alternatif tasarruf önerileri

Tasarruf konusu, hem şirketlerin giderlerini azaltmak hem de dünya üzerindeki tüketim miktarını düşürmek açısından önemli bir konudur. Yani tasarruf ederek hem iş yerleri açısından hem de dünyamız açısından kazanç sağlayabiliriz. Bu yüzden, bir şirket çalışanlarını zor durumda bırakmayan tasarruf politikaları izlediği zaman, bu politikaların çalışanlar tarafından da desteklenmesi gerekir. Zira bu tasarruf metotlarıyla sadece çalıştıkları yere değil, tüm dünyaya fayda sağlamış olurlar.

İşyerlerinde uygulanabilecek, çok yönlü fayda sağlayan tasarruf yöntemlerinden şu şekilde bahsedebiliriz:

1- Işıkları İhtiyaç Halinde Yakmak ve Enerji Tasarrufu Sağlayan Aydınlatma Sistemleri Kullanmak


Gün ışığının aydınlattığı ofislerde, doğal ışık yeterliyse lambaları mümkün olduğunca az kullanmak enerji tasarrufu sağlar. Ayrıca fazla enerji tüketen ampül veya aydınlatma sistemlerinden de kaçınmak gerekir. LED v eCFL aydınlatma sistemleri sayesinde enerji tasarrufu sağlanabilir. Aydınlatma sistemlerinizi değiştirin. Hatta tuvalet ve koridor gibi alanlara sensörlü aydınlatma sistemleri kurarak bu bölgelerde etkin enerji verimliliği sağlayın.

2- Evden Çalışma Kültürünü Yaygınlaştırmak


Gerek dünyada gerekse ülkemizde bazı şirketler evden çalışma kültürünü oturtmaya başladılar bile. Ev ortamında, internet vasıtasıyla sisteme bağlanarak iş yapmanın mümkün olduğu birimlerdeki çalışanların evden çalışmasını sağlamak birçok farklı açıdan fayda sağlar. Evden çalışmaki söz konusu personellerin motivasyonunu artırarak verimliliğin yükselmesini sağlarken, şirketin yemek, su, elektrik, çay,kahve gibi giderlerinin azalmasınında da etkin bir rol edinir.

3- Geri Dönüşüm Konusunda Farkındalık Oluşturmak


Plastik, metal ve kağıt gibi atıkların, geri dönüşüme kazandırılabileceği geri dönüşüm atık kutuları temin edin. Personellerinizin geri dönüşüm konusunda bilinçlenmesini sağlayın. Unutmayın tasarruf yöntemleri sadece iş yerleri için değil, dünyamız ve doğamız için de oldukça önemlidir. Bunun bilincinde olarak şirketinizde kullanılan kaynakların doğa dostu olmasına ve geri dönüştürülebilir olmasına özen gösterin.

4- Dijital Belgeler ve Sistemler Kullanmak


Kağıt belgelerin kullanımını minimuma indirmek, mümkün dosyaları dijital ortamda muhafaza etmek de tasarruf yöntemlerinden biridir. Günümüz teknolojisinde imza gerektiren konular da artık dijital ortamdan çözülebiliyor. Elektronik imza kullanımının yaygınlaşmasını sağlayın. Mektup, faks gibi geleneksel yöntemlerle değil, e-mail ile iletişim kurarak, dosya alışverişini dijital ortam üzerinden yapın. İş süreçlerinizi dijital uygulamalarla gerçekleştirerek zamandan kazanın, verimlilik artırın.

5- Toplantıları Tele Konferans Şeklinde Yapmak


Yine teknolojiden faydalanarak, toplantı maliyetlerini en aza indirmek mümkündür. Telekonferanslar ile hem yol, yakıt gibi toplantı maliyetlerinden kaçılmış olunur hem de toplantıya katılacak personel veya personellerinizin zamandan kazanması sağlanarak verimlilik artırılmış olur.

6- Pazarlık Etmek


Ürünveya hizmet satın alımı gerçekleştirirken pazarlık yapmayı ihmal etmeyin. Satın alacağınız şeyi aynı kalitede en uygun fiyata temin etmeye çalışın. Ucuzunu almak için kalitesizine yönelmeyin, bu size uzun vadede daha büyük maliyetlere sebep olabilir. Bu yüzden kaliteden ödün vermeden uygun bütçelerle alım yapın.

