açık ofiste çalışmak

Açık ofis fikri 1960’larda Almanya’da “burolandschaft” konseptiyle, çalışanlar arasındaki iletişimi kolaylaştırmak amacıyla tasarlandı. Başarılı da oldu çünkü bugün, çalışma alanlarının yaklaşık yüzde 70’i açık ofis kullanıyor. Günümüz çalışma alanlarında duvarları yıkan kavram açık ofis, iş akışını ve iletişimi geliştirme hedefinde ancak ofis çalışanları dezavantajları konusunda da yakınıyor. Açık ofisin iyi iletişim ve işbirliği sağladığı belirtiliyor ancak beraberinde gizlilik ve verimliliğe karşı düşman olduğu da işaret ediliyor.


Açık Ofiste Çalışmanın Avantajları

1. Mekân kullanımı bölümlere bölünerek kısıtlanmadığından, daha rahat alan kullanımı mümkün oluyor.
2. Üst düzey yöneticiler tarafından çalışanları ofiste izlemek daha kolay sağlanıyor.
3. Ofisin düzeni herhangi bir masraf olmadan değiştirilebiliyor. Bu ekstra eleman alımında daha fazla geçerli oluyor ve diğer ofis düzenlerine göre daha çok avantaj sağlıyor.
4. Işık düzeninde ekonomi verimliliği artıyor.
5. Departmanlardan bölümlere kolay iletişim mümkün oluyor.
6. Dekorasyon, temizlik ve ofis bakımı daha ucuza yapılabiliyor.
7. Çalışma arkadaşlarıyla daha rahat iletişim kuruluyor, sosyalleşme sağlanıyor ve ekip ortamında çalışmaya fırsat tanınıyor.


Açık Ofiste Çalışmanın Dezavantajları

Açık ofis bürolarının eksileri de oldukça açık; Hastalık olması halinde hızlıca yayılabiliyor, stres ortamı yüksek, verimliliğin ve gizliliğin daha düşük olduğu bir ortam söz konusu.

1. Çalışmalar, ziyaretçi ve ofis çalışanlarının hareketlerinden olumsuz yönde etkilenebiliyor.
2. Açık ofiste yapılan konuşmalar ve görüşmeler nedeniyle ofis içerisinde ses kirliliği meydana geliyor. İşine yoğunlaşmaya çalışan çoğu ofis çalışanı, gürültü nedeniyle bunu başaramıyor.
3. Enfeksiyon ve hastalık, açık ofiste çalışanlar arasında hızla yayılabiliyor.
4. Açık ofiste yoğun ve kalabalık bir görünüm olmasından dolayı, çalışanların verimliliği doğru ve iyi bir şekilde denetlenemeyebiliyor. Böyle durumlarda performans değerlendirmelerinde doğru sonuçlar alınamayabiliyor.
5. Ekran görünürlüğü olması nedeniyle, gizlilik ve verimli bir çalışma sağlanamıyor. Gerçekten birinin yaratıcı ya da yoğun çalışma yapması isteniyorsa, o kişiye mahremiyet verilmesi gerekiyor.
6. İş veya özel bir telefon görüşmesi için sessiz bir ortam bulunamıyor. Bunun için açık ofislerde toplantı odalarının dışında belirli alanlar/odalar yaratılması gerekiyor.
7. Klimalar genel bir ortama hava verdiğinden çalışanın açma ya da kapatma şansı bulunmuyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Çalışanlar Şirketlerden Maaş Dışında Neler Bekler? Geçmiş yıllarda yapılan araştırmalara baktığımızda, bir çalışanın aynı şirkette uzun vadede çalışmaya devam etmesi için en önemli kriter maaş olarak görülüyor olabilir. Peki gelişen bilişim çağında, daha fazla rekabetin olduğu bir ortamda sadece maaş...
Verimli Toplantı Saatleri İçin 9 Öneri – İnfografik İş hayatının en sevilmeyen aktivitesi olan toplantıları daha verimli ve etkili geçirmek için sunduğumuz 9 öneri.
Instagram Satışlarınızı Arttırmanız İçin 12 Kritik Tüyo Kurulduğu günden itibaren kullanım oranları hızla artan ve kendinden önce kurulmasına rağmen Twitter’ı geride bırakan Instagram, bu şekilde ilerlerse yakın bir gelecekte tüm dünyanın en fazla tercih ettiği sosyal ağ olacak. Instagram’ın gerek bu özel...
Uluslararası Tedarikçi Ediniminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Hem büyük hem de küçük şirketler için uluslararası tedarikçi elde etmenin harika faydalarının olduğu tartışılamaz bir gerçektir. Pazarda büyüme, daha düşük maliyetler, yeni teknoloji ve çalışma gücü keşfetme fırsatları bu faydalardan sadece birkaçını...
Dijital Bankacılık Nedir? Neden Dijital Bankacılık Kullanmalısınız? Dijital bankacılık, müşterilere banka şubelerine gitmeden, dijital kanallar aracılığı ile işlem yapabilme imkanı sunan bir bankacılık teknolojisidir. İçinde bulunduğumuz bilgi çağında teknoloji durmaksızın gelişmeye devam ederken neredeyse tüm ticari...

OfisPaneli ile tüm hizmetlere en avantajlı koşullarla erişin,
boşa harcadığınız para ve zamanı, şirketinizi büyütmek için kullanın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir