2016 Vergi Affı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

blog

blogblog

2016 Vergi Affı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Trafik cezalarından vergi ve sosyal güvenlik prim borçlarına kadar çok sayıda borcun yapılandırılması konusunda düzenleme yapıldı. Yeniden yapılandırmaya ilişkin bu düzenleme kapsamında 2011 ve öncesine ait, 50 TL altındaki borçların silineceği belirtildi. Bu kapsama uyan toplamda 29 milyon dosyanın olduğu ve tüm bu dosyaların işlemden kaldırılacağı açıklandı.

Vergi affının detayları ile merak edilen soruların cevaplarını yazının devamında bulabilirsiniz;

1. Kanun kapsında borcunu peşin veya taksitli ödemek için başvurmak isteyenlerin son tarihi 31 Ekim 2016. İlk ödeme ise 2 Ocak 2017 tarihine kadar yapılabilecek.

2. Emeklilik ödeneği, işsizlik sigortası primi, sigorta primi, sosyal güvenlik destek primi, SGK tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı, genel sağlık sigortası primleri ile bu alacaklara Yİ-ÜFE (Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi) aylık oranı hesaplanacak tutarın belirlenen sürede ödenmesi durumunda gecikme cezası uygulanmayacak.

3. Gelir testi yaptırmamış olanlar 2 Ocak 2017 tarihine kadar gelir testi için başvuruda bulunabilecekler. Test sonuçlarına göre sağlık sigortası primleri ödenebilir olacak. Borçları yüzünden sağlık hizmeti alamayan sigortalılar ise ilk taksitlerini ödemeleri durumunda sağlık hizmeti alabiliyor olacaklar.

4. Borcunu yeniden yapılandıran ve borcu yoktur yazısını alan esnaf ve işletme sahipleri, haciz ve icra takibi durumlarından kurtulacaklar. Ayrıca teşviklerden yararlanabilir hale gelecekler. Bunların yanında, daha önce taksitlendirilen veya yapılandırılan borçların kalan taksit miktarları, talep edilmesi durumunda yeniden yapılandırılabilir.

5. Yeni kanun, kapanan iş yerlerini de kapsıyor. Kapanan iş yerlerine ait, 31 Aralık 2014’e kadar ödenmeyen ve 50 TL’yi aşmayan borçlar ve bu borçların 100 TL’yi aşmayan ceza tutarları silinecek.

6. Yapılandırma kapsamında Genel Sağlık Sigortası borçları da düzenlemeye girecek. Haziran 2016 ve öncesi dönemlere ait genel sağlık sigortası prim borçlarının gecikme cezaları ve zamları silinecek. Borcun aslı, vade farksız peşin veya 12 taksitle ödenebilir hale gelecek.

7. İdari para cezalarının aslında ve gecikme cezalarında da yeni bir düzenleme olacak. Asıl borcun %50’si silinecek, gecikme cezası da yeni asıl borca uygulanacak enflasyona göre güncellenecek.

 

Örneğin: 200 TL idari para cezası, 40 TL de gecikme cezası olan bir borçlu bu tutarı şu şekilde ödeyecek: 100 TL idari para cezası  + 100 TL idari para cezasına uygulanacak enflasyon ile güncel ceza tutarı.

8. Vergi Usul Kanununa göre, Kaçakçılık Suçları ve Cezalarını düzenleyen maddede; “defter, kayıt ve belgeleri yok edenler veya defter sahifelerini yok ederek yerine başka yapraklar koyanlar veya hiç yaprak koymayanlar veya belgelerin asıl veya suretlerini tamamen veya kısmen sahte olarak düzenleyenler” vergi affından yararlanamayacak.

9. Şirketler, geçmiş beyannamelerinde hesaplanan KDV’lerini belirlenen oranlarda artırmaları durumunda vergi affından yararlanabiliyorlar. Ayrıca muhtasar beyanname ile beyan etmeleri gereken gelir vergisi stopajın için de vergi affından yararlanabilirler, tabii ki aynı şekilde belirlenen oranlarda arttırım yaparak.   

  

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OfisPaneli ile tüm hizmetlere en avantajlı koşullarla erişin,
boşa harcadığınız para ve zamanı, şirketinizi büyütmek için kullanın.
ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Şirket giderlerinizi düşürecek tasarruf ipuçlarından haberdar olun.