7- Asansör Yerine Merdivenleri Kullanmak


İş yerinizde asansör varsa, asansörü değil de merdivenleri kullanarak hem kendi sağlığınız açısından hem de şirketiniz açısından faydalı bir şey yapmış olursunuz. Ayrıca elektrik kullanımının azaltılmasına da fayda sağlayarak enerji tasarrufunu desteklemiş ve dünyaya da katkıda bulunmuş olursunuz. Bu yüzden elinizden geldiğince asansörleri değil, merdivenleri kullanın.

8- Eğlenceleri Şirket İçinde Düzenlemek


Yılbaşı kutlaması, iş yemeği, parti gibi eğlence etkinliklerini şirket dışındaki yerlerde değil, şirket içinde organize ederek bunların oluşturacağı maliyetleri en aza indirebilirsiniz. Şirket içini bu etkinliklere göre küçük dokunuşlarla hareketlendirmek yeterli olacaktır. Bu yüzden şirket içi etkinlikleri şirket içinde gerçekleştirin.

9- Susuz Pisuvar ve Sensörlü Musluk Kullanmak


Tüm dünyada kullanımı hızla yayılan ve zaten yayılması da gereken susuz pisuvarlar, gerçekten de önemli ölçüde su tasarrufu sağlar. Benzer şekilde sensörlü musluklar da gereksiz su tüketiminin önüne geçer. Bu yüzden şirket tuvaletlerinizde susuz pisuvarlar ve sensörlü musluklar kullanarak hem su giderlerinizi azaltabilir hem de gereksiz su tüketiminin önüne geçerek dünyaya fayda sağlayabilirsiniz. Unutmayın su kaynaklarımız hızla tükeniyor.

10- Fazla Mesai Uygulamamak


Personel giderleri, şirketlerin önemli maliyetleri arasındadır. Personellerin motivasyonunu artıran ve onlara fayda sağlayan maliyetlerden kesintiye gitmek çalışan mutluluğunu düşürür ve verimliliği de azaltır. Ancak artık dijital sistemlerin de kullanılmasıyla etkin zaman yönetimi gerçekleştirmek mümkün. Zaman yönetimini doğru yaparak fazla mesai uygulamalarından kaçının, böylece hem fazla mesai sırasında oluşan personel maliyetlerinden tasarruf edin, hem de personellerinizin fazla mesaiye kalarak motivasyon kaybı yaşamalarını engelleyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Adi Ortaklık Sözleşmesi Nedir? Sözleşmede Neler Yer Alır? Belirli bir sermayeye sahipsiniz ve yatırım yapıp iş kurma hedefiniz bulunuyor. Yakın birkaç arkadaşınız veya ortaklarınız ile artık işe start vermeye karar verdiniz. Ancak bu işin her koşulda güvenli olması amacıyla yapmanız gereken tek bir şey var;...
Banka Masraflarınızı Azaltmak için 4 İpucu Banka masrafları, banka dosya masrafları, eft ücreti, havale ücreti, dosya masrafı gibi giderlerinizi minimuma indirmek için uygulayabileceğiniz basit adımlar; 1.Bankanızın İnternet ve Mobil Uygulamalarını Kullanın, Banka Masrafları Düşsün Hesabını...
Şirketlerin Araç Kiralaması ile Araç Satın Alması Arasındaki Farklılıklar Araç kiralama ya da satın alma konusu her zaman şirketler için zor bir karar olmuştur. İki seçeneğin de avantajları ve dezavantajları olduğu için öncelikle şirketinizin durumunu düşünmeniz gerekir. Düşünceniz uzun vadeli bir yatırım yapmaktan yanaysa...
Müşteri İlişkilerinin Marka Değerine Etkisi Küçük bir işletmeyi yönetmek zor bir iş olabilir, hele müşterilerin ilgisini ve memnuniyetini sağlayacak bilgi birikimine ve stratejilere sahip değilseniz. Bu her startup için problem oluşturan bir durumdur. Online işinizi kurduğunuz zaman; müşteri i...
Fabrikalar için Tasarruf Önerileri Bugün Türkiye’de tüketilen elektrik enerjisinin yarısından fazlası sanayide kullanılıyor. Bu nedenle elektrik tasarrufu hem ülkemiz hem de fabrika sahipleri açısından büyük önem taşıyor. Peki fabrikalarda tasarruf için neler yapılabilir? İşte fabr...

OfisPaneli ile tüm hizmetlere en avantajlı koşullarla erişin,
boşa harcadığınız para ve zamanı, şirketinizi büyütmek için kullanın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir