulmuştur. Dünya çapında 80 ülkede hizmet vermeye devam eder. Şirketlere kurumsal yemek kartı hizmeti veren Sodexo Avantaj ise 1993 yılından beri hizmet vermeye devam ediyor. 40.000’den fazla üye işyeri, 18.000’den fazla müşteri ve 550.000’den fazla tüketiciye hizmet verdiği bilinmekte. Sodexo, yaygın hizmet alanı ve binlerce üye işyeri özellikleri ile geniş kitlelere hitap etmesiyle dikkat çekiyor. Restaurant Pass Yemek Kartı ile firma çalışanları, sektörün en yaygın üye işyeri ağlarından birinde diledikleri restoran ve kafeyi tercih edebiliyorlar. Sodexo, şirket çalışanlarına kendilerini değerli hissettirirken, harcama yönetiminde sağladığı kolaylık ve maliyet avantajları ile şirketlere rahat bir nefes aldırıyor. 

Ticket Restaurant

Türkiye’de yemek kuponu hizmetini sunan ilk uluslararası firma olan Edenred, 24.000 kurumsal müşterinin 1.5 milyonu aşkın çalışanına 40.000’den fazla restoranda Ticket Restaurant yemek kuponu veya yemek kartı ile hizmet veriyor. Yemek hizmetinin yanında çalışanların hayatını kolaylaştırmak ve firmaların performansını güçlendirmek amacıyla harcama yönetimini ve kurumsal teşvik sistemi alanlarında geniş bir hizmet ağı bulunmaktadır. Ticket Restaurant kullanan firmalar, aylık tek fatura alarak idari kolaylıktan faydalanıyor, iş yükü ve yönetim maliyeti düşüyor. Ticket Restaurant kullanan firmalar, çalışanlarına ister Ticket kart, ister Ticket kupon verebiliyor. Sipariş yönetimini büyük ölçüde kolaylaştıran Ticket Restaurant ile şirketler büyük ölçüde operasyonel kolaylık elde ederek hız ve zaman kazanıyor.

   

  OfisPaneli ayrıcalığı ile yemek kartı anlaşması yapın,
  avantajlı fiyatları ve %89 vergi avantajını yakalayın.

  Ücretsiz Teklif Al

   

  WinWin

  WinWin Kurumsal Hizmet Yönetimi, isminin taşıdığı anlamı şirket felsefesi haline getirerek karşılıklı kazanç mantığı ile 2006 yılından bu yana Türkiye’de kurumsal ödeme hizmetleri sunmaktadır. Merkezi İstanbul’da bulunan WinWin, sunduğu alternatif ödeme yöntemlerini kullanan kurum ve kurum çalışanları için bu karşılıklı kazanç sistemini yaygınlaştırmayı hedeflemektedir. Toplamda yaklaşık 265.000 kişilik firma personeline yemek, ulaşım, konaklama, sigorta gibi maaş dışı haklarında her türlü hakkı üye işyerleri ile kullandırarak çalışanların ve firmaların hayatını kolaylaştırıyor. İstanbul, Bursa, İzmir, Adana, Trabzon, Ankara ve Antalya’da bölge müdürlükleri bulunan WinWin, 8 bölgede toplam 14.512 üye noktası ile kaliteli hizmet vermeye devam ediyor.

  SetCard

  Türkiye’de firma personelinin yemek hakkını elektronik ödeme sistemi ile entegre etmeyi amaçlayan Set Kurumsal Hizmetler 2001 yılında kurulmuştur. İlk olarak yemek kuponları ile hizmet vermeye başlayan SetCard, 2005 yılında teknolojiye ayak uydurarak akıllı kart sistemine geçiş yapmıştır. 2009 yılında üye işletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda SetCard Tedarik, çay üreticileri için SetCard Çay, Hediye Kart, SetCard Konaklama, Kampüs Kart ve Temassız Kart ile ürün çeşitliliğini arttırmıştır. Spectra Pos cihazlarının Türkiye’deki distribütörü olan SetCard firması, bu sektörde pos ve kart altyapısını kendisi yaratan tek firma olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

  MetropolCard

  Metropal Kurumsal Hizmetler de, diğer yemek kartı firmaları gibi maaş dışı yemek ödeneklerinin tek bir kart üzerinden yönetilmesine imkan veren bir şirkettir. Online çalışan ve ön ödemeli bir sistem ile kurumsal hayatta firmaların dostu olmak için kurulmuştur. Şirketlere, çalışanlarına ve üye kuruluşlara hayatı kolaylaştıran MetropolCard, sorunsuz hizmet anlayışını benimseyerek birçok alanda faaliyet gösteren kurumlarla işbirliği içerisinde olmayı arzuluyor.

  Hangi Yemek Kartı Şirketim için Daha Avantajlı?

  Aşağıdaki tabloyu inceleyerek yemek kartları arasındaki benzerliklere ve farklara hakim olabilirsiniz.

