e-fatura ya geçmek avantajlı mı

Satılan ürün veya hizmet için kesilen faturanın elektronik ortamda düzenlenen türüne e-Fatura denir. Birtakım dezavantajları olsa da avantajları daha fazla olan e-Fatura sistemi, yakın gelecekte tüm şirketler için zorunlu bir hale gelecek. Bu yüzden yenilikçi bir anlayışla yaklaşıp, bu sisteme ne kadar erken geçerseniz işletmeniz için o kadar faydalı olacaktır.

e-Fatura, henüz çoğu iş yeri için zorunlu olmamakla birlikte bazı büyük ölçekli firmalar için zorunlu hale getirilmiştir. Madeni yağ lisansına sahip olan veya bu firmalardan mal alıp yıllık satışı 25 Milyon TL üzerinde olan firmalar; ÖTV’ye tabi kolalı gazoz, alkollü içecek ya da tütün üreten veya ithal eden firmalar ve bu firmalardan mal alıp yıllık satıi tutarı 10 Milyon TL üzerinde olan firmaların e-Fatura sistemine geçme zorunluluğu bulunuyor.

Tabi ki e-Fatura sistemine geçmek için bu sistemin zorunlu hale getirilmesini beklemeniz gerekmez. Zira, e-Fatura, işletmeniz için birçok avantajı da beraberinde getirecek bir sistem olma özelliği taşıyor. Tabi ki bir takım dezavantajları da var. Örneğin, büyük bir dezavantaj olarak bahsedemesek de sisteme dahil olunca bir daha çıkamama konusunu dezavantajlar arasında gösterebiliriz. Ayrıca 7 günden daha eski tarihlere yönelik fatura kesilemez. Mali mühür satın alınması gerekir ve tüm faturalar maliye tarafından anlık olarak izlenebilir. Bunlar, geleceğin iş dünyasında dezavantaj olarak görülen konular olmayacak.

Peki e-Fatura’ya geçmenizi sağlayacak önemli avantajlar nelerdir? e-Fatura, işletmenize ne gibi faydalar sağlar?

1- Maliyetlerinizi Azaltır.

Kağıt, mürekkep, zarf, postalama, arşivleme, mutabakat vb. iş ve materyallerden kaynaklanan maliyetleri azaltır.

2- Zaman Tasarrufu Sağlar, Verimlilik Artırır.

e-Fatura sistemi sayesinde faturalarınızı çok daha hızlı hazırlayabilirsiniz. Böylece zamandan kazanmış olursunuz ve bu kazanılan zaman ile personel verimliliğinin artmasını sağlarsınız.

3- Faturalarınızın Kaybolma Riski Tarihe Karışır.

Faturalarınız dijital sistemlerde korunacağı için asla kaybolmaz.

4- Tahsilatlarınız Hızlanır.

Müşterileriniz kestiğiniz faturaları anında görebilir. Böylece tahsilatlarınızı daha hızlı gerçekleşirebilirsiniz.

5- Dijital Arşivleme Sayesinde Fatura Saklama Yükünden Kurtarır.

Faturalarınız dijital ortamda kolayca arşivlenir. Böylece kağıt yığınlarından, fatura saklama yükünden kurtulursunuz.

6- Tüm Faturalarınıza Anında Ulaşabilirsiniz.

Dilediğiniz zaman dilediğiniz faturalara kolayca ulaşabilirsiniz. Eski veya yeni tüm faturalarınızı anında görüntüleyebilirsiniz.

7- Entegre Çalışma Sistemi

e-Faturalarınızı muhasebe sisteminizle entegre edebilir, böylece iş süreçlerinizin daha hızlı ve basit yürümesini sağlayabilirsiniz.

8- Kolay Mutabakat Sağlar.

Gerek müşterilerinizle gerek satıcılarla yapacağınız mutabakatları kolaylaştırır.

9- Çevre Dostudur.

e-Fatura, kağıt tüketimini azaltan çevre dostu bir faturalanddırma sistemidir. e-Fatura ile, sadece işletmenize değil, dünyaya da fayda sağlamış olursunuz.

10- e-Faturaya Geçmeli miyim?

e-Fatura, işletmeniz için birçok avantaj sağlamasının yanı sıra yakın gelecekte tüm işletmeler için zorunlu hale geleceği için bu sisteme ne kadar erken geçerseniz, o kadar hızlı adapte olursunuz.

e-Fatura Anlaşması Nasıl Yapılır?

İş yeriniz için en avantajlı e-Fatura anlaşmasını bizim aracılığımızla yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

20 – 27 Ekim Vergi Takvimi 20 - 27 Ekim haftasında sizleri bekleyen vergi takvimi. Önümüzdeki hafta ödemeniz ve beyan etmeniz gereken vergiler ve tarihleri; Temmuz-Ağustos-Eylül 2016 Dönemine Ait Katma Değer Vergisinin Beyanı Eylül 2016 Dönemine Ait GVK 94. Madde ile KVK 1...
Mart 2017 Vergi Takvimi Mart ayında sizleri bekleyen vergi takvimi. Önümüzdeki ay içinde ödemeniz ve beyan etmeniz gereken vergiler ve tarihleri; 16-28 Şubat 2017 Dönemine Ait Noterlerce Yapılan Makbuz Karşılığı Ödemelere Ait Beyannamenin Verilmesi ve Ödenmesi 16-28 Ş...
“Vergi Borcu Yoktur” Yazısı Nedir, Nasıl Alınır? Yapacağınız resmi işlemlerin birçoğunda vergi borcu yoktur belgesi ibraz etmeniz istenecektir. Bu uygulamanın asıl amacı, vergi toplama işlemlerini daha sağlıklı bir şekilde yürütmek ve vergi dairelerinde oluşan uzun kuyruklardan kurtulmaktır. Aynı z...
18 – 25 Ağustos Vergi Takvimi Her hafta Perşembe günleri, haftalık vergi takvimini size ulaştırabilmemiz için siz de OfisPaneli Blog'a abone olun, vergi tarihlerini kaçırmayın. Temmuz 2016 Dönemine Ait Şans Oyunları Vergisinin Beyanı ve Ödemesi Temmuz 2016 Dönemine Ait 5602...
Döviz Kuru Değişimlerinin Şirketleri Etkilememesi için “Hedging” Yapmak Doların 3.10, euronun 3.50 seviyelerinde olduğu bugünlerde, geçmiş dönemde döviz ile borçlanan şirketlerin borçlarını ödemekte zorlanması kaçınılmaz. Bir yıl önce yani 2015 Kasım’ında 2.80 seviyesinde olan dolar ve 3.10 seviyesinde olan euro ile borç...

OfisPaneli ile tüm hizmetlere en avantajlı koşullarla erişin,
boşa harcadığınız para ve zamanı, şirketinizi büyütmek için kullanın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir