Sosyal medyanın, markalaşma ve reklamcılık alanlarına olan etkisinin çığır açacak nitelikte olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sosyal medya platformlarını kullanan milyonlarca potansiyel müşterilerden yararlanmak isteyen ve bu amaç doğrultusunda her türlü sosyal medya platformlarında hesaplar açan markaların sayısı seneler boyunca büyüme gösterdi ve göstermeye de devam etmekte. Sosyal medya sayesinde oldukça küçük olan bir marka bile sınırlarının ötesine çıkarak kendini büyütmeyi başarma şansına sahip.
Sosyal medyadaki erişimin bu kadar geniş olmasıyla birlikte yeni sorular ortaya çıkmaya başladı. Sadece organik sosyal medyaya mı odaklanmalı yoksa ödenebilir reklam seçeneklerinden de yararlanılmalı mı? Satın alınabilir sosyal medya hizmetlerinin ne kadar da akıl çelici ve göz alıcı bir seçenek olduğunu kabul ediyoruz. Fakat markanız için organik sosyal medyanın neden çok daha iyi olduğunu anlamanız oldukça büyük bir önem taşıyor.

Organik sosyal medya bedava promosyon anlamına gelir

Cebinizdeki en ufak parayı harcama gereksinimi olmadan bile organik aramalardan gelen promosyonların tadını çıkarırsınız. Organik aramalar sosyal medya algoritmaları ile birlikte çalışır. Bu aramalarda; daha önceki aramalara, sosyal medya platformuna ve kullanıcının diğer online aktivitelerine göre tavsiye edilen sonuçlar karşınıza çıkar.
Durum böyle olduğundan dolayı markanızın duyurulması için bir kuruş bile harcama yapmak zorunda kalmazsınız. Yani hiçbir ücret ödemeden markanız yeni kişilere duyurulur. Ayrıca sizin markanızla benzer ilgi alanlarına sahip potansiyel müşteriler arama yaptıklarında, tavsiye edilen sonuçlar arasında şirketiniz çıkar. Örnek olarak, kartvizit bastırmak için kaliteli bir online baskı şirketi arayan bir kişi, arama aktivitesine göre aynı işi yapan ilgili şirketlerin sonuçlarını alacaktır.
Bahsi geçen bu organik aramalar, özellikle geniş bütçeye sahip olmayan startuplar ve küçük işletmeler için oldukça faydalı ve işe yarayan bir faktördür.

Organik sosyal medya tekrarlanan masrafların azalmasını sağlar

Sosyal medyada markanızın reklamını yapmak istiyorsanız, hangi sosyal medya platformunu seçtiğinize göre farklı farklı ödemeler yapmak zorunda kalacaksınız. Bu ödemeler sadece bir paylaşımınızın sponsorlu içerik olarak öne çıkarılmasını kapsayabilir ya da tüm paylaşımlarınızın belirli bir süre boyunca öne çıkarılması için de olabilir.
Alınan reklamların süresi bittikten sonra reklamlarınız sosyal medyadan kaybolur. Yani daha fazla reklam satın almak için ödeme yapmadığınız sürece normal organik aramalara devam etmek zorunda kalırsınız. Sonuç olarak ise reklamlara sürekli olarak yatırım yapmak kendini tekrarlayan bir masraf haline gelir. Bunun yerine organik aramalara daha fazla yatırım yaparak daha statik ve kalıcı seçeneklere yönelmenizi tavsiye ederiz. Kalıcı ve bilgi verici bir websitenizin olması, sosyal medya platformlarındaki varlığınız ve kartvizitlerinizin olması gibi.

Organik sosyal medya daha adil bir değerlendirme yapmanızı sağlar

Sosyal medyadaki organik erişiminizin artmasıyla birlikte alacağınız sonuçların, verdiğiniz emeklere ve sosyal medya platformlarındaki çalışmalarınıza bağlı olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.
Böylece nasıl bir performans gösterdiğinizin değerlendirmesini daha sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. Sonuç olarak ise sosyal medyadaki çalışmalarınıza ve diğer online aktivitelerinize, değerlendirmeleriniz doğrultusunda bir yol çizme imkanınız olur. Doğru adımları atarak organik arama performansınızın yüksek boyutlarda gelişme göstermesini sağlayabilirsiniz.

Organik sosyal medya sayesinde güvenilirliğiniz ve inanılırlığınız artar

Müşterilerin gözünde, sponsorlu satın alınmış reklamlarla öne çıkmak yerine tamamen organik sosyal medya aramaları ile öne çıkmak çok daha önemlidir. Bunun bir nedeni olarak, organik aramalarda reklam almadan o kadar yüksek sonuçlarda tavsiye edilen bir firmanın hizmet ve ürün kalitesine sonuna kadar inanmış olduğunu gösterebiliriz. Yani o firmanın pazarlama stratejilerinde başarılı olmak için sadece reklam satın almaya ihtiyaç duymadığı anlamına gelir. Bu nedenden dolayı da insanlar o tip şirketlere daha fazla güvenir.
Bundan dolayı sadece, başka şirketlerin sunamadığı benzersiz bir ürünü ya da hizmeti duyurmak istediğiniz zaman reklam satın alın. Örneğin evcil hayvanların fotoğraf baskısını yapan bir şirket satın alınan reklamlardan yararlanabilir. Fakat nikah ve düğün gibi günler için özel davetiye basımı yapan bir şirketin reklam satın almasına gerek yoktur çünkü asıl reklamı yapacak olan şey organik aramalardır.
Konu organik aramalar olduğunda başarının en önemli faktörü anahtar kelimelerdir. Sadece biraz SEO araştırması yaparak hiçbir ücret ödemeden kazanç elde etmeniz mümkün.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Küçük İşletmeler İçin En İyi 10 Pazarlama Stratejisi Yüksek sermayesi olmayan ve büyüme aşamasında olan küçük işletmeler için birçok detaya dikkat etmek gerekir. Bilindiği üzere küçük işletmelerin büyümesi ve marka haline gelebilmesi için bazı yollardan geçer. Bu aşamada yapılacak faaliyetler, izlenece...
Sosyal Medya Pazarlamasının Bitmediğini Kanıtlayan 9 Şirket Son birkaç yıldır sosyal medya pazarlamasının bitip bitmediği konusunda tartışmalar sürüyor. Yakın zamanda Content Marketing Institute; yaptığı açıklamada sosyal medya pazarlamasının aslında ölmediğini, ama genel olarak doğru kullanılmadığını söyleye...
Dijital Çağda Müşteri Etkileşimi İçin Yeni Stratejiler Pazarlamada illüzyonel teknikler üzerine konuşan az sayıda uzmandan biri olan; oyunlaştırma, hikayeleştirme, ve dijitalleşmeyi pazarlama analitiğiyle harmanlayabilen Dr. Adnan Veysel Ertemel'in mükemmel pazarlama makalesi OfisPaneli'nde. Henüz...
iPhone Kullanıcıları, Android Kullanıcılarına Göre Daha mı Fazla Harcıyor? Apple en son telefon modelini daha yeni piyasaya sürdü ve çok yakın zamanda iPhone X’i de Türkiye'de piyasaya sürecek. iPhone X şu ana kadar ki en pahalı iPhone olma özelliğini taşıyor, telefonun sadece başlangıç modeline verilen fiyat Türkiye için 6...
Bir Pazarlama Klişesi: Back to School Back to School kampanyalarının startı Eylül ayında verildi ve halen devam ediyor. Artık bir “sezon” olma klişesini yıktı diyebiliriz; bunun nedeni hem e-ticaret hem de birden fazla alanda alışveriş yapılabiliyor olma şansı. Satışların bir bölümü bahs...

OfisPaneli ile tüm hizmetlere en avantajlı koşullarla erişin,
boşa harcadığınız para ve zamanı, şirketinizi büyütmek için kullanın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir