Alarmını Ertelemeden Uyananlar Neden Daha Başarılı Olur?

blog

Alarmını Ertelemeden Uyananlar Neden Daha Başarılı Olur?

Başarılı insanların ortak özelliğini biliyor musunuz? 

Sabah erken saatlerde uyanırlar ve işlerinin bir kısmını bu saatlerde hallederler. “Ne gerek var koca gün zaten benim” dediğinizi duyar gibiyim. Gelin açıklayayım;

Sabah erken kalkmak size, o günün kargaşası ve uğultusu henüz başlamadan düşünmeniz için zaman verir. Biraz daha açalım; sabahın erken saatleri tamamen sizindir. Başkaları sizin zamanınızı veya dikkatinizi ona vermenizi istemeden önce sizi bekleyen gün için önceliklerinizi belirleyebilir, mevcut işlerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bu şekilde her gününüzü kontrol altına alıp daha verimli çalışabilirsiniz.

Şunu hep birlikte kabul edebiliriz; her sabah erken kalkmak inanılmaz zordur. Ama başarılı insanların neredeyse hepsinin bunu yaptığını düşünürsek, buna değer diyebiliriz. Siz, tek açabildiğiniz gözünüzle alarmı 3 dakika ertelemek için uğraşırken onlar günlük işlerinin bir kısmını halletmiş oluyorlar. Bu yüzden sizden bir adım önde olmaları çok doğal.

Sabah erken kalkmak alışkanlığını edinmiş ve başarılı olan insanları şöyle örnekleyebiliriz;

Virgin Şirketler Grubu’nun İngiliz CEO’su Richard Branson sabahları 5:45’te uyanıyor, hem de özel adasında olduğu zamanlarda bile. Günlük çalışmalarına başlayana kadar egzersiz yapıyor ve kahvaltı ediyor. Sabah erken kalkmak derken 5:45’i beklemiyordunuz değil mi?

blog

ABD’nin 44. Başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama 4:30’da uyanıyor ve çocukları uyanmadan önce sporunu yapıyor. 4:30 da, sabah erken kalkmak için oldukça iddialı. 

blog

Apple CEO’su Tim Cook güne 3:45’te başlıyor. Spor yapıyor, e-postalarını cevaplıyor ve ofisine gitmeden önce Starbucks’tan kahvesini içiyor.

Tim Cook, sabah erken kalkmak olayını biraz abartmış diyebiliriz.

blog

Starbucks CEO’su Howard Schultz 4:30’da uyanıp spor yapıyor (genellikle eşiyle birlikte bisiklet sürüyorlar) ve tabii ki güne iyi başlamak için kendisine kahve yapıyor.

blog

Disney CEO’su Bob Iger da 4:30’da uyananlardan. Sabah erken kalkarak, bu zamanını gazete okumak, egzersiz yapmak, müzik dinlemek, e-postalarını cevaplamak ve hatta TV izlemek için kullanıyor.

blog

The Vogue Baş Editörü Anna Wintour 5:45’te uyanıyor. Yarım saat tenis oynadıktan sonra o günün işlerini halletmeye başlıyor. 

blog

General Electric CEO’su Jeff Immelt 5:30’da uyanıyor ve CNBC izleyip gazete okurken koşu yapıyor.

blog

Bu başarılı insanların sabah ritüellerinde bir ortak nokta daha gözünüze çarptı mı?

Egzersiz! Hepsinin sabah alışkanlıklarında, erken uyanmak ve egzersiz yapmak var.

Sağlıklı ve zinde olma gibi yararlarının dışında, yapılan araştırmalara göre sabahları yapılan 20 dakikalık orta düzey egzersizler mental ve duygusal olarak önünüzdeki 12 saati çok iyi geçirmenizi sağlıyor. Bu da demek oluyor ki iş dünyası liderleri, sabah egzersizlerinin sonucu olarak daha zinde, verimli ve yaratıcı oluyorlar. Ayrıca egzersiz yaptıkları sırada daha berrak bir beyin ile düşünebiliyorlar ve hiçbir bölünme yaşamadan problemlerini çözebiliyorlar. Sonuç olarak da ofise gittiklerinde güne dinç başlamış oluyorlar.

Egzersiz fikri çok da hoşunuza gitmediyse, sabah erken kalmak ve güne iyi başlayabilmek için diğer sabah rutinleri:

  • Uyandıktan sonra 0,5 litre su için — 7-8 saatlik uyku sonrası toplam su ihtiyacınızı karşılar.
  • Yatağınızı toplayın — Biliyorum çok sıkıcı fakat bunu yapmanız gün boyunca daha üretken olmanızla çok ilgili.
  • Sağlıklı bir kahvaltı edin — Gün içinde ihtiyacınız olacak enerjiyi kazanmanız için çok önemli. Meyve iyidir!
  • 1 veya 2 bardak kahve için — Güne daha hızlı başlayabilmek ve uyku halinden kurtulmak için bunu yapın.
  • Haber izleyin veya okuyun — Sabah sessizliğinde dünyada neler olduğunu öğrenin, çevreden habersiz kalmayın.
  • Günün işlerini önceliklendirin — En öncelikli işlerinizi belirleyin ve onların üstesinden nasıl gelebileceğinizi düşünün.

Tüm bu anlatılanlar aslında sizin çalışma gününüze daha iyi başlayıp, üretken bir gün geçirebilmeniz için. “Erkenci” olmak sadece üst düzey yöneticiler için değil, herkes için yararlı bir alışkanlıktır.

Az uyumak bana göre değil, daha fazla uyumak istiyorum diyorsanız ve güne erken başlamanın mümkün olmadığını düşünüyorsanız gece geç saatlere kadar oturmayı bırakın. Toplam uyku saatinizi belirleyin ve sabah erken kalkmak için gece yatma saatinizi değiştirmeyi deneyin.

Şunu yinelemekte fayda var; sabah erken kalkmak gerçekten çok zor olabilir fakat başarabilirseniz karşılığını alacaksınız.

Yorum Yap

E-posta adresiniz 3. şahıslar ile paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OfisPaneli ile tüm hizmetlere en avantajlı koşullarla erişin,
boşa harcadığınız para ve zamanı, şirketinizi büyütmek için kullanın.
ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Şirket giderlerinizi düşürecek tasarruf ipuçlarından haberdar olun.