sgk işe giriş bildirgesi

İşe yeni alınan her çalışan için, SGK işe giriş bildirgesi düzenlenmesi zorunluluğu, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile belirlenmiştir. Günümüzün e-devlet altyapısı sayesinde, bu bildirgeler SGK’ya internet ortamında e-Sigorta üzerinden iletilebilir halde.

Sigortalı işe giriş bildirgesinin ne olduğu ve SGK’ya ne zaman ve nasıl verildiği sorularının cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

SGK İşe Giriş Bildirgesi Nedir?

SGK işe giriş bildirgesi, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre, her kurumun yeni bir işçinin işe girişini yaparken, Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletmesi gereken bir belgedir. Şirketinize yeni bir eleman almaya karar verdikten sonra, çalışanın işe başlangıç tarihinden önce, işe giriş bildirgesini düzenleyerek e-Sigorta kanalıyla elektronik ortamda SGK’ya iletmelisiniz.


SGK İşe Giriş Bildirgesi Ne Zaman Verilir?

İşe giriş bildirgesi, yeni çalışanın işe başlangıç tarihinden en geç 1 gün önce verilmelidir. Eğer çalışanın işe başlama tarihinden 1 gün öncesi resmi tatile denk geliyorsa, bildirim resmi tatili izleyen ilk iş gününde de verilebilir. Bu şekilde yaplacak olan bildirimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu zamanında yapılmış olarak kabul eder.

Örneğin, 1 Şubat 2017 Çarşamba günü işe başlayacak bir çalışanın işe giriş bildirgesi 31 Ocak 2017 Salı gününe kadar düzenlenerek SGK’ya verilmiş olmalıdır.

Pazartesi günü işe başlayacak bir çalışan için, bir önceki gün (pazar günü) resmi tatil olacağı için, işe başladığı pazartesi gün içinde bildirge verilebilir.

4857 sayılı iş kanunu kapsamında, yeni alınan bir çalışan iki aylık bir deneme süresine tabi tutulabilir. Bu durumda dahi, çalışan kişi sigortalılık kapsamında olacağından ötürü, işe giriş bildirgesi yine bir gün önceden verilmelidir.

İşe giriş bildirgesi ne zaman verilir sorusunun cevabında bazı noktalar istisnai durumlar oluşturabilir:

 • İlk defa sigortalı çalıştıracak işletmelerde, belirli bir ay içerisinde işe alınan çalışanların bildirgesi o ay içerisinde yapılabilir.
 • İnşaat, balıkçılık ve tarım sektörlerinde faaliyet gösteren işletmeler, işe giriş bildirgesini çalışanların iş başı yaptıkları gün verebilir.

Tedarik anlaşmalarınızı OfisPaneli ayrıcalığı ile yapın,
işletmenizin giderlerini yarı yarıya düşürün.

SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Verilir?

Sigortalı işe giriş bildirgesini SGK’ya elektronik ortamda iletmek mümkündür. Bu linke tıklayarak, e-Sigorta kanalı üzerinden SGK işe giriş bildirgesini verebilirsiniz.

Linke tıkladığınızda şu ekrana yönleneceksiniz:

sgk

Bu ekranda, kullanıcı adınız, sistem şifreniz ve işyeri şifrenizi girerek giriş yapabilirsiniz. Doğrulama kodunu da aynı şekilde yazmayı unutmayın.

Sisteme giriş yaptıktan sonra, “Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi” butonunu tıklayarak devam edebilirsiniz.

Geldiğiniz ekranda, işe girişini yapacağınız çalışanın TC Kimlik numarasını yazarak “Bul” butonuna tıklayın.

SGK İşe Giriş Ekranı

Bu işlemi yaptıktan sonra, çalışanın isim ve soyismi bulunduğunuz ekrana gelecek. Eğer doğru ise “İşe Giriş Bildirgesi” butonuna tıklayın.

Geldiğiniz şu ekran, bütün önemli işlemleri gerçekleştireceğiniz ekran olacaktır.

sgk işe giriş bildirgesi

Bu ekranda şu alanlar zorunludur:

 • Sigortalı işe giriş tarihi
 • Sigorta kolu (Genel olarak “sıfır” “tüm sigorta kolları” zorunlu alanı kullanılır)
 • Özürlülük kolu
 • Eski hükümlü
 • 4857 sayılı Kanunun 13 ve 14’üncü maddesine göre kısmi süreli veya çağrı üzerine ya da ev hizmetlerinde 30 günden az çalışıyor mu? (Aldığınız eleman tam zamanlı ise bu seçeneğe “hayır” demelisiniz. Evet seçeneğini seçerseniz çalıştığı gün sayısını girmeniz gerekir)
 • İşyerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İşkolu
 • Sigortalı Meslek Adı
 • 2821 SK gereğince belirlenen sigortalının görev kodu
 • Sigortalı adres bilgileri
 • İstisnai bir durum bildirmiyorum

Bu bilgileri girdikten sonra “İleri” butonununa tıklayarak onay ekranına geleceksiniz. Son adımda “İşe giriş bildirgesini onaylamak için buraya basınız.” butonuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.


SGK İşe giriş bildirgesi nedir, ne zaman ve nasıl verilir gibi sorulara yanıt bulabildiğinizi umuyoruz. Daha detaylı bilgi almak ve varsa sorularınızı/görüşlerinizi paylaşmak için iletisim@ofispaneli.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Sadece Yemek Kartı Kullananların Karşılaştığı En Havalı 7 Durum Belki bir ampul kadar iddialı olmayabilir ama dünyanın en önemli icatlarından birinin de yemek kartları olduğunu hepimizin kabul etmesi gerekiyor. Kredi kartı formuna bürünen yemek kartları sayesinde günümüzde bize pek çok kolaylık sağlıyor… Mekan v...
20 – 27 Ekim Vergi Takvimi 20 - 27 Ekim haftasında sizleri bekleyen vergi takvimi. Önümüzdeki hafta ödemeniz ve beyan etmeniz gereken vergiler ve tarihleri; Temmuz-Ağustos-Eylül 2016 Dönemine Ait Katma Değer Vergisinin Beyanı Eylül 2016 Dönemine Ait GVK 94. Madde ile KVK 1...
11 – 18 Ağustos Vergi Takvimi OfisPaneli'nde, bugün itibariyle sizler için haftalık vergi takvimini düzenlemeye başlıyoruz. Her hafta Perşembe günleri haftalık vergi takvimini size ulaştırabilmemiz için siz de OfisPaneli Blog'a abone olun, vergi tarihlerini kaçırmayın. 2016 II...
Döviz Kuru Değişimlerinin Şirketleri Etkilememesi için “Hedging” Yapmak Doların 3.10, euronun 3.50 seviyelerinde olduğu bugünlerde, geçmiş dönemde döviz ile borçlanan şirketlerin borçlarını ödemekte zorlanması kaçınılmaz. Bir yıl önce yani 2015 Kasım’ında 2.80 seviyesinde olan dolar ve 3.10 seviyesinde olan euro ile borç...
2016 Vergi Affı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Trafik cezalarından vergi ve sosyal güvenlik prim borçlarına kadar çok sayıda borcun yapılandırılması konusunda düzenleme yapıldı. Yeniden yapılandırmaya ilişkin bu düzenleme kapsamında 2011 ve öncesine ait, 50 TL altındaki borçların silineceği belir...

OfisPaneli ile tüm hizmetlere en avantajlı koşullarla erişin,
boşa harcadığınız para ve zamanı, şirketinizi büyütmek için kullanın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir