e-ticaret-sitesinde-bulunmasi-gereken-hukuki-metinler

İnternet kullanıcılarına her geçen yıl milyonların eklendiği ülkemizde, e-ticaret de sektörü de aynı oranda büyümeyi sürdürüyor.

2016 yılında e-ticaret sektörü, yıllık yüzde 24’lük bir artışla 30,8 milyar TL büyüklüğe ulaştı. Bunda tatil ve seyahat 10,1 milyar TL (yıllık yüzde 13 büyüme); Sadece online perakende 11,3 milyar TL (yıllık yüzde 33 büyüme); Çok Kanallı Perakende 6,2 milyar TL (yıllık yüzde 30 büyüme); Online Yasal Bahis 3,2 milyar TL (yıllık yüzde 24 büyüme) rol oynadı. E-ticaretin toplam perakende içindeki payı ise ülkemizde yüzde 3,5 oldu.

Online pazar her geçen gün büyümeye devam ediyor. Eğer sizin de yakın zamanda bu alanda yer alma planınız var ise, kendinizi güvenceye almalı ve öncelikli olarak hukuki bölümünüzü güçlü duruma getirmelisiniz. Şimdi biraz e-ticaret sitesinde bulunması gereken hukuki metinlerden bahsedelim.


E-Ticaret Sitesinde Bulunması Gereken Hukuki Metinler

Temel olarak B2C (business to consumer – işletmeciden tüketiciye) çalışmalar yapan e-ticaret şirketleri için en önemli mevzuat Tüketici Hukuku hükümleridir. 6502 Sayılı Tüketici Kanunu* ve ilgili yönetmeliklerde yer alan hukuki metinlerin internet sitenizde bulunması zorunludur.

Buna göre;

Üyelik Sözleşmesi

Tüketicinin, e-ticaret sitesine üye olurken “kabul ettiği” veya “onayladığı” sözleşme, şirket ile tüketici arasındaki sınırların hukuki olarak belirlenmesini sağlar, sitenin kullanım şekli ve amacını açıklar, sözleşmenin süresi ve feshini maddeler, iade durumlarını ele alır ve her iki tarafın da hak ve yükümlülüklerini belirler. Pek çok hükmü içeren üyelik sözleşmesi, zor durumlarda kalınmaması adına kullanılan bir yoldur.


Gizlilik Politikası veya Sözleşmesi

E-ticaret sitelerinde ek bir sekme olarak görünen Gizlilik Politikası / Gizlilik Sözleşmesi, şirket tarafından üyenin kişisel bilgilerinin alındığı ancak veritabanında güvenli bir şekilde saklandığının taahhüdüdür. Gizlilik Politikası, üyelik sırasında üyelik sözleşmesi ile tüketiciye onaylatılabilir. Kişisel bilgilerin ne şekilde kullanılabileceği politikasının anlatıldığı metine aynı zamanda internet sitesinde açılacak olan sekmede yer verilir. Bu olası hukuki ihtilaflarda şirket sahibini güçlü duruma getirir.


Ön Bilgilendirme Formu

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği‘ne göre, site üyesi satın alma işlemini tamamlamadan önce Ön Bilgilendirme Formun’da tüm detaylara ulaşır. Bu formu onaylamasının ardından ise satın alım işlemini gerçekleştirebilir. Peki form neleri içeriyor; alınacak olan mal veya hizmetin niteliklerini, mal veya hizmetin fiyatını, taksit bilgilerini, ulaşım masraflarını ve şartlarını, cayma hakkını.


Mesafeli Satış Sözleşmesi

Ön Bilgilendirme Formundan daha detaylı bir şekilde mevzuata uygun olarak hazırlanmış olan bu sözleşmenin de, formun ardından tüketici tarafından onaylanması gerekir. Bu metin de Ön Bilgilendirme Formu gibi 3 yıl boyunca saklanmalıdır.

Mesafeli Satış Sözleşmesi, Ön Bilgilendirme Formunda yer alan, ulaşımdan malın fiyat ve detaylarına kadar tüm bilgilerini içerir. Tek farkı, hem alıcı hem de satıcının beyan ve taahhütlerini içermesidir. Bu sözleşme hükümlerinin, satın alım sırasında üyeler tarafından onaylanması gerekir. Bu sözleşmenin onaylanması ile alıcı ve satıcı arasında hukuki bağ kurulur.


Site İletişim Bilgileri

E-ticaret sitesinin güvenilirliği için internet sitesinde, sahibinin ticari unvanı veya adı-soyadı, adresi, telefonu, e-posta bilgileri, ticaret sicili ya da vergi numarasının yer alması önemlidir. Herhangi bir iletişim bilgisinin bulunmaması halinde tüketici şirket sahibine ulaşamayacak ve doğrudan yasal yollara başvuracaktır.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/11/20131128-1.htm

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

10 Adımda Instagram’da Butik Açma ve Hızlı Müşteri Kazanma Rehberi Tüm dünyada kullanıcı sayısı hızla artan ve giderek diğer sosyal medya kanallarını geride bırakan Instagram’da nasıl butik açılır ve nasıl müşteri kazanılır sorularını 10 adımlık bir rehber ile cevaplayacağız. Öncelikle Instagram butiklerinin neden b...
Sizi Yıkıma Götürebilecek 5 Girişimcilik Motivasyonu Sınırsız tatil? Hemen zengin olmak? Herkes tarafından tanınmak?   Tüm bunlar; başarılı bir girişimci olmanın size katacağı artılar olabilir fakat kesinlikle girişimci olma motivasyonunuz bunlar olmamalı.   Ben kesin olarak şuna in...
Uluslararası Tedarikçi Ediniminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Hem büyük hem de küçük şirketler için uluslararası tedarikçi elde etmenin harika faydalarının olduğu tartışılamaz bir gerçektir. Pazarda büyüme, daha düşük maliyetler, yeni teknoloji ve çalışma gücü keşfetme fırsatları bu faydalardan sadece birkaçını...
Startupların Başarısız Olma Nedenleri Nelerdir? Yeniliklerle dolu olan bu modern çağda; startupların yükselişi veya düşüşü, çok önemli detayları öğrenebileceğimiz trendlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Tüm bu bilgilere ulaşma şansına sahip olmasına rağmen birçok girişimci hiçbir araştırma yapma...
E-ticaret Markaları Yapay Zeka Devrimine Nasıl Hazırlanmalı? Yapay zeka artık günümüzün bir gerçeği! Hatta yapay zekanın e-ticaret markaları üzerinde sağladığı etkiler ve avantajlar çoktan kanıtlandı bile. Yapay zeka (AI), sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) gibi ileri seviye teknolojik gelişmel...

OfisPaneli ile tüm hizmetlere en avantajlı koşullarla erişin,
boşa harcadığınız para ve zamanı, şirketinizi büyütmek için kullanın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir