2020 Kobi Destek Kredileri Nelerdir ve Nasıl Başvurulur?

2020 Kobi Destek Kredileri Nelerdir ve Nasıl Başvurulur?

KOBİ’ler (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler) Türkiye ekonomisi için büyük öneme sahip, dinamik, katma değeri yüksek işler yapan işletmelerdir. Ekonomik krizdeler, KOBİ’leri hızlı bir şekilde etkiler ve bu nedenle de özellikle ekonomik kriz dönemlerinde KOBİ’lerin devlet desteğine ihtiyacı olur. 2019 yılının aralık ayında Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını, 2020 yılı mart ayından itibaren Türkiye’de de kendisini göstermeye başladı. Covid-19’un etkilerini en aza indirmek isteyen hükümet çeşitli kararlar aldı ve yasakları hayata geçirdi. Birçok işletme gibi KOBİ’lerin geneli de bu duruma hazırlıksız yakalandı ve finansal sorunlar yaşamaya başladı. KOBİ’lerin Covid-19 yasakları ile başlayan ve günümüzde devam eden finansal sorunlarını azaltmayı amaçlayan hükümet, çeşitli destek programlarını devreye soktu. Ofis Paneli olarak bu yazımızda, 2020 yılı KOBİ destek kredileri ve bu kredilere başvuru yöntemleri hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri paylaştık.

KOBİ Nedir?

Yıllık mali bilançosu 40 Milyon Türk Lirası’nı aşmayan ve 250’den az çalışanı olan işletmeler “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler” yani KOBİ olarak nitelendiriliyor. Türkiye ekonomisinin bel kemiği durumunda olan KOBİ’ler toplam istihdamın yaklaşık %73’ünü, katma değerin yaklaşık %51’ini ve yatırımların yaklaşık %59’unu oluşturuyor. Bu açıdan bakıldığında, KOBİ’lerin ülke ekonomisi üzerindeki etkisi kolaylıkla anlaşılabiliyor.

KOBİ Destek Kredileri Nelerdir?

Devlet tarafından sağlanan destek kredileri “KOBİ Finansman Destekleri” olarak tanımlanmaktadır. Bu program ile finansal sıkıntılar yaşayan KOBİ’lere 300 Bin Türk Lirası’na kadar devlet desteği sağlanıyor. Ayrıca, KOBİ’lerin Borsa İstanbul’a erişimini ve işlem görmelerini sağlayarak finansal olanaklarını artırmak amacıyla 500 Bin Türk Lirası’na kadar katkı sağlanıyor.

Bunların yanı sıra, KOBİ’lerin bankalardan çekecekleri kredilere KOSGEB tarafından faiz ve tutar destekleri de veriliyor. KOSGEB’in desteklediği ve KOBİ’lerin yararlanabilecekleri kredi türleri şu şekilde sıralanıyor;

 • Makine ve/veya teçhizat kredisi
 • İşletme kredisi
 • Acil destek kredisi

Krediden faydalanmak isteyen işletmenin sahip olduğu puan üzerinden belirlenen oranlarda alınabilen bu kredilerin miktarı sektöre ve başvuranın durumuna göre değişiklik gösteriyor. Örneğin; stratejik sektörlerde 500 Bin Türk Lirası’na kadar alınabilen kredi, girişimci işletmeler için 50 Bin Türk Lirası’na ve gazi, engelli ya da kadın girişimciler için 70 Bin Türk Lirası’na kadar alınabiliyor.

Bu desteklerden yararlanabilmek için, KOSGEB veri tabanına kayıtlı, halen faaliyette ve KOBİ beyannamesinin güncel olması şartları aranıyor. KOSGEB’in sağladığı bu desteklerden 3 yıl boyunca yararlanmak mümkün. Süre bitiminde, tekrar başvurma hakkı doğuyor.

KOBİ Değer Kredisi Nedir?

KOBİ’ler; KOSGEB’in sağladığı destek kredileri dışında, Kredi Garanti Fonu’nun garantörlüğünde, 14 bankadan “KOBİ Değer Kredisi” adı ile tanımlanan krediden faydalanabiliyorlar. Bankalardan kredi çekmek isteyen fakat gerekli teminatı gösteremeyen KOBİ’leri hedefleyen KOBİ Değer Kredisi, Kredi Garanti Fonu’nun garantörlüğü ile alınabiliyor. Yıllık cirosu 25 Milyon Türk Lirası’nın altında olan KOBİ’ler, yaptıkları iş türüne göre farklı tutarda kredi alabiliyorlar. İmalat ve ihracat ile uğraşan KOBİ’ler 800 Bin Türk Lirası’na ve diğer KOBİ’ler ise 400 Bin Türk Lirası’na kadar KOBİ Değer Kredisi kullanabiliyorlar.

Hangi Bankalar KOBİ Değer Kredisi Veriyor?

2020 yılı KOBİ Değer Kredisi veren banka sayısı 14’tür. Bu bankalar arasında kamu bankaları ve özel bankalar var.

KOBİ Değer Kredisi Veren Bankalar

 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Şekerbank
 • VakıfBank
 • Alternatif Bank
 • Denizbank
 • QNB Finansbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Akbank

Çeşitli konularda bilgiler ve ipuçları içeren diğer yazılarımıza ulaşmak için OfisPaneli Blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OfisPaneli ile tüm hizmetlere en avantajlı koşullarla erişin,
boşa harcadığınız para ve zamanı, şirketinizi büyütmek için kullanın.
ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Şirket giderlerinizi düşürecek tasarruf ipuçlarından haberdar olun.