   MultinetSodexoTicket RestaurantWinWinSetCard
  Vergi AvantajlıVarVarVarVarVar
  Marketlerde Geçerli Mi?EvetEvetEvetEvetEvet
  Geçerli Restoran Sayısı22.24918.81522.326??
  Geçerli Market Sayısı4.2711.6451.091??
  Bakiye GörüntülemeVar / Mobil UygulamaVar / Mobil UygulamaVar / Mobil UygulamaVar / Mobil UygulamaVar / Mobil Uygulama
  QR Kod ile Kartsız ÖdemeVarYokYokYokvar
  Temassız ÖdemeVarYokYokYokvar
  Ek Bakiye YüklemeVarYokYokYokvar
  Ödeme TipiKart, Mobil ÖdemeKart, ÇekKart, ÇekKartKart
  Sadakat/Kampanya PlatformuParantez----
  Toplam Dağıtılan Ödül2.000.000 TL----

  * WinWin ve SetCard firmalarının üye işyeri sayılarında güvenilir bir kaynağa ulaşamadığımız için tabloda bu sayıları veremiyoruz. Bu kaynağa ulaştığımızda veya sizlerden bu sayılar geldiğinde tabloyu güncelleyeceğiz.

   

  Tabloda da görüldüğü üzere, yemek kartı kullanımı – seçtiğiniz firmadan bağımsız olarak – nakit ödemeler ile karşılaştırıldığında şirketinize %90’a varan oranlarda vergi avantajı sağlayarak yemek giderlerinizi düşürmenizi sağlar. Tüm yemek kartı firmaları, yaygın hizmet ağı ile Türkiye’nin her tarafında müşterilerine ve kullanıcılarına kolayca ulaşabilmekteler. Şirketiniz için seçim yapıyorken sizin düşünmeniz gereken ise, çalışanlarınızın yakın çevrede gidebilecekleri restoranlarda hangi yemek kartının daha fazla geçerli olduğu.

  5 yemek kartı firması da market harcamalarında geçerli olup, çalışanlarınız yüklenen bakiyeleri ile market alışverişlerini de yapabilirler. 

  Ticket, Sodexo, Multinet ve SetCard firmalarının, iOS ve Android telefonlarda kullanılabilir olan mobil uygulamaları ile kart kullanıcıları, bakiye ve işlem geçmişlerini akıllı telefonlarında görüntüleyebiliyorlar. Multinet’in MultiPay uygulamasında bunlara ek olarak kredi veya banka kartı ile Multinet karta ekstra bakiye yükleme işlemi gerçekleştirilebilir. Ayrıca üye işyerinde ödeme yapabilmek için Multinet kartınızın yanınızda olmasına da gerek yok. MultiPay uygulaması ile QR kod kullanarak ödemenizi telefondan kolayca yapabilirsiniz. SetCard’ın Türk Telekom anlaşması ile SetCard POS bulunan restoranlarda nakit para veya banka kartınıza ihtiyacınız yok. Türk Telekom Mobil Ödemeyi kullanarak cep telefonunuzdan harcamalarınızı yapabilirsiniz. 

  Yemek kartı firmalarını, kampanyalarına göre değerlendirecek olursak Multinet’in kampanya platformu öne çıkıyor. Parantez uygulaması ile Multinet kart kullanıcıları, anlaşmalı noktalarda yaptıkları 10 TL ve üzeri harcamalardan ortalama %10 TATLIPARA kazanıyorlar. TATLIPARA, gerçek Multinet bakiyesi olup, Multinet’in tüm üye işyerlerinde harcanabiliyor.

  Şöyle ki; bir çalışana aylık ortalama 300 TL bakiye yüklediğinizi düşünün. Çalışanınız, çalışma günlerinde Parantez noktalarında ortalama 12 TL harcayarak aylık 308 TL olan bakiyesini 378 TL olarak kullanabilir. Nasıl mı? (bkz. Multinet Kartımı En Verimli Nasıl Kullanabilirim?)

  Sonuç olarak şirketinizde yemek kartı kullanmaya başlayarak;

  • %90’a varan oranlarda vergi avantajı sağlarsınız
  • Yemek giderlerinizi düşürürsünüz
  • Faturalama ve muhasebe kolaylığı ile iş yükünüz hafifler
  • Şirkette yemek hizmeti verme veya yemek için ayrı muhasebe tutma problemleri ortadan kalkar
  • Günlük harcamaları limitlendirebilirsiniz
  • Çalışanlarınızın kendilerine ek bakiye yükleme veya kampanyalardan bakiyelerini arttırarak ay sonunu kolay getirmelerini sağlarsınız
  • Çalışanlarınız mobil uygulama destekleri ile anlık bakiye görüntüleme ve işlem geçmişine göz atma imkanına sahip olurlar. Ayrıca yakınlardaki üye işyerlerini görüntüleyip yeni restoranlar keşfedebilirler.

  Yorum Yap

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  OfisPaneli ile tüm hizmetlere en avantajlı koşullarla erişin,
  boşa harcadığınız para ve zamanı, şirketinizi büyütmek için kullanın.
  ÜCRETSİZ TEKLİF AL

  Şirket giderlerinizi düşürecek tasarruf ipuçlarından haberdar olun.