2018’in Dijital Pazarlamasında Olmazsa Olmaz 7 Strateji

blog

2018’in Dijital Pazarlamasında Olmazsa Olmaz 7 Strateji

Dijital pazarlama stratejileri, modern işletmeler için son derece fazla önem taşımaktadır. Peki sizin dijital pazarlama stratejileriniz en uygun taktikleri uyguluyor mu?
Günümüz teknoloji sektöründe sağlam bir dijital pazarlama stratejisine sahip olmak, her pazarlama ve satış grubu başkanının (CMO) bir numaralı önceliğidir. Akıldaki tek soru dijital pazarlama stratejilerinin nasıl uygulanması gerektiği ile ilgilidir. Şirketinizin başarısı doğru pazarlama stratejilerinin seçilmesi ve bu stratejilerin etkili bir şekilde uygulanmasına bağlıdır. Sonuç olarak ise seçeceğiniz doğru pazarlama stratejileri markanızın satışlarını artırır, şirketinize yeni müşteriler kazandırır ve şirketin uzun vadedeki büyümesine yardımcı olur.
Geleneksel online pazarlama taktikleri artık geçmişte kaldı. Neden mi? Çünkü hiç de etkili değil ve hatta sinir bozucu olduğu bile söylenebilir. Yapılan bir araştırmaya göre 18-34 yaş aralığındaki kullanıcılar, online bannerları ve dijital reklamları; televizyon, radyo ya da gazete kanallarında yapılan reklamlardan daha fazla görmezden geliyor. Ayrıca internet kullanıcılarının %54’lük bir kısmı reklam bannerlarına tıklamıyor bile çünkü bunlara güvenmiyor.
Artık bir CMO’nun işi; dijital stratejileri bir adım ileriden takip etmek, pazarlama trendleri hakkında bilgi sahibi olmak ve en yüksek trenddeki pazarlama stratejilerini uygulayarak rakip markaların önüne geçmektir. İşte dijital pazarlama stratejilerinizi optimize etmenizde yardımcı olacak 7 önemli ipucu:

1. Önceliğiniz mutlaka müşteri ihtiyaçları olmalı

Ekibiniz online varlığınızı oluşturmak ve sunacağınız hizmet ile ürünleri geliştirmek gibi işler üzerine bir hayli yoğunlaşmışken, hedef aldığınız müşterileri görmezden gelmeye başlamak oldukça olası bir senaryodur. Hawke Media’nın kurucu ortağı ve COO’su Tony Delmercado; “Online bir markanın kurulma süreci esnasında birçok kişi, reklam satın alıp siteye trafik kazandırarak sermaye elde etme konusunda çok aceleci davranıyor” diyor ve yorumuna şöyle devam ediyor; “Müşteri dönüşüm oranları, email ile müşteri elde etmek ve tekrar hedefleme gibi stratejilerdeki küçük gelişmeler bile kar payını fazlasıyla artırabilir. Böylece yeni müşteri kazanımı ve müşteri bağlılığı elde etme yolunda daha uygun bütçeli bir strateji kullandığınız için daha yüksek riskli pazarlama stratejileri denemek istediğiniz zaman yeterli sermayeye sahip olursunuz.”

2. SEO’nuzu sıklıkla güncelleyin

Hizmetinizin veya ürününüzün harika olduğundan emin olabilirsiniz ama acaba sunduğunuz hizmet veya ürünler mümkün olan tüm potansiyel müşterilere ulaşabiliyor mu? Arama motoru optimizasyonu (SEO) sayesinde ürününüze ihtiyaç duyan müşterilerin sizi bulmaları sağlanıyor. Sektör uzmanlarına göre SEO’nun her çeyrek yılda bir kez güncellenmesi gerekir. Hatta Google, bir sene içerisinde algoritmasını tam 500 kez güncellemektedir. Markanızın arama sonuçlarında çıkmasına yardımcı olması için sektör ile ilgili en uygun ve gerekli anahtar kelimeleri tespit edin ve hangi keywordun aramalarda çıkma performansınıza ne kadar etki ettiğini belirleyin.

3. İçerik üretimi için blogginge öncelik verin

Hazır SEO’nun bahsi geçmişken içerik konusuna da deyinelim. İlgili ve değerli içerikler paylaşmak, web sitenize ve sosyal medya hesaplarınıza trafik çekeceği gibi arama motorlarındaki konumunuzu da yükseltecektir. Hatta blog yöneten pazarlamacıların yatırımlarının karşılığını almaları, blog yönetmeyen pazarlamacılara göre 13 kat daha fazladır ve blog sahibi şirketlerin arama motorlarında ilk sıralarda çıkma şansı %67 daha yüksektir.
Ürettiğiniz her bir içerik sitenize endekslenen yeni bir sayfa anlamına gelir ve böylece online arama yapan bir müşterinin sizin sitenizi bulma şansı artış gösterir. Ayrıca arama motorları, yeni içerik üretildiği için sitenizi aktif olarak görür ve bu yüzden arama sonuçlarında daha yüksek sıralarda listeler. Daha da fazlası blog yönetimi sayesinde şirketinize konuşma hakkı vermiş olursunuz. Müşterilerin %91 gibi çok büyük bir kısmı jenerik değil de, gerçekçi ve samimi bir markadan alışveriş yapmayı tercih ettiklerini belirtiyor.

4. Yüksek kaliteli online toplantılar (webinar) ve canlı organizasyonlar düzenleyin

Kullanıcılarınızla etkileşim kurmak amacıyla kullanabileceğiniz birçok farklı dijital plazarlama kanalı mevcuttur; webinar, podcast ve canlı organizasyonların online promosyonları gibi. Organizasyon promosyonu sürecini kolaylaştırmak ve hızlandırmak için üçüncü parti uygulamaları kullanabilirsiniz. Eventbrite gibi teknoloji platformları, organizasyon oluşturma, organizasyon pazarlama, bilet satışı ve izleyici yönetimi gibi konularda markalara yardımcı oluyor. Bu gibi küçük detaylar için dışarıdan yardım aldığınız takdirde daha genel ve büyük detaylara odaklanabilir ve uzun bir süre boyunca hatırlayacakları deneyimi müşterilerinize sunmayı başarabilirsiniz.

5. Email dağıtımı faaliyetlerinizi genişletin ve geliştirin

Email pazarlaması, kullanıcılara ulaşmanın en iyi yollarından biri olmaya devam ediyor. Hatta email pazarlaması neredeyse ücretsiz olacak kadar düşük bütçeli bir pazarlama stratejisi olduğu için tüm dijital pazarlama stratejilerinde kullanılması gereken en iyi taktiklerden biridir. 2014 yılından itibaren email açma oranları %180’lik bir artış göstermiştir ve Amerika’daki cep telefonu sahiplerinin yarıdan fazlası emaillerine masaüstü bilgisayar yerine cep telefonlarından ulaşıyor.
Cep telefonu mesajları gibi diğer mobil kaynaklı iletiler ile karşılaştırıldığında email çok daha etkili çalışıyor çünkü bir müşteri emaillerine ulaşmak için herhangi bir bedel ödemek zorunda değil ve üstelik cep telefonu dışındaki araçları kullanarak da emaillerine rahatlıkla ulaşabilir. Ayrıca mesajları tam da istenilen şekilde iletmek için emailler daha fazla alan imkanı sunuyor. Email pazarlaması sayesinde kullanıcılarla farklı platformlar üzerinden etkileşim kurmak mümkün ve bu nedenden dolayı müşteriler markayı hep akıllarının bir köşesinde bulundurabiliyor.

6. Sosyal medyayı sakın atlamayın

Hangi marka için olursa olsun, sosyal medya günümüzün en önemli pazarlama stratejilerinden biri haline geldi. Kullanıcılarınızın hangi platformları kullandığını tespit ettikten sonra, içeriklerinizi doğru gün ve zamanda paylaşarak hedeflediğiniz kitleye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sosyal medya üzerinden kullanıcılarınızla iletişim kurun, müşterilerinizden gelecek olan hem övgülere hem de şikayetlere samimi cevaplar verin. Tüketicilerin %67’si müşteri hizmeti ile ilgili ihtiyaçlarını gidermek için sosyal medyayı kullanıyorlar. Bu yüzden en olumlu sonuçları almak için müşterilerinizle yakın irtibatta olun ve asla sessiz kalmayın.

7. Pazarlamanızı mobile taşıyın

Hazırladığınız pazarlama içeriğinizin masaüstü versiyonu muhteşem görünse bile diğer platformlarda nasıl görüneceğini de mutlaka test edin. Müşteriler her platform üzerinden anlamlı ve kaliteli içerik beklerler. Bu yüzden kullanıcılarınıza ne kadar ileri seviye ulaşılabilirlik sunarsanız, onların sizi seçme şansını da bir o kadar artırmış olursunuz.
Bahsi geçen dijital pazarlama stratejilerinin uygulama sürecindeki ilk önceliğiniz her zaman için gerçekçi ve samimi olmaktır. Bunu başardığınız zaman online varlığınız sayesinde daha önce hiç farkına varamadığınız yollarla müşterilerinize bağlanacaksınız ve kullanıcıların sürekli etkileşim kurmak isteyecekleri bir marka haline geleceksiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OfisPaneli ile tüm hizmetlere en avantajlı koşullarla erişin,
boşa harcadığınız para ve zamanı, şirketinizi büyütmek için kullanın.
ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Şirket giderlerinizi düşürecek tasarruf ipuçlarından haberdar olun.