açık ofiste çalışmak

Açık ofis fikri 1960’larda Almanya’da “burolandschaft” konseptiyle, çalışanlar arasındaki iletişimi kolaylaştırmak amacıyla tasarlandı. Başarılı da oldu çünkü bugün, çalışma alanlarının yaklaşık yüzde 70’i açık ofis kullanıyor. Günümüz çalışma alanlarında duvarları yıkan kavram açık ofis, iş akışını ve iletişimi geliştirme hedefinde ancak ofis çalışanları dezavantajları konusunda da yakınıyor. Açık ofisin iyi iletişim ve işbirliği sağladığı belirtiliyor ancak beraberinde gizlilik ve verimliliğe karşı düşman olduğu da işaret ediliyor.


Açık Ofiste Çalışmanın Avantajları

1. Mekân kullanımı bölümlere bölünerek kısıtlanmadığından, daha rahat alan kullanımı mümkün oluyor.
2. Üst düzey yöneticiler tarafından çalışanları ofiste izlemek daha kolay sağlanıyor.
3. Ofisin düzeni herhangi bir masraf olmadan değiştirilebiliyor. Bu ekstra eleman alımında daha fazla geçerli oluyor ve diğer ofis düzenlerine göre daha çok avantaj sağlıyor.
4. Işık düzeninde ekonomi verimliliği artıyor.
5. Departmanlardan bölümlere kolay iletişim mümkün oluyor.
6. Dekorasyon, temizlik ve ofis bakımı daha ucuza yapılabiliyor.
7. Çalışma arkadaşlarıyla daha rahat iletişim kuruluyor, sosyalleşme sağlanıyor ve ekip ortamında çalışmaya fırsat tanınıyor.


Açık Ofiste Çalışmanın Dezavantajları

Açık ofis bürolarının eksileri de oldukça açık; Hastalık olması halinde hızlıca yayılabiliyor, stres ortamı yüksek, verimliliğin ve gizliliğin daha düşük olduğu bir ortam söz konusu.

1. Çalışmalar, ziyaretçi ve ofis çalışanlarının hareketlerinden olumsuz yönde etkilenebiliyor.
2. Açık ofiste yapılan konuşmalar ve görüşmeler nedeniyle ofis içerisinde ses kirliliği meydana geliyor. İşine yoğunlaşmaya çalışan çoğu ofis çalışanı, gürültü nedeniyle bunu başaramıyor.
3. Enfeksiyon ve hastalık, açık ofiste çalışanlar arasında hızla yayılabiliyor.
4. Açık ofiste yoğun ve kalabalık bir görünüm olmasından dolayı, çalışanların verimliliği doğru ve iyi bir şekilde denetlenemeyebiliyor. Böyle durumlarda performans değerlendirmelerinde doğru sonuçlar alınamayabiliyor.
5. Ekran görünürlüğü olması nedeniyle, gizlilik ve verimli bir çalışma sağlanamıyor. Gerçekten birinin yaratıcı ya da yoğun çalışma yapması isteniyorsa, o kişiye mahremiyet verilmesi gerekiyor.
6. İş veya özel bir telefon görüşmesi için sessiz bir ortam bulunamıyor. Bunun için açık ofislerde toplantı odalarının dışında belirli alanlar/odalar yaratılması gerekiyor.
7. Klimalar genel bir ortama hava verdiğinden çalışanın açma ya da kapatma şansı bulunmuyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yurt Dışında Şirket Nasıl Kurulur, Avantajları Nelerdir? Bugün yurt dışında iş kurmak, Türkiye'de iş yapmaktan daha kolay ve ekonomik hale gelmiş durumda. Ancak bu seçeceğiniz ülkeye göre değişiklik gösterebiliyor. Peki hangi ülke size fayda sağlayacak ve daha ekonomik olacak?Yurt dışında hangi ülk...
Neden Tüm Projeler Düşündüğünüzden Uzun Sürer? Proje yönetimi her zaman zordur ve projelerde yaşanan gecikmeler büyümekte olan bir işin en sinir bozucu gerçeğidir. Planlanan tarihten aylar sonra bitirilen bir iş hem motivasyon hem de zamanlama açısından şirketleri zor duruma sokabilir. Peki bu ge...
Etkinlikleri Şirketiniz için Fırsata Dönüştürün Bir etkinliğe mı katılacaksınız? Bu etkinlikten en iyi şekilde yararlanmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?İşletmenizi bir ticaret fuarında vitrine çıkarıp potansiyel müşterilerinize kendinizi tanıtmak maddi açıdan zorlayıcı o...
Kötü Bir Patron Olabileceğinizi Gösteren 4 Davranış İyi bir patron olmak gerçekten hiç kolay değildir ve bunun için sahip olunması gereken birçok özellik vardır. Bunun tersini düşünecek olursak, kötü patronları belli eden spesifik özellikler de yok değil. Eğer daha önce kötü bir lider ile çalıştıysan...
Yıllık İzinlerin İşleri Aksatmaması için Yapmanız Gerekenler Yıllık izin zamanı ekibiniz yaz tatilindeyken işinizin aksamadan yürümesi için neler yapmalısınız? Bildiğiniz üzere yaza girmiş bulunuyoruz ve hepimiz şunun farkındayız; bütün bir yılın yorgunluğunu atabilmek için en güzel mevsimdeyiz. Ama ne yazık ...

OfisPaneli ile tüm hizmetlere en avantajlı koşullarla erişin,
boşa harcadığınız para ve zamanı, şirketinizi büyütmek için kullanın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir