runway

Girişimcilik dünyasında runway’in tanımı ve nasıl uzatılabileceğine dair önerileri okuyabilirsiniz.

Günlük hayatımızda İngilizce kelimeleri kullanarak ana dilimizi kirletmekten kaçınsak da, bazı terimler var ki, çevirisi aslının anlattığının yanına yanaşamıyor. Özellikle girişimcilik sektöründe. 

İşte öyle bela bir kelime “runway“.

Aslında birden çok anlama gelebiliyor; girişimcilik dünyasında kullanıldığı anlamı ise, uçak pisti, uçağın havalanana kadar pistte ilerlemesi gereken yol.

Girişimcilik dünyasında, girişimler aynı uçaklar gibi, belirli bir hacimde ekonomi yaratana, belirli ölçeğe gelene, kısaca yerden yükselene dek, pistte hız kazanması gerekiyor. Bu süre içinde ürün geliştirme, pazarlama, sabit giderler gibi olguların varlığı ise, bu noktaya gelene kadar girişimin para yakmaya devam etmesi anlamına geliyor.

Eldeki toplam paranın, aylık yakılan paraya bölümünde çıkan süre ise, girişimin yeni bir yatırım alana dek ne kadar yaşam süresi kaldığını, girişim dünyasının popüler tabiri ile de, ne kadar “runway”i olduğunu veriyor.

Özetle, ayda 1 TL yakan bir şirketin kasasında 5 TL varsa, bu şirketin önünde 5 aylık bir “runway” var. tweet

Bu yazıda ise, girişimlerin bu süreyi nasıl uzatabileceğini, mevcut kapital ile nasıl daha ileriye gidebileceğini konuşmak istiyorum. 


 

1. Düzenli harcama takibi yapın.

Yeni kurulan bir şirket için en önemli şeylerin başında harcama takibi gelir. Şirket kuruluş aşamalarından itibaren (muhtelemen daha da öncesinden) tüm harcamalarınızı takip edebileceğiniz bir sistem geliştirmelisiniz. Bunun için ister muhasebe yazılımlarını kullanabilir, isterseniz de en basit şekilde bir excel dosyası ile bu takibi yapabilirsiniz. Önemli olan günün sonunda geriye dönerek harcamaları görebilmek, akış içerisinde gözünüze çarpmayan ancak düşürülmesi gereken rakamları belirleyebilmek.

Harcama takibi yaparken iş harcamaları ile bireysel harcamalarınızı ayırmayı unutmayın. Bu ayrımı yaptıktan sonra her bir harcama türü için kategoriler belirleyin.

Örnek olarak;

 • Yemek ve eğlence
 • Şehir dışı iş seyahatleri
 • Araç ve yakıt
 • Ofis masrafları
 • Faturalar
 • Kredi kartları

Harcamalarınızı bu şekilde kategorize ettiğinizde, yüksek olanlar gözünüze çarpmaya başlayacak ve onları düşürmek için çözümler üretmeye koyulacaksınız.

Gider kalemlerinizden hangilerinin normalden yüksek olduğunu ve bu rakamlardan ne kadar tasarruf edebileceğinizi öğrenmek için şirketinizin tasarruf raporunu oluşturabilirsiniz.


 

2. TÜBİTAK ve KOSGEB Desteklerinden yararlanın.

TÜBİTAK’ın eski ismiyle 1512 – Teknogirişim Sermaye Destek Programı, şimdiki ismiyle BİGG (Bireysel Genç Girişim Destek) destek programı ile toplam 3 aşama sonunda girişiminiz için 150.000 TL’ye kadar hibe alabiliyorsunuz. Türkiye’de girişimcilik için oldukça iyi bir gelişme olduğunu söylemek de mümkün.

İlk 2 aşamada başarılı olan girişimler için şirket kurulumu tamamlanıyor. Devamında en fazla 18 aylık iş planları hazırlanıyor ve 3. aşamaya geçiliyor. Bu aşamada 1507 – KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı olarak adlandırılıyor ve bu aşamaya geçen girişimlerin destek alma konusunda çok daha avantajlı olduğunu söylemek mümkün.

TÜBİTAK BİGG ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı, şirket kuruluş masrafları, makine teçhizatı giderleri ve işletme giderleriniz için 50.000 TL hibe veya 100.000 TL faizsiz kredi seçenekleri sunuyor.

Programa başvurduktan sonra alacağınız eğitimler ve danışmanlıklar ile iyi bir iş planı hazırlayarak iş fikrinizi sunacaksınız ve kabul aldığı takdirde bu destekleri alabileceksiniz. KOSGEB’in bir diğer avantajı ise şirketiniz için ofis alanı sağlayabilmesi. Kira masrafı olmadan çalışabilmek, elinizdeki para ile devam edebileceğiniz aylar demek!

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


 

3. Kira masrafını mümkün olduğu kadar geciktirin.

unsplash-bonus (1)

Şirketinizin ilk kuruluş zamanlarında bir ofis alanına çok fazla ihtiyacınız olmayacaktır. Henüz ekibinizin kaç kişi olacağını bile bilmeden bir ofis kiralamak sizi maddi açıdan oldukça zorlayabilir. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde ofis masraflarının ne kadar yüksek olduğunu düşünürsek, bu masraftan en azından bir süreliğine kurtulmak ilk etapta sizi maddi olarak rahatlatacaktır.

Ofis kiralayıp orada çalışmak yerine; ortak çalışma alanlarında, evinizde veya sevdiğiniz bir kafede bile çalışabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken şu: çalışma disiplininden kopmamak. Ofise çıkma konusunda kararlıysanız da bir sonraki madde tam sizin için.


 

4. Ofis masraflarını düşürmek için anlaşmalar yapın.

Ekibinizle birlikte bir ofise çıktıktan sonra ilk kez ortaya çıkacak gider kalemleri konusunda avantajlı tedarik anlaşmaları yapabileceğinizi unutmayın.

Elektrik ve kargo gibi sabit giderleriniz için indirimli anlaşmalar yapmanız mümkün. Aylık elektrik tüketiminiz 82 TL’nin üzerinde ise serbest tüketici kabul ediliyorsunuz. Bu da demek oluyor ki elektrik tedarik anlaşması yapabilir ve elektrik faturanızda tasarruf edebilirsiniz. Kargo anlaşması yapmak için ise şimdilik hiçbir ön koşul yok, hatta minimum harcama tutarı da. Ayrıca gönderileriniz; özelliklerine ve mesafeye göre sabit olarak fiyatlandırılıyor.

İhtiyaçlarınıza en uygun tedarikçilere ulaşmanın ve tüm giderleri tek panelden yönetmenin en kolay yolunu sunan OfisPaneli ile şirket ve ofis giderlerinizi kolayca düşürebilirsiniz.


 

5. Şirket kurulumu için acele etmeyin.

İş çıkış saatinde trafikte arabanızla kaldığınızı düşünün; ilerleyemiyorsunuz fakat arabanız yakıt tüketmeye devam ediyor. Şirket kurmak da tam olarak böyle. tweet

Şirketinizin ilk günlerinde geliriniz ne yazık ki düşük olacak veya hiç olmayacak. Şirket ise bunu dinlemeden masraf çıkarmaya devam edecek.

Henüz satış yapmıyorsanız, nakit dışında ödeme almanız ve fatura kesmeniz gerekmiyorsa şirketleşmek için beklemelisiniz. Evet, iş kurmanın, şirket sahibi olmanın heyecanı çok güzel, ancak gerçekten kurmak zorunda kalana dek bunu ertelemek, kasanızda daha fazla para kalması demek. 


 

6. İşe alım için acele etmeyin.

Eğer bir kişiyi işe aldıysanız ve henüz yapacağı iş çok fazla değil ise boşuna para harcıyorsunuz demektir. Kuruluş dönemlerinde büyük bir bilişim firması değilsiniz ve çok büyük bir iş yükünüz yok (tabii ki var, ama siz bunu halledebilirsiniz). Bu yüzden her kuruş sizin için değerli ve finansal olarak ayakta kalmanız için bunlara fazlasıyla dikkat etmeniz gerekiyor.

İşe alım için en doğru zaman, ekibinizin – yüksek olasılıkla kurucu ekip – mevcut işlere yetişemediği zamandır. tweet

Bu döneme kadar işlere yardımcı olması için stajyerler ile çalışmayı düşünebilirsiniz.

Bunun dışında, yalnızca o kişiyi işe almaktan başka çareniz yoksa alın. O zamana kadar her işi kendiniz yapmaya devam edin. Böylece işe alım dönemi geldiğinde hangi işlere yetişemediğinizi ve ekibe yeni katılacak kişiye hangi işleri devredeceğinizi daha iyi bilirsiniz.


 

7. Reklam ve pazarlama bütçenizi kontrollü kullanın.

 

Ne iyi bir ürün pazarlama olmadan, ne iyi bir pazarlama kampanyası arkasında iyi bir ürün olmadan ayakta kalabilir, bunu biliyoruz. Yine de, iyi bir girişim ekibi her zaman ilk etapta ücretsiz pazarlamanın yollarını bulabilir. Bunun en geçerli yolu ise, içerik pazarlamasıdır. Potansiyel müşteri kitlenizin ilgileneceği, sorunlarına çözüm bulabileceği, katma değerli içerikler üreterek onları müşteriye çevirebilirsiniz.

İçerik pazarlamasının 3 adımı;

 • İçerik üretimi (makale, e-posta, sosyal medya gönderisi, infografik)
 • Pazarlama kanalları ile bu içeriğin yayılması (sosyal medya, SEO, e-posta)
 • İçeriklerin analiz edilip iyileştirilmesi ve dönüşüm oranlarını yükseltmek için çalışmalar yapılması

Ayrıca ücretsiz pazarlama aktiviteleri yapabileceğiniz yazılımları araştırmanız iyi olacaktır. Yaptığınız işe uygun olan bazı yazılımları buradan bulabilirsiniz.

Ücretsiz pazarlama, ağacın yere en yakın dallarındaki meyveleri toplamak gibidir. Onları bitirdiğinizde daha yüksek dallara erişmek için para harcamaya başlamak, daha doğru bir planlama olacaktır.


 

8. Avukat, insan kaynakları ve muhasebe için dışardan destek alın.

Girişimcilik için başarı kriteri temel olarak 3 alan ile ilişkilidir; ürün geliştirme, pazarlama ve satış. Bunlar dışındaki pozisyonlar için dışardan destek alabilirsiniz. Girişimcilik ilk aşamalarında genellikle tam zamanlı bir muhasebeci, avukat veya insan kaynakları müdürünü maddi olarak karşılayamazlar. Bu yüzden bu rolleri de kendileri üstlenmeleri gerekir.

Bu yükün artık taşınamaz hale geldiği zaman tam zamanlı çalışanları işe almaktansa, çevrenizde tanıdığınız kişilerden veya bir şekilde dışardan destek almak en doğrusu olacaktır. Hacminiz çok büyüyene dek bu görevlerin hiçbirine tam zamanlı olarak ihtiyaç duymamanız çok olası. 


 

9. Web barındırma hizmetinden tasarruf edin.

İlk girişimcilik zamanlarında web sitenizin çok fazla ziyaret almaması oldukça doğal. Bu yüzden web siteniz için yüksek maliyetli bir barındırma hizmeti almanıza gerek yok, en azından bir süre.

Siteniz fazla trafik çekmeye başlayana kadar paylaşımlı barındırma hizmetlerini (shared hosting) kullanmanız size tasarruf sağlayacaktır.

Ayrıca Amazon Web Services, Microsoft Azure gibi firmaların özel girişimcilik paketlerini araştırın ve bunlardan faydalanın. Binlerce dolarlık sunucu maliyetleri için bir süre hiç para harcamanız gerekmeyebilir. 


 

10. Dışarda yapılan toplantılarda hesabınızı bilin.

toplanti

Deneyimli girişimcilere soracak olursanız, size dışarda yaptıkları toplantılara ne kadar para harcadıklarını söyleyebilirler.

Potansiyel müşterileriniz, iş ortaklarınız veya çalışanlarınız ile tanışmak zorundasınız. Bu yüzden onlarla sık sık dışarda buluşmanız gerekiyor ve çoğu zaman bu buluşmaların hesabını siz ödeyeceksiniz.

Seçim size kalmış ama mantıklı düşünmekte fayda var; ister daha uzun süre oturup birlikte yemek yiyin, ister kahve içerek sadece gerekli konuları konuşun, hem de daha az hesap ödeyin! 

Bunları okuyunca şöyle yanlış bir yargıya varmayın; müşterilerimi kesinlikle yemeğe çıkarmamalıyım. Sadece bu durum çok sık karşınıza çıkacak ve kontrol altına almazsanız uzun vadede finansal zorluk yaşayabilirsiniz, bunun farkında olun. Unutmayın, girişimcilik hata kabul etmez.


 

11. Birikmiş paranız varsa bunu akıllı değerlendirin.

Eğer girişimcilik yolculuğunuz için bir miktar para biriktirdiyseniz, bunu akıllıca değerlendirmek size ekstra süre kazandırabilir. Vadesiz bireysel hesabınızda %0 faizle paranızı tutarken, tasarruf/birikim hesaplarında neredeyse %10 a varan bir faiz ile birikim yapabilirsiniz. Yani paranızı bireysel hesaplarınızda tutmanın hiçbir yararı olmadığını görüyorsunuz.

Özellikle CEPTETEB ve Finansbank Enpara gibi şube masrafı olmayan dijital bankalar  ile banka masraflarınızı minimuma indirebilir ve yüksek faiz oranlarından yararlanabilirsiniz. Girişimcilik ile ilgilenen veya hali hazırda bir girişimi olanlar için en mantıklı seçenekler bunlar. 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Günün Birinde Başarılı Olacağınızı Gösteren 9 İşaret Not: Bu yazıda ne kadar zeki olduğunuzu değil, ne kadar çalışkan olduğunuzu değerlendireceğiz. Bununla orantılı olarak da başarılı olmak size ne kadar yakın onu öğrenebileceğiz. Hepimizin “başarılı olmak” tanımı birbirinden farklıdır. Bazıları...
10 Adımda Instagram’da Butik Açma ve Hızlı Müşteri Kazanma Rehberi Tüm dünyada kullanıcı sayısı hızla artan ve giderek diğer sosyal medya kanallarını geride bırakan Instagram’da nasıl butik açılır ve nasıl müşteri kazanılır sorularını 10 adımlık bir rehber ile cevaplayacağız. Öncelikle Instagram butiklerinin neden b...
Ürün Paketleme Optimizasyonu ve Markalaşma Yüksek kaliteli ürünlere sahip olduğunuz sürece müşteriler sizden ürün satın alacak ve gelecekte de hep sizin mağazanızı tercih etmeye devam edecekler. Değil mi? Aslında durum hiç de öyle değil çünkü ürün paketleme sanıldığından çok daha fazla önem t...
Sizi Yıkıma Götürebilecek 5 Girişimcilik Motivasyonu Sınırsız tatil? Hemen zengin olmak? Herkes tarafından tanınmak?   Tüm bunlar; başarılı bir girişimci olmanın size katacağı artılar olabilir fakat kesinlikle girişimci olma motivasyonunuz bunlar olmamalı.   Ben kesin olarak şuna in...
Şahıs Şirketi mi Limited Şirket mi? Şirket kurmaya karar verdiniz ancak hangisinin daha mantıklı olacağını bilmiyor musunuz? Şahıs şirketi mi yoksa limited şirket mi? Aslında ikisinin de kendisine göre avantaj ve dezavantajları söz konusu. Gelin her ikisine de biraz göz atalım. ...

OfisPaneli ile tüm hizmetlere en avantajlı koşullarla erişin,
boşa harcadığınız para ve zamanı, şirketinizi büyütmek için kullanın.

3 Yorum

 1. Murat Polat

  Bu yazının ticari boyuttaki değeri inanın paha biçilemez. Teşekkürler.

 2. Cüneyt Çalık

  Türkiye’den ve Dünyadan İş Fırsatları grubunda yayımlanan ve okuduklarım içerisindeki en nitelikli yazılardan biriydi. Daha derin analizler içeren yeni konular bekliyoruz.

 3. Hayrullah

  Murat Bet bilgileriniz için teşekkür ederim bu konularda sıkıntım vardı oldukça faydalı oldu

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir