sirket-uzerine-arac-almak

Şirket sahipleri ve şirket satın alma uzmanlarının, şirket üzerine araç alma konusunda hep soru işaretleri vardır. Hangi araçta ne kadar vergi avantajım olur, KDV mi yoksa ÖTV mi gider olarak gösterilebilir, ikinci el araçlarda vergi avantajım olur mu, ticari araç mı yoksa binek araç mı almalıyım gibi sorular her zaman sorulur.

Şirket üzerine araç almak için vergisel boyutlar; aracın tipine (binek, ticari) ve trafiğe çıkış tarihine (sıfır kilometre, ikinci el) göre değişiklik gösterir. Binek ve ticari araçların ayrımında, koltuk sayısı, kapalı kasa veya camlı olup olmadığı önemlidir. Sıfır kilometrede binek otomobil olan bir araç, kasa veya koltuk biçimi değiştirilerek sonradan ticari araç sınıfına sokulabilir. Tabii ki bu değişiklikler de bazı vergi yaptırımlarını beraberinde getirebilir, mevcut vergi avantajları iptal edilir ve aradaki farklar şirkete yansıtılır.

sirket-uzerine-arac-almak

Şirkete araba almak isteyenler için vergi avantajlarını sırasıyla ticari ve binek araçlar için şöyle değerlendirebiliriz;

Şirket Üzerine Ticari Araç Alımı

Araç Bedeli: Alım faturasındaki KDV ve ÖTV hariç bedeldir. Alınan araç şirketin aktiflerine yazılır. Amortisman yazılarak gider gösterilir. Amortisman süresi 5 yıldır ve toplam tutarın %20’si her yıl gider olarak kaydedilebilir. Kıst amortisman uygulaması, ticari araçlar için uygulanabilir değildir. Bu yüzden aracın alım tarihinde tüm yıl için amortisman ayrılabilir. Yani Aralık ayında alından bir ticari araç için, tüm yıl hesaba katılarak amortisman hesaplanır ve gider yazılabilir.
*Kıst amortisman: Amortismana tabi kıymetlerin, şirket aktifine girdiği hesap dönemi için ay kesri tam sayılmak suretiyle kalan ay süresi kadar amortisman ayrılır.

KDV ve ÖTV Tutarı : Alınan ticari araca ait faturada yer alan KDV’nin gider olarak yazılması mümkün değildir. Ticari araçların KDV oranı %18’dir ve faturadaki KDV tutarı, şirketin yıl sonu katma değer vergisinden indirim konusu yapılabilir.

ÖTV tutarı ise şirketin tercihine göre; araç bedelinin üzerine eklenerek 5 yıllık amortisman ile gider yazılabilir veya doğrudan gider olarak gösterilebilir.

MTV (Motorlu Taşıt Vergileri), ticari araçlar için gider olarak yazılabilmektedir.

İster 1, ister 100 aracınız olsun,
OfisPaneli ayrıcalığı ile akaryakıt anlaşması yapın,
avantajlı fiyatları yakalayın.

Şirket Üzerine Binek Araç Alımı

Araç Bedeli: Şirket üzerine sıfır kilometre ve ikinci el binek araç alımlarında, ticari araçlarda olduğu gibi şirketin aktiflerine yazılır ve amortisman yöntemi ile giderleştirilebilir. Ticari araçlarda olanın aksine, binek araçlarda kıst amortisman uygulaması kullanılabilir. Bu yüzden ilk binek araç alım tarihinde tüm yıl için amortisman ayrılamaz, ay hesabı yapılır ve kıst amortisman yoluyla giderleştirilir.

KDV ve ÖTV Tutarı: Alınan binek araç sıfır kilometre ise, araç faturasındaki KDV ve ÖTV tutarlarının tamamı tek seferde gider olarak gösterilebilir. Biliyorsunuz ki ÖTV tutarı, araçların silindir hacmine göre artar ve aldığınız araca göre ciddi bir vergi avantajınız söz konusu olabilir.

İkinci el araç alımlarında ise ÖTV olmaz, KDV ise sıfır binek araçlardaki durumun aksine, gider olarak gösterilemez ve indirim konusu yapılamaz. Buradaki KDV tutarı, araç bedelinin üzerine eklenir ve amortisman yoluyla gider gösterilir.
*İkinci el binek araçlarda alış ve satış KDV’si %1’dir.

Motorlu Taşıt Vergileri ise, şirket aktifinde yer alan binek araçlar için hiçbir şekilde gider olarak gösterilememektedir. Çünkü bu vergiler, kanunen kabul edilmeyen giderler olarak sınıflandırılır, sıfır kilometre veya ikinci el araçlarda fark göstermez.

Özet olarak;


Şirket üzerine araç almak, çeşitli vergi avantajları ile birlikte her şirket tarafından düşünülmektedir. Sıfır kilometre veya ikinci el araç almak, binek araç veya ticari araç satın almak vergi avantajları açısından farklılık gösterdiği için şirket üzerine araç alınırken tüm durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca, şirketler ikinci el araç satın almalarını şahıslardan yaptıysa, şahıslar fatura düzenleyemeceği için gider pusulası ile kayıt tutmaları gerekir.

Son olarak; şirket aracınız varsa vergi avantajları dışında başka avantajlara da sahip olabilirsiniz. Taşıt tanıma sistemi kullanan şirket araçlarının %15’e kadar akaryakıt tasarrufu sağladığını belki duymuşsunuzdur. Muhasebe, ödeme ve yakıt alım kolaylığı ile taşıt tanıma sistemleri, akaryakıt tüketim kontrolü yapmanızı ve bu sayede akaryakıt giderlerinizi düşürmenizi sağlar. Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin, büyük firmaların alabildiği indirim oranlarını almasını sağlayan OfisPaneli ile indirimli akaryakıt anlaşması yapmanız halinde hem taşıt tanıma sistemine sahip olur hem de indirimli akaryakıt kullanabilirsiniz. OfisPaneli’nden akaryakıt teklifi almak için hemen başvurun.

Shell’in Türkiye’ye tanıttığı taşıt tanıma sistemi (Shell TTS) hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Şirket üzerine araç almanın vergi avantajlarını, binek araç ve ticari araçlar arasındaki vergi farkları hakkında yeterince bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorum. Artık kendi şirketinizin durumunu göz önünde bulundurarak bu avantajları değerlendirebilir ve en doğru kararı verebilirsiniz.

Sonrasında ise OfisPaneli’nden teklif alarak şirket araçlarınız için iskontolu akaryakıt anlaşması yapabilirsiniz.


Eğer şirket aracınız yoksa yine OfisPaneli ayrıcalığıyla GRS Car ile araç kiralama anlaşması yaparak en uygun fiyatlarla günlük, aylık veya yıllık araç kiralama hizmeti alabilirsiniz. www.ofispaneli.com/basvur adresi üzerinden hemen başvuruda bulunabilir veya 0212 272 37 37 numaralı telefondan danışmanlarımıza ulaşarak detaylı bilgi ve teklif alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Şirketinizde Hangi Yemek Kartını Kullanmalısınız? Şirketinizde vergi avantajı, ödeme ve muhasebe kolaylığı sağlamak; çalışan memnuniyetini arttırmak için hangi yemek kartını kullanmalısınız? Ticket, Sodexo, Multinet, SetCard, WinWin, Metropol? Hangi firma sizin için avantajlı olur yazının devamında ...
Banka Masraflarınızı Azaltmak için 4 İpucu Banka masrafları, banka dosya masrafları, eft ücreti, havale ücreti, dosya masrafı gibi giderlerinizi minimuma indirmek için uygulayabileceğiniz basit adımlar; 1.Bankanızın İnternet ve Mobil Uygulamalarını Kullanın, Banka Masrafları Düşsün Hesabını...
Şirketinizin Kârlılığını Arttırmak Düşündüğünüzden Kolay Olabilir Şirket sahiplerine özel bir anket çalışması yapıp, yönetim sürecinde en çok hangi kısımda zorlandıklarını sorsanız, en sık karşılaşacağınız cevap harcamaları kontrol altında tutmak olacaktır. Öncelikle şirket harcamaları ve şirket yatırımlarını...
Dizel Araç Mı Benzinli Araç Mı Daha Avantajlı? Önemli ve ikilemde bırakan konulardan biri de dizel mi, benzinli mi ikilemidir. Akaryakıt fiyatlarını göz önünde bulunduran çoğu son tüketici, dizelin benzine göre daha düşük fiyatlandırılmasından dolayı tercihini dizelden yana kullanmakta.  ...
Satınalma Nedir? Uygun Tedarikçi Seçimi Nasıl Yapılır? Satın alma; bir işletmenin ihtiyaçlarını en uygun fiyattan, teslim süresinden ve kaliteden temin etme işlemidir. Başka bir deyişle satın almayı, işletmenin hedeflerinin detaylı olarak açıklanması ve bütçenin etkin bir şekilde kullanılması gibi kri...

OfisPaneli ile tüm hizmetlere en avantajlı koşullarla erişin,
boşa harcadığınız para ve zamanı, şirketinizi büyütmek için kullanın.

10 Yorum

 1. sercan özdemir

  açıklama için teşekkürler.
  arabaya aldığımız yedek parçalar, arabaya taktırdığımız tavan barları, özellikle çocuklar için oto koltuğu gibi malzemeler binek araçlarda gider olarak gösterilebilir mi ?

  • Burak Ünver

   Burak Ünver

   Evet Sercan Bey.

   Şirket üzerine alınmış aracınıza bu şekilde eklemeler yaptırdığınızda bunları da gider olarak gösterebilirsiniz.

 2. İbrahim Erbil

  Halı yıkama işi yapmak istiyorum araç alımında negibi artısı olacak

  • Burak Ünver

   Burak Ünver

   İbrahim Bey,

   Yapacağınız işten bağımsız olarak, şirketiniz üzerine binek veya ticari araç alımı yaptığınızda; KDV, ÖTV ve Motorlu Taşıt vergilerini gider olarak gösterebilir ve ciddi miktarda vergi avantajına sahip olabilirsiniz.

 3. Hilmi Alp

  Ofis Panelini zevkle takip ediyorum. Çok kıymetli bilgiler veriyorsunuz. Teşekkürlerimi sunuyorum.

  • Burak Ünver

   Burak Ünver

   Hilmi Bey merhaba,

   Değerli yorumlarınız için biz teşekkür ederiz. Faydalı olabiliyorsak ne mutlu bize 🙂

 4. Ali bozkuş

  Benim şahıs firmam var firma üzerine atv satın almak istiyorum. Fatura tutarındaki hangi birimlerden ve hangi oranlarda faydalanabilirim.

 5. Osman erdoğmuş

  Merhabalar. Şirket aracını alırken ek opsiyonel donanımlar( kararan aynalar, ısıtmalı koltuklar, park sensörü vs..) gider olarak gösterilebilir mi?

 6. ONUR AKBULUT

  VERDİĞİNİZ DEĞERLİ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER.
  ŞİRKET ADINA SATIN ALINAN VE BELİRTTİĞİNİZ GİDER KALEMLERİ MATRAHA YANSITILAN BİNEK ARAÇ, SATILDIĞINDA MÜKELLEFİN İZLEMESİ GEREKEN YOL, YÜKÜMLÜLÜKLER NELERDİR?

 7. Alper

  Burak Bey Merhaba
  Benim şahıs firmam var ben 2. el motosiklet aldım ve firmaya giriş yaptırdım aldığım araç 14 bin lira idi Satarkende 14.750 tl ye sattım fakat bana 2.500 küsür kdv çıktı normal mi bu Aklım almıyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir