e-ticaret-sitesinde-bulunmasi-gereken-hukuki-metinler

İnternet kullanıcılarına her geçen yıl milyonların eklendiği ülkemizde, e-ticaret de sektörü de aynı oranda büyümeyi sürdürüyor.

2016 yılında e-ticaret sektörü, yıllık yüzde 24’lük bir artışla 30,8 milyar TL büyüklüğe ulaştı. Bunda tatil ve seyahat 10,1 milyar TL (yıllık yüzde 13 büyüme); Sadece online perakende 11,3 milyar TL (yıllık yüzde 33 büyüme); Çok Kanallı Perakende 6,2 milyar TL (yıllık yüzde 30 büyüme); Online Yasal Bahis 3,2 milyar TL (yıllık yüzde 24 büyüme) rol oynadı. E-ticaretin toplam perakende içindeki payı ise ülkemizde yüzde 3,5 oldu.

Online pazar her geçen gün büyümeye devam ediyor. Eğer sizin de yakın zamanda bu alanda yer alma planınız var ise, kendinizi güvenceye almalı ve öncelikli olarak hukuki bölümünüzü güçlü duruma getirmelisiniz. Şimdi biraz e-ticaret sitesinde bulunması gereken hukuki metinlerden bahsedelim.


E-Ticaret Sitesinde Bulunması Gereken Hukuki Metinler

Temel olarak B2C (business to consumer – işletmeciden tüketiciye) çalışmalar yapan e-ticaret şirketleri için en önemli mevzuat Tüketici Hukuku hükümleridir. 6502 Sayılı Tüketici Kanunu* ve ilgili yönetmeliklerde yer alan hukuki metinlerin internet sitenizde bulunması zorunludur.

Buna göre;

Üyelik Sözleşmesi

Tüketicinin, e-ticaret sitesine üye olurken “kabul ettiği” veya “onayladığı” sözleşme, şirket ile tüketici arasındaki sınırların hukuki olarak belirlenmesini sağlar, sitenin kullanım şekli ve amacını açıklar, sözleşmenin süresi ve feshini maddeler, iade durumlarını ele alır ve her iki tarafın da hak ve yükümlülüklerini belirler. Pek çok hükmü içeren üyelik sözleşmesi, zor durumlarda kalınmaması adına kullanılan bir yoldur.


Gizlilik Politikası veya Sözleşmesi

E-ticaret sitelerinde ek bir sekme olarak görünen Gizlilik Politikası / Gizlilik Sözleşmesi, şirket tarafından üyenin kişisel bilgilerinin alındığı ancak veritabanında güvenli bir şekilde saklandığının taahhüdüdür. Gizlilik Politikası, üyelik sırasında üyelik sözleşmesi ile tüketiciye onaylatılabilir. Kişisel bilgilerin ne şekilde kullanılabileceği politikasının anlatıldığı metine aynı zamanda internet sitesinde açılacak olan sekmede yer verilir. Bu olası hukuki ihtilaflarda şirket sahibini güçlü duruma getirir.


Ön Bilgilendirme Formu

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği‘ne göre, site üyesi satın alma işlemini tamamlamadan önce Ön Bilgilendirme Formun’da tüm detaylara ulaşır. Bu formu onaylamasının ardından ise satın alım işlemini gerçekleştirebilir. Peki form neleri içeriyor; alınacak olan mal veya hizmetin niteliklerini, mal veya hizmetin fiyatını, taksit bilgilerini, ulaşım masraflarını ve şartlarını, cayma hakkını.


Mesafeli Satış Sözleşmesi

Ön Bilgilendirme Formundan daha detaylı bir şekilde mevzuata uygun olarak hazırlanmış olan bu sözleşmenin de, formun ardından tüketici tarafından onaylanması gerekir. Bu metin de Ön Bilgilendirme Formu gibi 3 yıl boyunca saklanmalıdır.

Mesafeli Satış Sözleşmesi, Ön Bilgilendirme Formunda yer alan, ulaşımdan malın fiyat ve detaylarına kadar tüm bilgilerini içerir. Tek farkı, hem alıcı hem de satıcının beyan ve taahhütlerini içermesidir. Bu sözleşme hükümlerinin, satın alım sırasında üyeler tarafından onaylanması gerekir. Bu sözleşmenin onaylanması ile alıcı ve satıcı arasında hukuki bağ kurulur.


Site İletişim Bilgileri

E-ticaret sitesinin güvenilirliği için internet sitesinde, sahibinin ticari unvanı veya adı-soyadı, adresi, telefonu, e-posta bilgileri, ticaret sicili ya da vergi numarasının yer alması önemlidir. Herhangi bir iletişim bilgisinin bulunmaması halinde tüketici şirket sahibine ulaşamayacak ve doğrudan yasal yollara başvuracaktır.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/11/20131128-1.htm

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Sizi Harika Bir Lidere Dönüştürecek 10 Yönetim Tavsiyesi Başarılı bir kariyer sahibi olmak istiyorsanız ihtiyacınız olan şeyler sadece iyi bir fikir ve düzenli bir çalışma sistemi değildir, yanınızda doğru insanların bulunması da gerekir. Ve bu insanlarla en iyi şekilde çalışabilmeniz için liderlik vasfı ...
Girişimcinin Korkulu Rüyası “Runway” Nasıl Uzatılır? Girişimcilik dünyasında runway'in tanımı ve nasıl uzatılabileceğine dair önerileri okuyabilirsiniz. Günlük hayatımızda İngilizce kelimeleri kullanarak ana dilimizi kirletmekten kaçınsak da, bazı terimler var ki, çevirisi aslının anlattığının yanına ...
Kurumsal Firmada Çalışmak / Girişimin Bir Parçası Olmak Tüm dünyada olduğu gibi son yıllarda ülkemizde de startup, yani girişimcilik ekosistemi hız kesmeden gelişmeye devam ediyor. Yenilikler ardı ardına gelince çoğu kişinin aklında da ister istemez aynı soru oluşuyor;"Kurumsal bir firmada mı çalışmal...
Tek Kurucu Olmanın Yalnızlığı Groove Help Desk kurucusu ve CEO’su Alex Turnbull tek kurucu olmanın getirdiği yalnızlık hissini ve zorluklarını şöyle anlatıyor: Yalnız bir kurucu olarak ben, kimseyle paylaşamadığım çok ağır bir yük taşıyor gibi hissediyorum. Peki bu durumla nasıl...
Evden Çalışmaya Gerçekten Hazır Mısınız? Eğer yeni şirket sahibi olduysanız harcamalarınızı minimumda tutmanız gerekir. Bunu sağlamanın en iyi yollarından biri de evden çalışmaktır. Amerika’da 26 milyon küçük ve orta büyüklükte işletme olduğu biliniyor ve bu firmaların 16 milyonu tek kişini...

OfisPaneli ile tüm hizmetlere en avantajlı koşullarla erişin,
boşa harcadığınız para ve zamanı, şirketinizi büyütmek için kullanın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir