açık ofiste çalışmak

Açık ofis fikri 1960’larda Almanya’da “burolandschaft” konseptiyle, çalışanlar arasındaki iletişimi kolaylaştırmak amacıyla tasarlandı. Başarılı da oldu çünkü bugün, çalışma alanlarının yaklaşık yüzde 70’i açık ofis kullanıyor. Günümüz çalışma alanlarında duvarları yıkan kavram açık ofis, iş akışını ve iletişimi geliştirme hedefinde ancak ofis çalışanları dezavantajları konusunda da yakınıyor. Açık ofisin iyi iletişim ve işbirliği sağladığı belirtiliyor ancak beraberinde gizlilik ve verimliliğe karşı düşman olduğu da işaret ediliyor.


Açık Ofiste Çalışmanın Avantajları

1. Mekân kullanımı bölümlere bölünerek kısıtlanmadığından, daha rahat alan kullanımı mümkün oluyor.
2. Üst düzey yöneticiler tarafından çalışanları ofiste izlemek daha kolay sağlanıyor.
3. Ofisin düzeni herhangi bir masraf olmadan değiştirilebiliyor. Bu ekstra eleman alımında daha fazla geçerli oluyor ve diğer ofis düzenlerine göre daha çok avantaj sağlıyor.
4. Işık düzeninde ekonomi verimliliği artıyor.
5. Departmanlardan bölümlere kolay iletişim mümkün oluyor.
6. Dekorasyon, temizlik ve ofis bakımı daha ucuza yapılabiliyor.
7. Çalışma arkadaşlarıyla daha rahat iletişim kuruluyor, sosyalleşme sağlanıyor ve ekip ortamında çalışmaya fırsat tanınıyor.


Açık Ofiste Çalışmanın Dezavantajları

Açık ofis bürolarının eksileri de oldukça açık; Hastalık olması halinde hızlıca yayılabiliyor, stres ortamı yüksek, verimliliğin ve gizliliğin daha düşük olduğu bir ortam söz konusu.

1. Çalışmalar, ziyaretçi ve ofis çalışanlarının hareketlerinden olumsuz yönde etkilenebiliyor.
2. Açık ofiste yapılan konuşmalar ve görüşmeler nedeniyle ofis içerisinde ses kirliliği meydana geliyor. İşine yoğunlaşmaya çalışan çoğu ofis çalışanı, gürültü nedeniyle bunu başaramıyor.
3. Enfeksiyon ve hastalık, açık ofiste çalışanlar arasında hızla yayılabiliyor.
4. Açık ofiste yoğun ve kalabalık bir görünüm olmasından dolayı, çalışanların verimliliği doğru ve iyi bir şekilde denetlenemeyebiliyor. Böyle durumlarda performans değerlendirmelerinde doğru sonuçlar alınamayabiliyor.
5. Ekran görünürlüğü olması nedeniyle, gizlilik ve verimli bir çalışma sağlanamıyor. Gerçekten birinin yaratıcı ya da yoğun çalışma yapması isteniyorsa, o kişiye mahremiyet verilmesi gerekiyor.
6. İş veya özel bir telefon görüşmesi için sessiz bir ortam bulunamıyor. Bunun için açık ofislerde toplantı odalarının dışında belirli alanlar/odalar yaratılması gerekiyor.
7. Klimalar genel bir ortama hava verdiğinden çalışanın açma ya da kapatma şansı bulunmuyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Planlı ve Organize Çalışmanızı Sağlayacak 6 Uygulama Kısıtlı zaman içinde yapılacak çok sayıda iş için organize olup planlı çalışmak bir çok şirketin hedeflerinden biridir. Hedefinizi gerçekleştirebilmek, verimli çalışmak, iş takibi yapabilmek ve zaman tasarrufu sağlamak için kullanabileceğiniz 6 progr...
Doğru Fiyatlandırma Stratejisi Nasıl Belirlenir? Piyasaya sunmayı planladığınız ürün veya hizmetin fiyatını nasıl belirlemelisiniz? Hangi metodları kullanarak en optimum fiyatlandırma stratejisini belirleyebilirsiniz?    Fiyatlandırma, küçük bir işletmenin hızla yükselmesine de hızla iflasa ...
Çalışanlarına Çılgın İmkanlar Sağlayan 24 Şirket (Bölüm 1)   1.Google Başlığı okuyunca “Kesin Google vardır” dediğinizi duyar gibiyiz. Çok haklısınız, Google çalışanlarına sağladığı imkanlar açısından en iyi şirketlerden biri. Teknoloji devi Google, çalışanlarını şımartmak için elinden geleni yapıy...
Verimli Çalışmak için Bırakmanız Gereken 6 Alışkanlık Verimli çalışmak için yapmanız ve bırakmanız gerekenler; 2013 yılında başarısız olan girişimimde günde 20 saate yakın çalışıyordum. Üniversitede son dönemimdi, bitirme projem ile birlikte 9 dersim vardı ve bir de iş kurmaya çalışıyordum. Bu 20 saat ...
Adi Ortaklık Sözleşmesi Nedir? Sözleşmede Neler Yer Alır? Belirli bir sermayeye sahipsiniz ve yatırım yapıp iş kurma hedefiniz bulunuyor. Yakın birkaç arkadaşınız veya ortaklarınız ile artık işe start vermeye karar verdiniz. Ancak bu işin her koşulda güvenli olması amacıyla yapmanız gereken tek bir şey var;...

OfisPaneli ile tüm hizmetlere en avantajlı koşullarla erişin,
boşa harcadığınız para ve zamanı, şirketinizi büyütmek için kullanın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir