e-fatura ya geçmek avantajlı mı

Satılan ürün veya hizmet için kesilen faturanın elektronik ortamda düzenlenen türüne e-Fatura denir. Birtakım dezavantajları olsa da avantajları daha fazla olan e-Fatura sistemi, yakın gelecekte tüm şirketler için zorunlu bir hale gelecek. Bu yüzden yenilikçi bir anlayışla yaklaşıp, bu sisteme ne kadar erken geçerseniz işletmeniz için o kadar faydalı olacaktır.

e-Fatura, henüz çoğu iş yeri için zorunlu olmamakla birlikte bazı büyük ölçekli firmalar için zorunlu hale getirilmiştir. Madeni yağ lisansına sahip olan veya bu firmalardan mal alıp yıllık satışı 25 Milyon TL üzerinde olan firmalar; ÖTV’ye tabi kolalı gazoz, alkollü içecek ya da tütün üreten veya ithal eden firmalar ve bu firmalardan mal alıp yıllık satıi tutarı 10 Milyon TL üzerinde olan firmaların e-Fatura sistemine geçme zorunluluğu bulunuyor.

Tabi ki e-Fatura sistemine geçmek için bu sistemin zorunlu hale getirilmesini beklemeniz gerekmez. Zira, e-Fatura, işletmeniz için birçok avantajı da beraberinde getirecek bir sistem olma özelliği taşıyor. Tabi ki bir takım dezavantajları da var. Örneğin, büyük bir dezavantaj olarak bahsedemesek de sisteme dahil olunca bir daha çıkamama konusunu dezavantajlar arasında gösterebiliriz. Ayrıca 7 günden daha eski tarihlere yönelik fatura kesilemez. Mali mühür satın alınması gerekir ve tüm faturalar maliye tarafından anlık olarak izlenebilir. Bunlar, geleceğin iş dünyasında dezavantaj olarak görülen konular olmayacak.

Peki e-Fatura’ya geçmenizi sağlayacak önemli avantajlar nelerdir? e-Fatura, işletmenize ne gibi faydalar sağlar?

1- Maliyetlerinizi Azaltır.

Kağıt, mürekkep, zarf, postalama, arşivleme, mutabakat vb. iş ve materyallerden kaynaklanan maliyetleri azaltır.

2- Zaman Tasarrufu Sağlar, Verimlilik Artırır.

e-Fatura sistemi sayesinde faturalarınızı çok daha hızlı hazırlayabilirsiniz. Böylece zamandan kazanmış olursunuz ve bu kazanılan zaman ile personel verimliliğinin artmasını sağlarsınız.

3- Faturalarınızın Kaybolma Riski Tarihe Karışır.

Faturalarınız dijital sistemlerde korunacağı için asla kaybolmaz.

4- Tahsilatlarınız Hızlanır.

Müşterileriniz kestiğiniz faturaları anında görebilir. Böylece tahsilatlarınızı daha hızlı gerçekleşirebilirsiniz.

5- Dijital Arşivleme Sayesinde Fatura Saklama Yükünden Kurtarır.

Faturalarınız dijital ortamda kolayca arşivlenir. Böylece kağıt yığınlarından, fatura saklama yükünden kurtulursunuz.

6- Tüm Faturalarınıza Anında Ulaşabilirsiniz.

Dilediğiniz zaman dilediğiniz faturalara kolayca ulaşabilirsiniz. Eski veya yeni tüm faturalarınızı anında görüntüleyebilirsiniz.

7- Entegre Çalışma Sistemi

e-Faturalarınızı muhasebe sisteminizle entegre edebilir, böylece iş süreçlerinizin daha hızlı ve basit yürümesini sağlayabilirsiniz.

8- Kolay Mutabakat Sağlar.

Gerek müşterilerinizle gerek satıcılarla yapacağınız mutabakatları kolaylaştırır.

9- Çevre Dostudur.

e-Fatura, kağıt tüketimini azaltan çevre dostu bir faturalanddırma sistemidir. e-Fatura ile, sadece işletmenize değil, dünyaya da fayda sağlamış olursunuz.

10- e-Faturaya Geçmeli miyim?

e-Fatura, işletmeniz için birçok avantaj sağlamasının yanı sıra yakın gelecekte tüm işletmeler için zorunlu hale geleceği için bu sisteme ne kadar erken geçerseniz, o kadar hızlı adapte olursunuz.

e-Fatura Anlaşması Nasıl Yapılır?

İş yeriniz için en avantajlı e-Fatura anlaşmasını bizim aracılığımızla yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

2017’de Asgari Ücretin İşverene Maliyeti 6.5 milyon çalışanı ilgilendiren 2017 asgari ücreti, 1 Ocak 2017 itibariyle uygulanmaya başladı. 2016 yılında %30 artışla 1.300 TL’ye çıkan asgari ücret, bu yıl ise daha küçük bir artışla net asgari ücret 1.404 TL’ye yükseldi. Peki bu yeni dönemde br...
Nisan 2017 Vergi Takvimi Nisan ayında sizleri bekleyen vergi takvimi. Önümüzdeki ay içinde ödemeniz ve beyan etmeniz gereken vergiler ve tarihleri; 16-31 Mart 2017 Dönemine Ait Petrol ve Doğalgaz Ürünlerine İlişkin Özel Tüketim Vergisinin Beyanı ve Ödemesi 16-31 Mart 2...
Şirkete Araç Kiralama Avantajları Nelerdir? KOBİ'lerden büyük ölçekli firmalara kadar her sektörden şirket, ticari araca ihtiyaç duymaktadır. Bu araçlar genelde saha satışı için kullanılmakla beraber ürün sevkiyatı, personel taşınması gibi birçok konuda firma için gereklidir. Durum böyle olunc...
E-Fatura Nedir, Kimler E-Fatura Kullanabilir? E-Fatura Nedir? E-fatura, normal düzenlenen faturanın internet üzerinde online olarak düzenlenmesidir. Kağıda basılmayan ve sunucular aracılığı ile firmadan firmaya iletilir. Ülkemizde 1 Eylül 2013 yılında e-fatura geçilmiştir ve bundan sonraki zama...
Ağustos 2017 Vergi Takvimi Ağustos ayında sizleri bekleyen vergi takvimi. Önümüzdeki ay içinde ödemeniz ve beyan etmeniz gereken vergiler ve tarihleri; 16-31 Temmuz 2017 Dönemine Ait Noterlerce Yapılan Makbuz Karşılığı Ödemelere Ait Beyannamenin Verilmesi ve Ödenmesi 16-...

OfisPaneli ile tüm hizmetlere en avantajlı koşullarla erişin,
boşa harcadığınız para ve zamanı, şirketinizi büyütmek için kullanın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir